ابطال یك بخشنامه سازمان بیمه سلامت ایرانیان توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری

ابطال یك بخشنامه سازمان بیمه سلامت ایرانیان توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری علم عدل: هیات عمومی دیوان عدالت اداری بخشنامه مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران را در مورد محدودیت اوراق دفترچه های درمان و اعمال کنترل در موارد تمدید دفترچه زودتر از دو ماه باطل کرد.به گزارش علم عدل به نقل از دیوان عدالت اداری، هیات عمومی دیوان عدالت اداری در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۳/۴ بخشنامه شماره ۹۷/۶۴۵۵۳۳ مورخ ۹۷/۱۱/۱۵ مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایرانیان را باطل نمود.

به سبب بخشنامه مذکور به استثنای بیماران خاص، تعداد نسخ دفترچه های بیمه از ۱۸ برگ به ۱۲ برگ کاهش یافته بود و مقرر شده بود در صورتیکه زودتر از دو ماه نسخه های دفترچه تمام شود، بایستی رویه کنترلی و نظارتی سازمان برای تعویض دفترچه اعمال گردد. بعد از طرح شکایت از بخشنامه مذکور، در تاریخ ۹۸/۲/۲۲ بخشنامه دیگری به شماره ۹۸/۶۹۱۱۶ از طرف سازمان مذکور صادر شده و در مورد دفترچه های بیمه روستاییان کماکان تعداد نسخ را ۱۲ برگ و در مورد دفترچه های بیماران خاص ۳۶ برگ اعلام نمود و در سایر دفاتر تعداد نسخ از ۱۲ برگ به ۱۸ برگ افزایش پیدا کرد. در این بخشنامه، موضوع مهلت دو ماهه برای اعمال کنترل و نظارت در تعویض دفترچه که در بخشنامه ۹۷/۱۱/۱۵ ذکرشده بود، تغییر نکرده بود.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۳/۴ با این استدلال که طبق اصل ۲۹ قانون اساسی، برخورداری از بیمه همگانی و تامین اجتماعی بصورت بیمه حق همگانی است و وفق ماده ۱۷ قانون بیمه همگانی، کلیه بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی و تشخیصی کشور موظف به پذیرش و مداوای بیمه شدگان و ارائه خدمات و مراقبت پزشکی لازم هستند و این که در بخشنامه موضوع شکایت، حقوق بیمه گزاران با کاهش نسخ دفاتر بیمه محدود و حق استفاده از خدمات بیمه درمانی در موارد تعویض زودتر از دو ماه، محدود شده است که مغایر اصل ۲۹ قانون اساسی و ماده۱۷ قانون بیمه همگانی می باشد و از سویی اعمال کنترل و نظارت نباید سبب ایجاد محدودیت در استیفای حقوق عامه از بیمه خدمات درمانی گردد. پس بخشنامه مذکور برمبنای رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری باطل شد.

منبع:

1400/03/04
22:35:43
5.0 / 5
351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت