رئیس كل دادگستری استان:

بیشترین آمار زندانیان و عفو كشوری متعلق به همدان است

بیشترین آمار زندانیان و عفو كشوری متعلق به همدان است به گزارش علم عدل همدان رئیس کل دادگستری استان همدان اظهار داشت: استان همدان بیشترین آمار زندانی در غرب کشور و بیشترین آمار عفو کشوری را دارد.


محمدرضا عدالتخواه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه در شورای قضات و کارکنان دادگستری همدان، در ارتباط با گزارش اقدامات ۱۹ ماهه دادگستری همدان اظهار نمود: اگر توفیقی حاصل شده محصول اقدامات ۲۲۹ قاضی، ۹۰۵ کارمند و اعضای شورای حل اختلاف و سازمان های تابعه است.
وی با اشاره به اینکه گزارش دارای سه محور اقدامات، ابداعات و ابتکارات است، خاطرنشان کرد: در ارتباط با اقدامات، آمار عملکرد دادگستری استان به جز شعب بدوی که با مختصری افزایش آمار پرونده مانده مواجه می باشد به جهت محاسبه آمار فروردین ماه و افزایش پرونده ها آمار استان در شرایط کرونایی در همه قسمت ها مثبت است.
عدالتخواه افزود: ۴۱ هزار فقره پرونده مختومه در دادگاه های تجدیدنظر، ۲۲۶ هزار فقره پرونده مختومه بدوی، ۱۴۶ هزار پرونده مختومه در دادسرا و ۹۵ هزار فقره پرونده مختومه در شورای احکام اجرای مدنی داشتیم که در مجموع در دادگستری ۵۱۳ هزار و ۵۰۹ هزار پرونده مختومه شده و خوشبختانه ۳۸هزار و ۳۸۱ فقره با مصالحه ختم شده است.
وی مطرح کرد: در شوراهای حل اختلاف و اجرای احکام هم ۲۱۱ هزار و ۵۳۷ فقره پرونده مختومه شده که ۴۵ درصد مصالحه بوده و از این نظر رتبه اول کشور را داریم که شاخص کشوری ۳۲ درصد است.
وی در ارتباط با آمار معوقات، اظهار داشت: آمار معوقات ما ۷۲ درصد کاهش داشته اما ایراداتی دارد و آمار واقعی ۸۵ درصد است و هفت عنوان اجرای کیفری و دو مورد مدنی احتیاج به اصلاحاتی در سیستم دارد.
عدالتخواه با اشاره به اینکه صدمه شناسی در ارتباط با چالش های استان منجر به بالا بردن جمعیت زندان ها شده، اظهار نمود: استان همدان نسبت به سایر استان ها جمعیت زندانی بالاتری دارد که به طور عمده ناشی از عدم استفاده از نهادهای جایگزین بوده است و تعداد زندانیان پارسال ۱۵ درصد کاهش داشته اما باز هم در غرب کشور بالاتری آمار زندانی را داریم که شایسته این استان نیست.
رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به اینکه برای حل مشکل از نهاد عفو استفاده کردیم، تصریح کرد: در ۱۰ سال گذشته، ۵۸۸ نفر عفو شده بودند اما در ۱۹ ماه گذشته ۱۴۹۹ نفر مشمول عفو قرار گرفتند که رتبه اول کشور بود و ما رتبه اول احکام آزادی مشروط را با ۹۲ پابند الکترونیک داریم.
عدالتخواه در ارتباط با اقدامات دیگر دادگستری استان، توضیح داد: ۷۲ بازدید سرزده صورت گرفته، ۳۷ شعبه اضافه کردیم که با کار اضافه و سمت های مختلف فعال می باشند، جلسات گوناگونی برای رفع موانع تولید تشکیل و مانع از تعطیلی ۴۸ مرکز شده، دادسری الکترونیک را با وجود کمبود امکانات دایر کردیم، دو نوبت اقلام بهداشتی خریداری شده به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان در اختیار همکاران گذاشته شده، از ساختمان جدیدالاحداث معروف به نام شهید سلیمانی با اولویت استفاده صف بر ستاد و استقرار ۳۵ شعبه دادگاه، بهره برداری شده، ۱۰۸ درصد تحقق درآمد در سال ۹۹ انجام دادیم، چهار سامانه ارزشیابی ابداع و طراحی کردیم و برنامه های کمی شعبه محور، کیفی قاضی محور و مدیریتی حوزه محور را در دستور کار قرار دادیم.
وی در ارتباط با تشکیل ستاد تألیف قلوب استان، اظهار داشت: بارها برای تلاش صلح و سازش تاکید شده و در همین راستا کمیته معین مصلحین و معتذرین را راه اندازی و افراد را به عذرخواهی تشویق کردیم وقضات آموزش داده شدند که تسلط به ارشاد داشته باشند و نتایج حاصله آن در ۲۰۰ روز این بود که ۲۲۴۴ نفر از شاکی خود عذرخواهی و از این تعداد ۱۲۷۹ نفر مصالحه کردند.
درخواست وکلای همدان از رئیس قوه قضائیه
نماینده وکلای استان همدان اظهار داشت: مجموعه همکاران قضایی استان همواره تلاش و تلاش خویش را در جهت احقاق حق و اجرای حق و قانون در جهت اجرای منویات و فرامین مقام معظم رهبری به کار بسته و نهایت جدیت و اهتمام را معمول کرده اند تا به نحو احسن انجام وظیفه کنند.
موسوی اظهار نمود: بعنوان تکلیف شرعی بر خود فرض می دانیم از اقدامات مؤثر رئیس قوه قضائیه کشور در بحث حبس زدایی، تدوین سند مهم و جامع تحول قوه قضائیه، ارتقا منزلت و شأن دستگاه قضا و حمایت مادی و معنوی ایشان که موجبات دلگرمی همکاران است، قدردانی نماییم.
موسوی همینطور ضمن اشاره به اشراف و مدیریت کارآمد رئیس کل دادگستری استان همدان در ارتقاء مجموعه دادگستری خاطرنشان کرد: با عنایت به افزایش قابل ملاحظه پرتعداد ورودی پرونده ها به محاکم درخواست داریم از طرف رئیس قوه قضائیه کشور ترتیبی اتخاذ شود که سیاست قضازدایی و تقویت نهادهای شبه قضایی به نحو جدی تر مورد توجه قرار گرفته و نهایی و اجرایی شود.
اصلاح و حذف قوانین غیرضرور در ارتباط با تشریفات در آیین دادرسی و کیفری در جهت کاهش طول مدت رسیدگی، تدوین بیمه مسئولیت مدنی قضات، اصلاح قانون بر رفتار قضات به منظور پیشگیری از تضعیف و تخریب روحیه همکاران از دیگر مواردی بود که موسوی از رئیس قوه قضائیه کشور درخواست نمود.
پشتیبانی از همکارانی که پرونده های مهم را رسیدگی می کنند و تدوین قرار گرفتن سرفصل آموزشی برای همکاران قضایی جدیدالورود، بارگذاری سامانه ارزشیابی آراء محاکم بدوی در سامانه سی ان سی سراسر کشور جهت استفاده از خلاقیت دادگستری استان همدان در این راستا از دیگر تقاضاهایی بود که نماینده وکلای استان همدان به آن اشاره داشت.
موسوی همینطور در ارتباط با معیشت کارکنان اداری قضایی دادگستری استان هم تصریح کرد: درخواست داریم از راه تقویت تعاونی مسکن و مصرف، پرداخت وام های کم بهره متناسب با تورم و پرداخت هزینه بیمه تکمیلی توسط قوه قضائیه به این همکاران توجه ویژه ای شود.
منبع:

1400/02/20
23:40:23
5.0 / 5
863
تگهای خبر: آزادی , پرونده , ثبت , حبس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت