دادستان اراك:

مجموعه دخیل در پروسه انتخابات مكلف به اجرای قوانین هستند

مجموعه دخیل در پروسه انتخابات مكلف به اجرای قوانین هستند به گزارش علم عدل دادستان عمومی و انقلاب اراک اظهار داشت: مجموعه کسانی که در پروسه انتخابات شرکت دارند همچون نامزدها، مجریان، ناظران و اصحاب رسانه مکلف به اجرای ضوابط و قوانین موضوعه کشوری هستند.به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی دادگستری استان مرکزی، ربیع اله قربانی بامداد چهارشنبه در جلسه ستاد استانی پیش گیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی استان مرکزی اظهار نمود: انتخابات عرصه ظهور و بروز وحدت ملی و تجلی عقلانیت و بلوغ فکری آحاد مردم و نماد شکوه و عظمت ملت است پس تمام تلاش ها و سیاست های اتخاذ شده توسط مجریان، ناظران، دستگاه های اجرائی و دستگاه قضائی در انتخابات پیش رو باید در امتداد تحقق این آرمان ها باشد.
وی اضافه کرد: بزرگترین حسن انتخابات این است که، یک نظام اجتماعی را در راه پویایی و رشد قرار می دهد و این مهم در چهار چوب قوانین جاری کشور اتفاق می افتد و مجموعه کسانی که در پروسه انتخابات شرکت دارند همچون نامزدها، مجریان، ناظران و اصحاب رسانه مکلف به اجرای ضوابط و قوانین موضوعه کشوری هستند تا ان شاء الله هیچ نوع صدمه ای به منافع ملی نظام جمهوری اسلامی نرسد.
قربانی اشاره کرد: تمام تلاش ستاد پیش گیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی که با محوریت قوه قضائیه از دوره های قبل شکل گرفته است این است که در نهایت شاهد برگزاری یک انتخابات سالم و پرشور، در اوج امنیت عمومی و سلامت انتخابات در کشور باشیم.
دادستان عمومی و انقلاب اراک تاکید کرد: سیاست گذاری های این ستاد باید در سه محور دنبال شود، یکی توجه به رویکرد فرهنگی که همان ارتقا آگاهی عمومی مردم نسبت به موازین قانونی و شرعی در زمینه ی برگزاری انتخابات است که می توان از این طریق از ظرفیت شرکت حداکثری مردم بمنظور تامین امنیت بهره برد.
وی اضافه کرد: محور مهم دیگر، مدنظر قرار دادن مسئله پیشگیری وضعی و انتظامی و حضور نیروهای نظارتی، امنیتی و انتظامی است که با اشراف کامل بر حوزه های انتخاباتی استان محیطی آرام و سالم را برای ستاندن آرا مردمی فراهم آورند و مطمئناً این حضور اثر پیشگیرانه مناسبی در استان خواهد داشت. محور آخر، لزوم توجه به بحث اقدامات و پیشگیری های حقوقی و قضائی است که باید به کیفیتی صورت گیرد که هم با فردی که ضوابط و مقررات را نقض کرده و پایبند به هنجارهای اجتماعی نبوده است برخورد شود و هم اثر بازدارنده برای افرادی که در انتخابات های آتی حضور خواهند داشت، داشته باشد.
قربانی اشاره کرد: با برخورداری از یک برنامه عالمانه، قابل اجرا و زمانبندی شده در قبل، حین و پس از انتخابات می توان به اهداف فوق دست یافت. در مسئله انتخابات ما با چند قشر سرو کار داریم، یک قشر مردم هستند که پایه و اساس اصلی انتخابات هستند و تمام این تلاش ها و بهره مندی از ظرفیت ها، برای حضور حداکثری و با شکوه مردم در پای صندوق های ستاندن رأی است. قشر دیگر اصحاب رسانه و صدا و سیما هستند که می توانند در هر چه پرشور شدن حضور مردم در انتخابات بسیار اثرگذار باشند که می بایست جلساتی را با اصحاب رسانه داشته باشیم و باید و نبایدهای انتخاباتی مبتنی بر موازین قانونی و تحقق منویات مقام معظم رهبری به آنان تاکید شود.
دادستان عمومی و انقلاب اراک افزود: برگزاری جلسات با مجریان و ناظران انتخابات هرچند تا حالا باید انجام می شد ولی تشکیل این جلسات تا هنگام انتخابات همچنان می تواند مفید و مؤثر باشد و دیگری، در دستور کار قرار دادن تشکیل جلسات با نامزدهای انتخابات، چه بصورت حضوری و چه به شکل ویدئوکنفرانسی به جهت تبیین ضوابط و قوانین انتخاباتی برای آنان است تا شاهد پایین ترین میزان تخلفات در استان مرکزی باشیم.
وی تاکید کرد: نامزدهای انتخاباتی باید پایبند به اصول رقابت سیاسی مبتنی بر موازین باشند. همچون اصول رقابتی قابل ذکر: رعایت انصاف در رقابت با دیگر نامزدها، انجام رفتار و گفتار صادقانه با مردم، حرکت در خط امام و رهبری، مرزبندی کامل با دشمنان انقلاب، حفظ کرامت مردم در تبلیغات انتخاباتی، ارائه راهکارهای عملیاتی بمنظور حل مشکلات مردم، پایبندی به امنیت ملی و در نهایت رعایت منشور انتخاباتی توسط نامزدهای انتخابات بسیار ضروری و مهمست و گوشزد این نکات به آنان کمک می نماید تا از بروز تخلفات و جرایم انتخاباتی احتمالی جلوگیری شود.


منبع:

1400/02/23
21:20:03
5.0 / 5
807
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت