رئیس كانون سردفتران فارس:

عایدی دولت از هزینه تنظیم سند ۹۰ درصد

عایدی دولت از هزینه تنظیم سند ۹۰ درصد به گزارش علم عدل فارس رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس با اشاره به اینکه عایدی دولت از هزینه تنظیم سند خودرو در دفاتر اسنادرسمی۹۰ درصد و سهم دفاتر تنها 10 درصد است، از تمایل موجود نزد سردفتران برای کاهش هزینه های قانونی نقل و انتقال همه اسناد، بخصوص سند خودرو، گفت.


علی آراد سه شنبه ۳۰ شهریور پیرامون مباحث مطروحه در ارتباط با نقل و انتقال سند خودرو و تاکید بر آنکه برگ سبز جایگزین اسناد مبادله شده در دفاتر اسنادرسمی است، اظهار داشت: در صلاحیت ذاتی دفاتر در نقل و انتقال اسناد خودرو شکی نیست و بیشتر از ۹۰ سال دفاتر در این حوزه فعالیت داشته اند. اعتقاد داریم در تمام موارد باید از قانون دفاع کرد و نگذاشت حقی از مردم ضایع شود.
آراد تصریح کرد: دفاتر اسناد رسمی خواهان تصویب طرحی از جانب مجلس شورای اسلامی هستند که سبب کاهش هزینه مردم در تنظیم سند رسمی خودرو شود و با این طرح بطور قطع هزینه تنظیم سند رسمی خودرو در دفترخانه کمتر از هزینه صدور برگ سبز در مراکز تعویض پلاک خواهد شد.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس اظهار داشت: به استناد ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ و ماده ۲ آئین نامه اجرایی آن و بخشنامه ریاست وقت قوه قضاییه، و همینطور ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده و سایر قوانین مرتبط، تنظیم و ثبت سند رسمی خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.
مرجع تفسیر قانون مجلس شورای اسلامی است نه افراد
او افزود: از آغاز تاسیس دفاتر اسناد رسمی یعنی سال ۱۳۱۶ تابحال تنظیم اسناد خودرو به دفاتر واگذار شده است، بنابراین مرجع تفسیر قوانین عادی افراد نیستند بلکه مجلس شورای اسلامی است و درصورتیکه شک و شبهه ای در این خصوص وجود داشته باشد باید مطابق با قانون از مجلس شورای اسلامی درخواست استفساریه و طبق آن عمل کرد.
آراد اظهار داشت: عمده هزینه های در ارتباط با ثبت سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی متعلق به دولت می باشد و با عنایت به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، دفاتر اسناد رسمی باید در هنگام تنظیم و ثبت اسناد وکالت فروش و قطعی خودرو مبالغی را تحت عنوان مالیات نقل و انتقال، حق الثبت، نیم درصد کاداستر، هزینه صدور الکترونیکی سند و مالیات برارزش افزوده از مردم وصول کنند.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان فارس تصریح کرد: این هزینه ها از راه دستگاه پوز دولتی مستقر در دفاتر اسناد رسمی مستقیما به حساب خزانه دولت واریز می شود.
وی در بیان مثالی از میزان هزینه ثبت سندخودرو و میزان درآمدهای دولت و دفاتر اسنادرسمی، اظهار داشت: هزینه سند قطعی یا وکالت فروش یک دستگاه سواری پژو پارس معمولی مدل سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که از این میزان مبلغ یک میلیون و ۷۰ هزار تومان بعنوان مالیات نقل و انتقال، مبلغ ۵۳۵ هزار تومان بعنوان حق الثبت دولتی، مبلغ ۵۳۵ هزار تومان بعنوان نیم درصد کاداستر دولتی، مبلغ ۴۵هزار و ۳۶۰ تومان بعنوان مالیات بر ارزش افزوده و مبلغ ۱۵ هزار تومان بابت صدور الکترونیکی سند مستقیماً به خزانه دولت واریز می شود.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس در ارتباط با مبلغ دریافتی در دفترخانه ها هم اظهار داشت: مبلغ ۵۰۴ هزار تومان هم بعنوان حق التحریر به حساب دفترخانه واریز می شود که از این میزان ۴۰ درصد آن متعلق به سردفتر نیست و سردفتر باید با ۶۰ درصد مابقی حق التحریر که مبلغ ۳۰۲ هزار و ۴۰۰ تومان است و هزینه های دفترخانه و کارمندان را بپردازد که سهم ناچیزی به سردفتر می رسد.
به قول آراد، با بررسی این موارد، روشن می شود که دفاتر اسناد رسمی هم راستا با دولت خدمتگزاری به مردم را مدنظر دارد و هزینه زیادی بابت ثبت سند خودرو دریافت نمی کند.
او تصریح کرد که دفاتر آمادگی کامل دارند تا درصورتیکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی این طرح را مصوب کنند، نسبت به ثبت اسناد رسمی خودرو بدون دریافت حقوق دولتی مذکور اقدام نمایند و در این صورت هزینه ثبت و صدور سند رسمی خودرو در دفترخانه اسناد رسمی بسیار کاهش خواهد یافت و بسیار کمتر از صدور برگ سبز و تعویض پلاک در ادارت راهنمایی و رانندگی خواهد شد.
افزایش هزینه های تعویض پلاک با دریافت مالیات نقل و انتقال
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس خاطرنشان کرد: با عنایت به تبصره ۱ ماده ۳۰ قانون مالیات برارزش افزوده مصوب تیرماه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی، از زمان اجرای قانون مذکور در دیماه سال ۱۴۰۰ مراکز تعویض پلاک موظفند در هنگام تعویض پلاک خودرو نسبت به دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام نمایند که بطور قطع هزینه های تعویض پلاک افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.
آراد ضمن اشاره به این که کانون سردفتران و دفتریاران طرحی را به مجلس پیشنهاد داده که در صورت تصویب از این پس تعویض پلاک خودرو منتفی وهر خودرو صرفاً دارای یک پلاک ثابت خواهد بود، اظهار داشت: در این حالت نقل وانتقالات باکمترین هزینه و سریعترین زمان ممکن در دفاتر اسناد رسمی صورت خواهد گرفت.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس تصریح کرد: اگر مجلس شورای اسلامی دریافت نشدن حق الثبت نقل و انتقال اسناد خودرو را تصویب کند، دفاتر آمادگی دارند، هزینه دفترخانه را به جهت اینکه فشار بر روی مردم کاهش پیدا کند، کاهش دهند.1400/06/30
18:23:54
5.0 / 5
248
تگهای خبر: اسلامی , اسناد , ثبت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت