چرایی مخالفت قوه قضاییه با لایحه برابری دیه زن و مرد

چرایی مخالفت قوه قضاییه با لایحه برابری دیه زن و مرد به گزارش علم عدل معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در دولت دوازدهم، با اشاره به ارسال لایحه ˮبرابری دیه زن و مردˮ به قوه قضائیه برای اعلام نظر که توسط این معاونت تدوین شده است، اظهار داشت: دولت برای اعلام نظر این لایحه را به قوه قضائیه فرستاد و قوه قضائیه از ضرورت تشخیص داد که باتوجه به قوانین موجود ضرورتی برای این لایحه وجود ندارد در صورتیکه ما این ضرورت را احساس می کردیم چونکه به سبب برخی رویکردها درباب قوانین موجود، حس تبعیضی در زنان وجود دارد.


به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشست حقوقی "زن در اسلام؛ دیه، قضاوت، شهادت و طلاق"، اظهار نمود: همچون لوایحی که خیلی بر روی آن کار کردیم لایحه برابری دیه زن و مرد بود که سند پشتیبان داشت و برای آن نشست های فقهی حقوقی در قم نیز برگزار کردیم و در این خصوص مفصل بحث شد. دولت برای اعلام نظر لایحه را به قوه قضاییه فرستاد و قوه قضاییه از ضرورت تشخیص داد که باتوجه به قوانین موجود ضرورتی برای تصویب این لایحه وجود ندارد.
معاون امور زنان و خانواده در دولت دوازدهم با اعلان اینکه این معاونت ضرورت تصویب این لایحه را احساس می کرد، اظهار داشت: حس تبعیضی در زن ها به سبب برخی رویکردها نسبت به قوانین در این خصوص وجود دارد، در صورتیکه این تبعیض ها در سیره دوده وجود ندارد و برخی کج اندیشی ها کار را دشوار کرده است.
وی با تاکید بر ضرورت تبیین مسائل یاد شده برای نسل جوان و با اعلان اینکه تبیین این مسائل با نسل جوان برایمان بسیار مهم می باشد، افزود: مقرر است ین سیاست ها و رویکردها را جوانان دنبال کنند و پذیرنده این خدمات باشند، بدین سبب خود جوانان بیش از هر کسی باید نسبت به این مباحث آگاه باشند. ما به سهم خودمان سعی کردیم در این دوره این روشنگری را انجام دهیم. در همین راستا ۶۰ پادکست با ترجمه فارسی و تصاویر خوب تولید و فکر کردیم برای عموم مخاطبین و جوانان جذاب باشد و این پادکست ها بتواند برایشان یک طوفان ذهنی و تدبر و اندیشه در قرآن داشته باشد. این پادکست ها با موضوعات زنان و در رابطه با عدالت، خانواده و جنسیت است که در قرآن این مسائل به صورتی تحت عنوان زوجیت مطرح شده و خدمت تمام دستگاهها تقدیم شده است.
ابتکار نشست یاد شده را در جهت انطباق احکام و مسایل با نیاز روز و تبیین و تفسیر دیدگاه های قرآن با اقتضائات روز دانست و اشاره کرد: همچون چالشهایی که در جمهوری اسلامی داریم، یکی در فهم قرآن و انطباق آن با مسائل روز، اجرائی سازی این مفاهیم و انطباق رفتارها با آنچه درباره الگوهای متعالی ادعا کردیم، است. ما امتحانات سختی را پشت سر گذاشته و پیش رو داریم و معاونت زنان بر خود فرض داشت که تبیین مفاهیم قرآنی را بعنوان سند پشتیبان در خیلی از لوایح داشته باشد.
ابتکار همین طور با اشاره به تدوین حدود ۳۰ لایحه و پیشنهاد در معاونت زنان دوره دولت دوازدهم، این را هم اظهار داشت که این لوایح در جهت اصلاح قوانین حوزه زنان و خانواده تقدیم دولت شده و همگی دارای سند پشتیبان هستند و عمدتاً به مباحث فقهی و حقوقی و قرآنی اشاره دارند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در بخش دیگر سخنان خود درباره نشست های فقهی و حقوقی برگزار شده درباب لوایح این معاونت، تصریح کرد: ما در این راستا نشست هایی را در قم و با دانشگاه مفید داشتیم. گفتگوها یک طرفه نبود و منتقدین نیز بحث کردند. چه بسا با ما برای اصلاح قوانین مخالفت هم می کردند. علاوه بر این کوشیدیم نگاه قرآنی به بحث عدالت جنسیتی که راهبرد معاونت بود داشته باشیم. عدالت جنسیتی برایمان راهبردی پیش رو و آینده نگر بود و آنچه اهمیت داشت تبیین آن برای تحقق وفاق ملی در بحث عدالت جنسیتی بود چونکه گفتگو در این مساله زیاد بود و مانند بسیاری موضوعات برداشت هایی می شد که این را به اسناد خارجی وصل می کردند درحالی که بارها و بارها تبیین کردیم که تمام این مفاهیم برگرفته از قرآن و مباحث مطرح شده در ارتباط با حقوق بانوان و عدالت جنسیتی توسط شهید مطهری بود، اما این واکنش ها بود و امروز هم هست.
منبع:

1400/05/20
00:57:11
5.0 / 5
285
تگهای خبر: اسلامی , اسناد , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت