به میزبانی جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری انجام شد؛

برگزاری كرسی آزاداندیشی با مبحث شورای نگهبان در ترازوی عدالت و عقلانیت

برگزاری كرسی آزاداندیشی با مبحث شورای نگهبان در ترازوی عدالت و عقلانیت به گزارش علم عدل چهارمحال و بختیاری کرسی آزاداندیشی و نظریه پردازی سازمان بسیج اساتید چهارمحال و بختیاری با مبحث «شورای نگهبان در ترازوی عدالت و عقلانیت» با همکاری جهاد دانشگاهی استان برگزار گردید.


به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، کرسی آزاداندیشی و نظریه پردازی سازمان بسیج اساتید چهارمحال و بختیاری با مبحث «شورای نگهبان در ترازوی عدالت و عقلانیت» با همکاری جهاد دانشگاهی استان برگزار شد، در این برنامه چهار نفر از صاحب نظران به تبادل نظر پرداختند، مخاطبان از راه وبینار در این کرسی آزاداندیشی شرکت کردند.
جهانگرد محمدی _عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد- سوم خردادماه در این کرسی آزاداندیشی با مبحث «شورای نگهبان در ترازوی عدالت و عقلانیت» با اشاره به اینکه شورای نگهبان برون داد و برآیند یک سامانه فکری است، اظهار نمود: این شورا یک نهاد حقوقی، اجتماعی و سیاسی است و باید ترازوی عقلانیت و هوشیاری را در سامانه فکری شورای نگهبان مشخص کرد.
کاندیداهای ریاست جمهوری باید برنامه دولت احتمالی خویش را عرضه دهند
وی ادامه داد: عقلانیت و هوشیاری در طول زمان تحول پیدا کرده و مساله مهم این است که برخی سیاسیون، نظریه پردازان و حقوق دانان از عقلانیت و هوشیاری فاصله گرفته اند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با تکیه بر این که باید هر کاندیدای ریاست جمهوری برنامه خویش را عرضه نماید، بیان نمود: این مورد یک نوع نگاه است و باید مشخص شود که هر کاندیدا مقرر است برنامه خویش را در مراحل مختلف دولت احتمالی خود، چگونه عملیاتی کند.
شورای نگهبان باید مدافع مصالح کشور و مردم باشد
عباس موسایی _فعال سیاسی- در ادامه این کرسی آزاداندیشی، اظهار نمود: بحران در سلطنت خودکامه قاجار سبب عقب ماندگی کشور ایران شد، همین مساله سبب اختلاف بین طرفداران شریعت و روشنفکری با نظام حاکم در آن دوران شد، بنابراین تلاش ها برای تشکیل دولت مشروطه شکل گرفت.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی هم همانند دولت مشروطه بر مبنای خواسته مردم تشکیل شده، این نظام برآمده از گفتمان انقلاب اسلامی است، امام خمینی (ره) از سال ۱۳۲۰ در عرصه سیاسی کشور حضور موثر داشت و بر اساس رأی ملت، نظام جمهوری اسلامی را تشکیل داد.
این فعال سیاسی تصریح کرد: اندیشه امام راحل بر این بود که دولت باید به واسطه خواسته مردم تعیین شود و همینطور مشروعیت نظام را بر پایه رأی مردم قرار داد، در واقع جمهوری اسلامی در مقابل استبداد پهلوی شکل گرفت و هر قانونی که حقوق ملت را رد می کند، ضد مبانی جمهوری اسلامی است.
موسایی ضمن اشاره به این که برای فهم چرایی شکل گیری شورای نگهبان نیازمند به تبارسنجی هستیم، افزود: طبق نظر یک جریان سیاسی مدافع جمهوری اسلامی، شورای نگهبان باید بتواند به اقتضای زمان از حقوق مردم دفاع کند، همینطور در این مساله مصالح کشور ایران و ملت را در نظر بگیرد، اگر شورای نگهبان جناحی عمل کند در واقع بزرگ ترین لطمه را به جایگاه خود زده است.
انقلاب اسلامی بر پایه خواست مردم شکل گرفته است
در ادامه این کرسی آزاداندیشی محمدحسین فتاحیان _عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه شهرکرد_ با اشاره به اینکه دو تفکر در تاریخ معاصر کشور شکل گرفته است، اظهار نمود: تفکر نخست در ارتباط با ایرانیانی است که به اروپا رفته و آن فضا را با کشور مقایسه می کنند، در نقطه مقابل هم تفکر الگوی تعالی ایرانی اسلامی وجود دارد که این تفکر پیشرفت غرب را قبول می کند، این تفکر و نگاه مخالف با مدرنیته است و علت عقب ماندگی را دور شدن از خود، و چاره علاج کشور را بازگشت به خویشتن می داند.
وی با اشاره به اینکه جریان اسلامی ایران اعتقاد دارد که استبداد، نقطه مقابل عدالت اسلامی است، اظهار داشت: امام خمینی (ره) نقدی به مشروطه وارد می کند، در گام بعد به سمت نفی سلطنت رفته و در گام سوم به عرضه حکومت اسلامی و بیان ولایت فقیه می پردازد.
این عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه شهرکرد ضمن اشاره به این که مبانی اندیشه امام خمینی(ره) مشخص است، افزود: ایشان در کتاب کشف الاسرار تقابل خویش را با نظام سلطنت بیان کرده و در سال ۱۳۴۸، نظر خویش را درباره ولایت فقیه اعلام می کند، اگر مردم اسلام را نمی خواستند، انقلاب اسلامی شکل نمی گرفت.
فتاحیان با تکیه بر این که در ترازوی عقلانیت، باید نهادهای سیاسی شکل بگیرند، اظهار داشت: چرا بحث نظارت شورای نگهبان بر کاندیداهای انتخابات بعنوان یک برچسب تلقی می شود؟ در واقع اصل فرایند نظارت در قالب صیانت از حقوق مردم است.
وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان، ساختاری سیاسی و حقوقی دارد، ابراز عقیده کرد: نگاه بنده به این شورا مقدس گونه نیست و حتی برخی اوقات بر عملکرد شورای نگهبان ایراداتی هم وارد است، باید قانون مدار بود و به آن باور داشت، اینکه گفته می شود شورای نگهبان بر مدار اصول گرایان چرخش داشته تفکری اشتباه است.

در انتها این کرسی آزاداندیشی سعید مولوی _عضو هیات علمی گروه فقه و حقوق خصوصی دانشگاه شهرکرد- با اشاره به اینکه در قانون اساسی از اصل ۹۱ تا ۹۹، حدود ۱۰ اصل در ارتباط با شورای نگهبان است، اظهار نمود: در اصل ۹۳ گفته می شود که مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد.
وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان سه وظیفه بر عهده دارد، اضافه کرد: اولین وظیفه، بررسی مغایرت یا نبود مغایرت مصوبات مجلس با شرع قانون اساسی است، وظیفه دوم این شورا تفسیر قانون اساسی بوده و وظیفه آخر این شورا، نظارت بر انتخابات مجلس، خبرگان رهبری و انتخابات ریاست جمهوری است.
عضو هیات علمی گروه فقه و حقوق خصوصی دانشگاه شهرکرد اظهار داشت: در طول بیشتر از چهار دهه گذشته، شورای نگهبان خروجی های مختلفی داشته و در ۹۰ درصد موارد، خروجی های شورای نگهبان متفاوت بوده است.
مولوی در انتها ضمن اشاره به این که خاصیت قانون اساسی، جامع نگری است، خاطرنشان کرد: قانونی که وارد جزئیات شود، قانون خوبی نیست، بنابراین گفته می شود، هرچه اصول قانون اساسی کمتر باشد، آن قانون بهتر است، شاخصهای قانون اساسی باید مشخص باشد تا هر فردی که قصد شرکت در انتخابات را دارد بر مبنای شاخصهای اعلامی خویش را بسنجد.
منبع:

1400/03/03
21:21:21
5.0 / 5
329
تگهای خبر: اسلامی , دانش , شركت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت