دادستان كل كشور در اولین اجلاس دادستان های كل كشورهای ساحلی دریای خزر تشریح كرد

ایران برای توسعه همكاری با كشورهای حوزه دریای خزر آمادگی دارد

ایران برای توسعه همكاری با كشورهای حوزه دریای خزر آمادگی دارد دادستان کل کشور با تشریح با اهمیت ترین چالش ها و مشکلات سواحل دریای خزر از آمادگی ایران برای توسعه همکاری با کشورهای حوزه دریای خزر آگاهی داد و اظهار داشت: بااینکه معاهدات موجود لازم و لازم است اما جامع الاطراف و کافی نمی باشد و نیازمند ضمانت اجرائی قویتر و کارآمدتر بوده که یکی از با اهمیت ترین آنها نقش تعاملی و هم­افزائی دادستان­های کل این کشورها با یکدیگر است.


به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، نخستین اجلاس دادستان های کل کشورهای ساحلی دریای خزر ( جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، جمهوری ترکمنستان) ظهر امروز بصورت ویدئوکنفرانس و به میزبانی دادستانی کل فدراسیون روسیه انجام شد.
در این جلسه که بختیاری دادیار دیوانعالی و رییس دفتر دادستان کل، فوائدی رییس اداره پیگیری های ویژه دفتر دادستانی کل در امور بین الملل، هاشمی مدیر روابط عمومی دادستانی کل و نماینده وزارت امور خارجه بعنوان اعضای هیات همراه ایران حضور داشتند حجت الاسلام و المسلمین منتظری با تشریح با اهمیت ترین چالش ها و مشکلات سواحل دریای خزر از آمادگی ایران برای میزبانی جلسه بعدی اجلاس و توسعه همکاری با کشورهای حوزه دریای خزر آگاهی داد.
متن سخنان دادستان کل کشور در این اجلاس بین المللی به شرح زیر است:
جناب آقای کراسنوف دادستان محترم کل فدراسیون روسیه و اعضای محترم کشورهای همسایه و ساحلی دریای خزر
با تحیّت و ادای احترام؛
در شروع از برگزاری این اجلاس توسط دادستانی کل کشور روسیه صمیمانه سپاسگزارم. متأسفانه شیوع بیماری کرونا و کارهای ضروری در این ایام اینجانب را از حضور و ملاقات با یکدیگر که به آن مشتاق بودم و می­توانست آثار مثبتی داشته باشد محروم نمود و امیـدوارم این اجلاس که بوسیله ویدئوکنفرانس برگزار می گردد در تحکیم روابط و ایجاد بستر برای همکاریهای بیشتر و بهتر خصوصاً در زمینه صیانت و حفاظت از محیط زیست دریای خزر دارای تأثیر مثبت برای همه کشورهای ذینفع بوده باشد.
جناب آقای رئیس، همکاران محترم، همانگونه که باخبر می باشید دریای خزر با وسعت 436000 کیلومتر مربع بزرگترین دریاچه جهان است و طول پیرامون آن به 7000 کیلومتر می رسد. این دریاچه از نظر تنوع زیستی بسیار غنی بوده و حدود 400 گونه آبزی، بومی آن هستند که ماهیان خاویاری از با اهمیت ترین آنها است. علاوه بر منابع زنده، دریای خزر بعد از خلیج فارس و سیبری، به لحاظ ذخایر نفت و گاز موجود در ساحل و زیربستر در مقام سوم قرار دارد. خزر برای میلیونها نفر ساکن حاشیه خود، هزاران فرصت شغلی به وجود آورده است و منبع اصلی درآمد آنها شمرده می شود.
در کنار نقاط قوت و فرصت ها، با اهمیت ترین چالش ها و مشکلات سواحل دریای خزر عبارتست از افزایش جمعیت در سکونتگاه های نوار ساحلی که سبب افزایش برداشت از منابع و ذخایر خشکی و دریایی و تخریب آنها گردیده است، افزایش میزان استفاده در قالب کارهای گردشگری ساحلی بدون توجه به توان سرزمین و اثرات محیط زیستی، شکار و صید بدون مجوز پرندگان و آبزیان و همین طور برداشت بی­رویه شن و ماسه از ساحل دریا و رودخانه ها که عامل اصلی افزایش میزان فرسایش ساحلی شده است.
از طرف دیگر متأسفانه در حاشیه دریای خزر شاهد تغییر کاربری زمین­های ساحلی و عدم وجود مدیریت یکپارچه نواحی ساحلی آن می باشیم. هم اکنون با اهمیت ترین نگرانی کشورهای ساحلی وضعیت رو به رشد تخریب محیط زیست این محدوده آبی، افزایش بیش از پیش کارهای اکتشاف و استخراج نفت و گاز و صنایع وابسته به آن می­باشد که ضرورت استفاده از یک اهرم قانونی در قالب تفاهم نامه و تعیین مقررات الزام­آور منطقه­ای را برای صیانت و حفاظت از محیط زیست دریای خزر بیش از پیش نشان میدهد.
تصمیمات شایسته و اقدامات پنج کشور ساحلی دریای خزر برای جلوگیری از تخریب بیشتر زیست و ترمیم آن با عنوان برنامه محیط زیست دریای خزر شروع و متعاقباً با تصویب « کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر » در 13 آبان ماه سال 1382 (چهارم نوامبر 2003) مقرراتی را فیمابین تدوین نمودند. لیکن به نظر می آید این قبیل معاهدات گرچه لازم و لازم است اما جامع الاطراف و کافی نمی باشد و نیازمند ضمانت اجرائی قویتر و کارآمدتر بوده که یکی از با اهمیت ترین آنها نقش تعاملی و هم­افزائی دادستان­های کل این کشورها با یکدیگر است تا بتوانند ضمن تبادل نظر و تجربیات، همدیگر را در تحقق صیانت و حفاظت از محیط زیست این منطقه یاری رسانده و با متخلفین و مجرمین مقابله جدّی نمایند.
دادستانی کل جمهوری اسلامی ایران آمادگی خودرا برای این همکاری با دادستان های محترم کل کشورهای فدراسیون روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان اعلام می دارد.
گفتنی است در پایان این اجلاس اعلامیه حفظ اکوسیستم دریای خزر به امضای طرفین رسید.1400/04/18
14:29:36
5.0 / 5
461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت