کسب رتبه برتر دادگستری استان هرمزگان در کشور

کسب رتبه برتر دادگستری استان هرمزگان در کشور بر اساس اعلام مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه، دادگستری استان هرمزگان در کشور رتبه اول کشوری را کسب کرده است.به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه؛ استان هرمزگان جنوبی ترین استان ایران است که در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد. این استان که مرکز مهم کارهای اقتصادی و تجاری است نقش مهمی در حوزه صادرات و واردات کشور ایفا می کند. بی گمان اهمیت این استان از کشور وجود یک دادگستری قوی، با اقتدار و دغدغه مند را می طلبد. باتوجه به این مهم دستگاه قضایی استان هرمزگان در دو سال قبل و بعد از روی کار آمدن علی صالحی بعنوان رییس کل دادگستری، با نگاهی جهادی، تحول و تعالی را در زمینه های مختلف به منصه ظهور و بروز رسانده و دادگستری این استان در شاخصه هایی که در گذشته در وضعیت مطلوبی قرار نداشت، رتبه اول را کسب کرده است.

بنا بر اعلام مرکز امار و فن اوری اطلاعات قوه قضاییه کسب رتبه اول کشوری به لحاظ میزان کاهش پرونده های ورودی و معوق، صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی، برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن و رضایتمندی ارباب رجوع تنها قسمتی از موفقیت های این مقام قضایی در استان هرمزگان است.

علی صالحی رئیس کل دادگستری هرمزگان در مورد چگونگی کسب رتبه دادگستری اول کشور در همه شاخصه های ارزیابی اظهار داشت: در بعضی از شعب روزهای تعطیل و بعدازظهرها و شب ها وقت های رسیدگی تعیین شد و شعب نامتعارف ساماندهی گردید.

این مقام قضایی به بازرسی های مستمر نیز اشاره نمود و اظهار داشت: طی یکسال گذشته ۶ بار از کل دادگستری استان هرمزگان بازرسی دقیق صورت گرفته و شهرستان های استان نیز بصورت سرزده مورد بازرسی قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: کلیه وقت های رسیدگی را به زیر یک ماه آوردیم و روزانه این مساله نظارت می شود و اگر وقتی بالای یک ماه تعیین گردد، باید به زیر یک ماه تغییر کند.

صالحی با اشاره به بازدیدهای مستمر از دادسرای بندرعباس، اظهار داشت: پرونده های معوق از سطح استان جمع آوری و راهکارهای لازم برای کاهش آمار گرفته شد. اگر هنوز نظر کارشناس اعلام نشده بود، شخصا با کارشناس تماس گرفته و اعلام می کردم که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت نظر خودرا اعلام نماید. گاهی استعلاماتی بود که واصل نشده بود که تاکید می کردم باید زودتر اعلام گردد و حتما دستورات قضایی مقید به وقت باشند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با تاکید بر این که رضایتمندی مردم مسئله بسیار مهمی برای ما است، اظهار داشت: بمنظور اتقان و افزایش کیفیت آرا در کنار سرعت در رسیدگی، برنامه ریزی هایی صورت گرفت و جشنواره آرا را بصورت ماهیانه، فصلی و سالیانه برگزار کردیم.

وی به تشکیل گروه اتقان آرا کیفری و حقوقی و گرفتن آمار نقص و نقض آرا، اظهار نمود: دراین زمینه آمار احصا و به شعبات ابلاغ گردید تا ضعف های موجود برطرف گردد.

صالحی از ماموریت به معاونین خود جهت بررسی علت نقض و نقص آرا آگاهی داد و اضافه کرد: بمحض این که پرونده در دادگاه نقص یا نقض شود، این پرونده به معاون مربوطه جهت بررسی ارسال می شود تا علت را شناسایی کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه به برخی شاخص هایی که دادگستری این استان رتبه اول را دراین زمینه کسب کرده است، اشاره نمود و اظهار داشت: از حیث میانگین مانده در کلیه شعب بستگی به نوع شعبه، رتبه اول را دادگستری استان هرمزگان کسب کرده است. طبق آخرین آماری که مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضاییه ارائه کرده در شعبه دادگاه های کیفری یک ما میانگین موجودی سه فقره پرونده است؛ یعنی کل میانگین موجود استان ۱۲ فقره پرونده است. در دادگاه های تجدید نظر میانگین مانده هر شعبه ۱۲ فقره پرونده یعنی کل پرونده های دادگاه های تجدید نظر ۹۶ پرونده است.

وی افزود: در شعب دادسراها، رتبه اول را هم در دادیاری و هم در بازپرسی کسب کرده ایم و میانگین مانده پرونده ها در دادسرا ۴۴ فقره در دادیاری و بازپرسی است.

صالحی تصریح کرد: میانگین مانده شعب دادگاه های عمومی شامل حقوقی، کیفری دو، خانواده و اطفال ۵۱ فقره است که دراین زمینه نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده ایم.

این مقام قضایی اشاره کرد: طبق آخرین آمارشعبه دادگاه های حقوقی هرمزگان با ۷۸ فقره رتبه اول، شعبه دادگاه کیفری دو با ۲۰ پرونده رتبه اول و شعب دادگاه های انقلاب با ۸ پرونده رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اضافه کرد: موجودی شعب اظهارنظر از حیث میانگین مانده صفر است و دادگستری استان هرمزگان از این حیث نیز رتبه اول را کسب کرده است.

وی بیان داشت: از حیث متوسط اوقات رسیدگی دادگستری استان هرمزگان دارای رتبه اول کشوری است. طبق آماری که انتهای سال ۹۹ اعلام شد، متوسط اوقات رسیدگی در هرمزگان ۹ روز است.

صالحی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری از حیث نداشتن پرونده های نامتعارف از طرف دادگستری هرمزگان، اظهار نمود: پرونده های شعب دارای ۲۰۰ فقره موجودی شعب نامتعارف محسوب می شوند و در استان حتی یک شعبه نامتعارف وجود ندارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کسب رتبه اول کشوری از حیث پرونده های مانده و معوق در دادسرا، محاکم کیفری یک و تجدیدنظر نیز آگاهی داد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول از جهت متوسط زمان رسیدگی به پرونده، اظهار داشت: دادگاه کیفری یک با متوسط زمان ۲۸ روز، دادگاه کیفری دو با متوسط زمان ۵۵ روز، دادگاه انقلاب استان هرمزگان با متوسط زمان رسیدگی ۶۸ روز رتبه اول کشوری را در سطح کشور دارند.

صالحی همین طور به کسب رتبه اول کشوری در صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی اشاره نمود و اضافه کرد: با ۹۹ درصد ابلاغ الکترونیک در دادگستری و با صدد صد ابلاغ الکترونیک در شوراهای حل اختلاف رتبه اول کشوری را کسب کرده ایم.

کسب رتبه اول در کشور به لحاظ میزان کاهش پرونده های ورودی نیز موضوع دیگری بود که رییس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره نمود.

وی با اشاره به کسب رتبه اول در فاکتورهای چهارده گانه زندان، اظهار نمود: استان هرمزگان رتبه اول کشوری از حیث رضایتمندی مراجعین دستگاه قضایی در کشور را داشته است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بیان داشت: کسب رتبه برتر در جشنواره ملی فناوری اطلاعات از برای استفاده بهینه از فناوری اطلاعات را نیز داشته ایم.

صالحی افزود: دادگستری استان هرمزگان در امتداد اجرای دقیق مدل تعالی فرهنگی و طرح تحکیم مراجعان رتبه اول را کسب کرده است.

وی از کسب رتبه برتر کشوری درباب اجرای قانون جامع حدنگار آگاهی داد و اظهار نمود: بصورت مستمر در جلسه های شورای حفظ حقوق بیت المال موضوع کاداستر را مورد توجه قرار داده و دستگاه های اجرائی را به ثبت مالکیت ملزم کرده ایم.

کسب رتبه اول کشوری از حیث برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن در امتداد ارتقای امنیت و آرامش در جامعه و کسب رتبه برتر کشوری از جهت اعطای تسهیلات مرخصی به زندانیان و بازدید از زندان ها نکته دیگری بود که رییس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره نمود.

وی افزود: در پاسخگویی به درخواست های مراجعین به دستگاه قضایی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. در هر واحد قضایی یک کارمند مجرب، خوش اخلاق، متواضع و خوش برخورد برای پاسخگویی به مشکلات مردم و ارشاد و معاضدت حضور دارد.

صالحی با اشاره به فعال سازی سامانه پاسخگویی به سئوالات حقوقی شهروندان در استان هرمزگان، تصریح کرد: این سامانه از ساعت ۱۳ تا ۲۱ هر روز از طرف معاونین دادگستری پاسخگوی سئوالت حقوقی و قضایی است. شماره این سامانه ۰۷۶۳۲۰۶ است که مردم استقبال خوبی کردند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان اشاره کرد: همین طور سامانه پیامکی بمنظور دریافت انتقادات، پیشنهادات و انعکاس مشکلات توسط مراجعین به دستگاه قضایی به شماره ۳۰۰۰۸۶۳۲۰۶ فعال است.

وی از برگزاری ملاقات مردمی رییس کل دادگستری در ایام سه شنبه هر هفته آگاهی داد و اظهار داشت: درب اتاق ما به روی مردم هر روز باز است، اما روز سه شنبه به روز ملاقات مردمی اختصاص یافته و در هر هفته حدود ۱۰۰ مراجعه کننده حضور پیدا کرده و مشکلاتشان رسیدگی می شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به بازرسی های نامحسوس اشاره و از راه اندازی سالن ملاقات الکترونیکی در زندان برای نخستین بار در استان هرمزگان آگاهی داد.

وی اظهار داشت: برمبنای بخشنامه ای که از طرف دادگستری استان ابلاغ گردیده، به هیچ وجه نباید اعزام زندانی صورت گیرد و اتاق های دادرسی در زندان راه اندازی گردیده است.

صالحی اشاره کرد: هم اکنون بیش از ۵ هزار و ۸۵۴ فقره دادرسی الکترونیک با متهمینی که در زندان هستند و ۸ هزار و ۲۹۵ فقره جلسه دادرسی الکترونیک با اصحابی که دعوایشان در خارج از زندان است، صورت گرفته است. همین طور ۱۵ جلسه دادرسی الکترونیک با اصحاب دعوایی در خارج از کشور بوده اند، انجام شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به استقرار دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در زندان اشاره نمود و اظهار داشت: ارائه خدمت صدور گواهی عدم سوءپیشینه کیفری نخستین بار در استان هرمزگان افتتاح شد.

وی همین طور به راه اندازی خدمت ثبت قرارداد الکترونیکی وکالت در محاکم قضایی استان، فعال سازی سامانه ارتباط با ضابطین، فراهم سازی زیرساخت ها در سراسر استان بمنظور تبادل لوایح الکترونیک، اجرای دقیق دستورالعمل نوبت دهی جهت ارائه خدمات قضایی اشاره نمود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اجرای طرح پرونده های تمام الکترونیک قضایی را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: بیش از ۳۷ هزار و ۶۱۱ فقره پرونده تمام الکترونیک داریم و کلا پرونده فیزیکی در مورد این پرونده ها حذف گردیده است.

صالحی به اقدامات عمرانی دادگستری نیز اشاره نمود و اضافه کرد: افتتاح ساختمان شوراهای حل اختلاف دادگستری در شهرستان رودان، تکمیل و بهره برداری از پروژه های چهار واحدی مناطق سازمانی بستک، تکمیل و راه اندازی ساختمان دادگستری شهرستان های سیریک و جزیره ابوموسی، پیگیری و نصب آسانسور در دادگستری میناب، راه اندازی و بهره برداری ساختمان افسر نگهبانی دادگستری کل استان هرمزگان، شروع عملیات اجرائی ساختمان کیش همچون اقدامات صورت گرفته در بحث عمرانی است.

وی افزود: از موضوعات مهم راه اندازی دادگستری شهرستان بشاگرد بود. دادگستری شهرستان بشاگرد سال ها در شهرستان جاسک مستقر بود و مردم مجبور بودند مسیری طولانی را از شهرستان بشاگرد به شهرستان جاسک و بالعکس طی کنند. ۲۵ سال مردم شهرستان بشاگرد این مسیر را طی می کردند، اما با دستور ریاست وقت قوه قضاییه و با پیگیری هایی که صورت گرفت، دادگستری در شهرستان بشاگرد مستقر شد. راه اندازی ساختمان دادگستری ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در ۱۵ روز آینده به بهره برداری می رسد.

وی با خاطرنشان کردن اقدامات صورت گرفته در زمینه پشتیبانی از تولید، از ایجاد بیش از ۵ هزار فرصت شغلی آگاهی داد و اظهار نمود: در واحد تولیدی آلومینیوم المهدی هرمزگان از بیکاری ۲ هزار و ۵۰۰ کارگر جلوگیری شد. از طرف دیگر با پیگیری هایی که صورت گرفت الان این واحد تولیدی دارد ۲۴ ساعته بصورت سه شیفت کار می کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اشاره کرد: یک واحد تولیدی وجود داشت که باوجود صدور مجوزات لازم از دستگاه متولی به خاطر بحث واگذاری زمین مشکلاتی را داشت که در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان عنوان شد و اجازه ندادیم که این مشکل ادامه داشته باشد و الان پنجمین کارخانه تولید روغن در کشور است. در این واحد بیش از هزار و ۲۰۰ نفر فقط بصورت مستقیم و دو هزار و ۵۰۰ نفر بصورت غیرمستقیم، نیروی کار وجود دارد.

وی اشاره کرد: برای برخی واحدهای تولیدی از بابت مسئولیت اجتماعی یکسری وظایفی را تعریف کردیم، در مورد یکی از واحدهای تولیدی از مسئول آن خواستیم که در ۸ هکتار زمین، ۱۶ هزار درخت کاشته شود و عواید آنرا به خانواده های زندانیان اختصاص بدهند. هم یک فضای سبزی ایجاد می شود و هم عواید این طرح به خانواده مستحق زندانی می رسد.

صالحی با اشاره به رفع مشکلات واحد تولیدی روغن حیات هرمزگان، بیان داشت: با برنامه ریزی های صورت گرفته هم اکنون ۲۴ ساعته مشغول فعالیت است و نیاز استان و قسمتی از استانهای همجوار را تامین می کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به بازرسی مستمر از گمرک و بنادر و صدور دستور قضایی برای ترخیص کالاها، اشاره کرد: دادستان ها را ملزم کرده ایم که هفته ای یک دفعه به گمرکات بنادر سر بزنند. بنده ماهی یک دفعه سرکشی می کنم و در حوزه مبارزه با قاچاق کالا شعبه ویژه ای را راه اندازی کرده ایم.
1400/07/04
11:14:36
5.0 / 5
259
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت