در بازدید سرزده از زندان رجایی شهر انجام شد؛

هفت دستور ویژه اژه ای برای بهبود وضعیت زندان ها

هفت دستور ویژه اژه ای برای بهبود وضعیت زندان ها علم عدل: رییس قوه قضائیه در دومین بازدید از زندان های کشور در کمتر از یکماه از انتصاب به ریاست دستگاه قضا، بدون اعلام قبلی به زندان رجایی شهر کرج در مرکز استان البرز رفت.


به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در دومین بازدید از زندان های کشور در کمتر از یکماه از انتصاب به ریاست دستگاه قضا، بدون اعلام قبلی به زندان رجایی شهر کرج در مرکز استان البرز رفت. رییس دستگاه قضا در بازدید از بخش های مختلف زندان همچون بند زندانیان امنیتی و همین طور بند جرایم خشن ضمن گفتگوی چهره به چهره با زندانیان، از نزدیک در جریان وضعیت، مشکلات و کمبودها و خواسته های آنها قرار گرفت. اژه ای از ساختمان اداری زندان رجایی شهر نیز بازدید کرد و با رییس و کارکنان این مجموعه درباره وضعیت کاری آنها، مشکلات و نیازهایشان و همین طور امکانات بهداشتی، خدمات رفاهی، کارگاه های کارآفرینی و آموزشی زندان و کارهای مربوط به اصلاح و تربیت و باز اجتماعی شدن مددجویان به گفتگو نشست. رییس قوه قضائیه بعد از این بازدید سه ساعته، در جمع مسئولان و کارکنان زندان رجایی شهر با تقدیر از زحمات رییس و کارکنان سازمان زندان ها و همه کسانی که در مجموعه ندامتگاه های کشور خدمت می کنند، گفت: من تابحال زندانبانی نکرده ام، اما به سبب حضورم در بخش های مختلف قضائی با بدنه زندان همکاری و با زندانیان برخورد داشته ام. محسنی اژه ای کار زندانبانی را کاری سخت و دشوار دانست و اضافه کرد: زندانبان ها با افراد مختلفی ارتباط دارند؛ چه آنها که مرتکب جرایم سنگین شده اند، چه کسانی که جرم کوچکی انجام داده اند و چه افرادی که مشکلات دیگری دارند.
وی به همین دلیل بر لزوم توجه به آموزش و تامین نیازهای رفاهی کارکنان زندان تاکید کرد و اظهار داشت: باید با آموزش و نظارت، مراقب باشیم که زندانبان ها گرفتار لغزش و مشکلات و گرفتاری ها نشوند. رییس دستگاه قضا به مسئولیت سنگین سازمان زندان ها در مراقبت، تامین نیازهای بهداشتی و رفاهی زندانیان و بازاجتماعی کردن آنها تاکید نمود. رییس قوه قضائیه در ادامه سخنانش به بیان سفارش هایی برای کاهش جمعیت کیفری و بهبود وضعیت ندامتگاه ها پرداخت و اول از همه از مسئولان دادسراها و قضات خواست که در اجرای دستورالعمل های صادره، تا حد امکان از صدور قرار بازداشت موقت پرهیز کنند.تاکید بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس«استفاده از مجازات های جایگزین حبس» دومین سفارش حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بود که اشاره کرد: هرچه قدر امکانات زندان ها افزایش یابد، باز هم پاسخگوی افزایش جمعیت کیفری نخواهد بود و برای کاهش جمعیت کیفری باید تا جایی که امکان دارد مجازات حبس ندهیم. رییس قوه قضائیه به صدور آرای خلاف شرع و قانون هم اشاره نمود و اظهار داشت: اگر برمبنای ماده ۴۷۷ به حکمی برخوردیم که خلاف بَیّن شرع و قانون بود، باید ضمن بررسی علت این که چرا دادیار و قاضی چنین رأیی داده اند، بصورت ریشه ای از صدور آرای خلاف شرع و قانون جلوگیری نماییم. محسنی اژه ای بر جداسازی محل نگهداری افراد بازداشت موقت از زندانیان نیز تاکید کرد و اظهار داشت: در بعضی زندان ها افرادی که برایشان قرار بازداشت موقت صادر می شود، از زندانیان جدا نگهداری می شوند، اما این رویه باید در همه زندان ها اجرا شود. رییس دستگاه قضا با اشاره به تنوع زندانیان برمبنای نوع جرم و روحیاتی که دارند، «تفکیک زندانیان» را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید زندانیان دسته بندی و تفکیک شده نگهداری شوند تا در روزهای حبس نه امکان آموزش خلاف به همدیگر را داشته باشند و نه آن که تعدادی از آنها بصورت باندی به دیگران ظلم کنند.
پیشنهاداتی برای حل مشکل کمبود قاضی در زندان هامحسنی اژه ای برای حل مشکل کمبود قاضی ناظر در زندان ها نیز پیشنهاد نمود جهت بررسی مسائل زندان از ظرفیت حقوقدانان و دانشجویان رشته حقوق و قضا استفاده گردد و برای نمونه، چهار حقوقدان همراه با یک قاضی بر یک زندان نظارت نمایند. رییس قوه قضائیه به مشمولان قصاص در ندامتگاه های استان تهران هم اشاره نمود و از مسئولان سازمان زندان ها خواست با کمک دادستانی تیمی را برای جلب رضایت اولیای دم تعیین کنند و تاکید کرد هر چند نفر از منتظران قصاص مشمول عفو و بخشودگی قرار گیرند، این اقدام باارزش خواهد بود. محسنی اژه ای ضمن تشکر از حاج محمدی، از رییس سازمان زندان ها خواست برای بهبود وضعیت زندان ها و حل مشکلاتی که در این مراکز وجود دارد، وضعیت زندان ها را بطور مرتب گزارش کند و به گزارش های فصلی و موردی اکتفا نکند. گفتنی است در جریان بازدید رییس قوه قضائیه از زندان رجایی شهر ۲۰۰ درخواست از ناحیه زندانیان به حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رسید که به دستور قاضی القضات قرار شد ضمن استخراج سریع پرونده های این زندانیان بلافاصله تیمی قضائی بصورت فوری و در روزهای تعطیلات همه موارد را بررسی نمایند. این گزارش حاکیست تا کنون در بررسی های اولیه صورت گرفته در مورد تعدادی از این درخواست ها، احتمال تصمیم گیری جدید در مورد بعضی پرونده ها وجود دارد. با تکمیل بررسی قضائی نتایج بررسی درخواست های زندانیان به رییس قوه قضائیه ارائه خواهد شد تا برمبنای نظر قاضی القضات در مورد آنها اقدام صورت گیرد.


منبع:

1400/05/03
12:35:09
5.0 / 5
234
تگهای خبر: بازداشت , پرونده , جرم , حبس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت