سازمان بازرسی كل كشور اعلام كرد

صرفه جویی ۸۰۰ هزاریورویی در یکی از پتروشیمی های استان بوشهر

صرفه جویی ۸۰۰ هزاریورویی در یکی از پتروشیمی های استان بوشهر به گزارش علم عدل سازمان بازرسی کل کشور از کشف اختلاس در یکی از بانکهای استان گلستان اطلاع داد.به گزارش علم عدل به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، نتایج بازرسی های استانی به شرح زیر است:

صرفه جویی ۸۰۰ هزاریورویی در یکی از پتروشیمی های استان بوشهر

بوشهر- متعاقب برگزاری مناقصه خرید کاتالیست سنتز آمونیاک در یکی از شرکتهای پتروشیمی استان بوشهر و تحصیل کمترین قیمت پیشنهادی به مبلغ ۲.۴ میلیون یورو، منجر به تذکر بازرسین حاضر در جلسه در مورد بالا بودن قیمت پیشنهادی و تجدید مناقصه مذکور شد. بعد از برگزاری مجدد مناقصه، کمترین قیمت به مبلغ ۱، ۶ میلیون یورو کشف شده و بعنوان برنده مناقصه انتخاب و اعلام گردید. بنابراین با ورود بموقع این بازرسی کل به موضوع، مبلغ ۸۰۰ هزار یورو صرفه جویی حاصل شد.

این شرکت پتروشیمی زیر مجموعه شرکت صنایع هلدینگ خلیج فارس بوده که عمده سهام آن متعلق به طرح توزیع سهام عدالت است.

معرفی ۱۷ نفر از مدیران و کارکنان دستگاههای دولتی در استان کرمان به دادسرا

کرمان- در جهت اقدامات بازرسی کل استان در جهت مبارزه با فساد از بدو سال ۱۴۰۰ تابحال در مجموع تعداد ۱۷ نفر از مدیران و کارکنان دستگاههای دولتی به افترا فساد مالی (اختلاس، ارتشاء و تحصیل مال از راه نامشروع) با ارسال گزارش به دادسرا معرفی و بازداشت شده اند و مجموع سو استفاده مالی این افراد هم مبلغ ۲۸۰ میلیاردریال بوده است.

با پیگیری این بازرسی کل و قضات رسیدگی کننده به پرونده ها، از مجموع مبالغ مذکور در سالجاری، در مجموع، مبلغی در حدود ۳۵ میلیاردریال به خزانه دولت برگشت داده شده است.

وصول ۱۶۰۰ میلیارد از معوقات بانکی استان چهارمحال بختیاری

چهارمحال و بختیاری- بازرسی کل استان در جهت نظارت بر عملکرد بانک ها با رویکرد پشتیبانی از سرمایه گذاران واقعی و وصول مطالبات از بدهکاران بانکی، بالأخص واحدهای تولیدی و شرکت هایی که تعطیل بوده و صاحبان آنها هم اراده ای بر ادامه فعالیت ندارند و با هدف جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال، همینطور به دلیل این که بانک ها بتوانند از محل برگشت اقساط وام های قبلی، به تولیدکنندگان و شرکتهای فعال تسهیلات جدید پرداخت کنند، از آغاز سالجاری مبحث وضعیت مطالبات غیر جاری (سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول) بانکی را به صورت مستمر و در بازه زمانی ماهیانه، با اعمال نظارت محسوس و غیر محسوس، دنبال کرده است.

با برگزاری جلسات مشترک با حضور نماینده بانک ها و بدهکاران عمده با پیگیری بازرسی کل استان چهارمحال و بختیاری، تأثیرگذاری خوبی در وصول مطالبات و مصرف تسهیلات در محل قراردادهای مربوطه مشاهده شد و آمار در ارتباط با مطالبات وصولی بانکهای استان در ارتباط با تیرماه سالجاری که تحت نظارت این بازرسی کل وصول شده به مبلغ بیشتر از ۱۶۰۰ میلیاردریال رسید.

جلوگیری از تضییع ۲۲۱ میلیاردریالی در یکی از بانکهای دولتی خراسان رضوی

خراسان رضوی- در بازرسی با مبحث بررسی عملکرد مدیریت شعب یکی از بانکهای استان درمورد نحوه تعیین تکلیف اموال و دارایی های تملک شده قهری مشخص شد یکی از شرکت ها که برخی از املاک این بانک را خریداری نموده، در پرداخت بموقع اقساط جمعاً به مبلغ بیشتر از ۷۰۳ میلیاردریال به تعهد خود عمل نکرده و چک های واگذاری آن شرکت برگشت شده، ولی مدیریت شعب بانک مذکور در استان خراسان رضوی طبق شروط مبایعه نامه های مربوط در جهت فسخ این مبایعه نامه ها، مطالبه و کسر خسارات وارده از محل پرداخت های اولیه خریدار و برگشت این املاک به بانک اقدامی صورت نداده و زمینه برای بلوکه شدن سرمایه و تضییع حقوق بانک فراهم گشته است.

در نهایت با پیگیری های به عمل آمده از ناحیه بازرسی کل خراسان رضوی و در نتیجه اقدامات صورت گرفته از سوی بانک، یکی از املاک به بانک مسترد شد و عملاً از تضییع حقوق بانک و بیت المال به مبلغ حداقل ۲۲۱ میلیاردریال (که با عنایت به افزایش قیمت املاک ارزش فعلی بیشتر است) جلوگیری به عمل آمد و در نتیجه اثربخشی حاصل شده است. در مورد سایر املاک هم حسب توافق بین فروشنده و خریدار چک های جدید دریافت و مبالغی از آن هم وصول شد.

جلوگیری از تعطیلی نخستین تولیدکننده لودرهای سبک در کشورا

فارس- با عنایت به بدهی شرکت تاراگستر زرین دشت (اولین تولیدکننده لودرهای سبک در کشور) به یکی از بانکهای استان فارس و اقدام این بانک برای تملک این واحد تولیدی، مبحث در جلسه ستاد پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان فارس مطرح و بازرسی کل استان مسئول بررسی مبحث و پیشگیری از تعطیلی این واحد صنعتی شد.

بر این اساس برای رفع موانع و مشکلات شرکت یاد شده و به منظور جلوگیری از تملک واحد تولیدی توسط بانک، جلسه ای در بازرسی کل استان فارس با حضور مسئولین بانک عامل استان و مدیرعامل شرکت تشکیل شد و با پیگیری های انجام شده و تعامل مسؤلان بانک مزبور، بدهی این شرکت تولیدی تسویه شد و از تملک آن توسط بانک جلوگیری به عمل آمد.

کشف اختلاس در یکی از بانکهای استان گلستان

گلستان- بازرسی کل استان گلستان در جریان بررسی تسهیلات خرد پرداختی در شعبه مرکزی یکی از بانکهای استان و بعد از اقدامات کارشناسی و بررسی نحوه تصویب و پرداخت تسهیلات و همینطور رصد مالی گردش های تسهیلات پرداختی مشاهده گردیدکه معاون دایره معاملات شعبه و بانکدار شاغل در دایره معاملات با سو استفاده از مقام و موقعیت اداری و همینطور به علت عدم نظارت و کنترل های داخلی بانک، با جعل مدارک و امضای مشتریان و ضامنین و بدون رعایت بهداشت اعتباری و ضوابط و مقررات بانک مرکزی و سیاست های اعتباری این بانک، مبادرت به تعریف تسهیلات (ازدواج، ودیعه مسکن مستاجران و کسب و کار صدمه دیده از کرونا و خرید کارت مرابحه و... ) در سیستم بانک، به نام افراد خانواده و بستگان خود نموده و وجوه حاصل ازآن را در امر ساخت و ساز مصرف کرده اند. طی بررسی های به عمل آمده، تابحال تعداد ۴۱ پرونده (بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال) در ارتباط با معاون دایره معاملات شعبه و تعداد ۱۱ پرونده (بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال) در ارتباط با بانکدار شاغل در دایره معاملات، در شعبه مرکزی گرگان است.

بررسی ها، مبین استفاده دیگر کارکنان بانک از تسهیلات مختلف (برخلاف ضوابط و مقررات) به نام بستگان خود بوده است.

بنا به مراتب و بعد از هماهنگی با دادستان مرکز استان و دریافت دستور قضایی، معاون دایره معاملات شعبه با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شد و در جهت مبارزه با پولشویی، یک دستگاه آپارتمان ۴ طبقه متعلق به متهم که از محل وجوه مورد اختلاس ساخته شده بود، با دستور مرجع قضایی، توقیف شد و بررسی های تکمیلی ادامه دارد».

منبع:

1400/06/08
22:00:44
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت