مدیركل ثبت اسناد و املاك لرستان:

رودخانه کشکان سنددار شد

رودخانه کشکان سنددار شد علم عدل: لرستان مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان از سنددارشدن رودخانه کشکان آگاهی داد.


علی اکبر باقری اظهار داشت: رودخانه کشکان که در شهرستان پلدختر واقع شده تحت پلاک ۹۲ اصلی سنددار شد.
وی اشاره کرد: سند ششدانگ عرصه رودخانه کشکان تحت پلاک ۹۲ اصلی به مساحت قریب شش میلیون و هشتصدوشصت ودوهزار متر مربع به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی وزارت نیرو صادر شد.
این مسئول با اعلان اینکه رودخانه کرخه که سومین رود بلند ایران بوده دارای سرشاخه های مختلفی است، بیان کرد: یکی از این سرشاخه ها رودخانه کشکان بوده که در استان لرستان واقع شده است.
باقری افزود: رودخانه کشکان با طول ۳۰۰کیلومتر یکی از سیل خیزترین رودخانه ها و یکی از ۳ رودخانه بزرگ لرستان محسوب می شود. قسمتی از این رودخانه که در شهرستان پل دختر قرار دارد در سال ۱۳۸۴ طی سیل بزرگی منجر به خسارت های میلیاردی به این شهرستان شد؛ همین طور عظیم ترین سیل در سراسر کشور در سال۱۳۹۸ دراین شهرستان توسط رودخانه کشکان رخ داد که طی این اتفاق دبی این رودخانه از۴۶۰۰مترمکعب در ثانیه عبور کرد.
وی تصریح کرد: رودخانه کشکان یک سوم استان لرستان را در بر دارد و در راه شهرستان های خرم آباد، کوهدشت، الشتر و پل دختر است.
باقری اضافه کرد: سرچشمه اصلی تامین کننده این رودخانه کوه مرتفع و مملو از برف گرین و میش پرور است، از این کوه ها دو رود به اسامی "هرو" و "دو آب "جاری می شود؛ در طول مسیر شاخه های فرعی شامل چم زکریا، خرم رود، چولهول و مادیان رود به آنها می پیوندد و رودخانه کشکان را به وجود می آورند. این رود بعد از طی ۳۰۰ کیلومتر در محل گاومیشان به رودخانه سیمره می پیوندد و رودخانه کرخه را می سازند.
این مسئول اظهار داشت: رودخانه کشکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این رودخانه در سالیان دراز منبع اصلی تامین کننده ی آب زمینهای کشاورزی بوده است. آنچه حائز اهمیت می باشد پرآب بودن این رودخانه در طول سالها است که هیچ گاه خشکسالی را به خود ندیده بنا بر این زیستگاه اصلی برای آبزیان است؛ رودخانه کشکان که شاهرگ حیاتی پل دختر است که مورد توجه فراوان دوستداران محیط زیست و اهالی مناطق اطراف بوده و اکنون بستر این رودخانه مملو از آب است.
منبع:

1400/07/11
10:18:29
5.0 / 5
426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت