توضیحاتی درباره صدور گواهی الكترونیكی عدم سوء پیشینه كیفری

توضیحاتی درباره صدور گواهی الكترونیكی عدم سوء پیشینه كیفری سرپرست اداره سجل کیفری، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران جزئیات تازه ای از صدور گواهی الکترونیکی عدم سوء پیشینه کیفری را تشریح نمود.به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، محسن کهندانی سرپرست اداره سجل کیفری، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اظهار داشت: با راه اندازی سامانه صدور گواهی عدم سوء پیشینه کیفری دادسرای تهران همزمان با هفته قوه قضاییه در تیر ماه ۱۳۹۸، امکان دریافت الکترونیکی گواهی بدون نیاز به حضور در مراجع انتظامی و قضایی برای شهروندان فراهم گشته است.

کهندانی اظهار داشت: تا پیش از تصویب بخشنامه جدید از طرف ریاست محترم قوه قضاییه، صدور گواهی عدم سوء پیشینه فرایندی زمان بر و هزینه بر بود و انجام آن مستلزم حضور فیزیکی متقاضیان درمراجع انتظامی و قضایی بود.

وی اضافه کرد: در آن پروسه متقاضیان با مراجعه حضوری به پلیس+ ۱۰ انگشت نگاری می شدند و نتایج انگشت نگاری بعد از بررسی سوابق در پلیس تشخیص هویت فاتب، برای تأیید نهایی به اداره سجل کیفری ارسال می شد و انجام این پروسه در بهترین حالت ممکن یک هفته زمان لازم داشت.

کهندانی با اعلان اینکه تسریع در صدور گواهی عدم سوء پیشینه یکی از مطالبات جدی متقاضیان از دستگاه قضایی است، اظهار نمود: مسئله زمان برای خیلی از متقاضیان اهمیت زیادی دارد و حتی در گفت و گوی تلویزیونی رئیس محترم قوه قضاییه در روزهای افتتاح سامانه، بیشترین حجم پیامک های مردمی را به موضوع تسریع در صدور گواهی عدم سوءپیشینه اختصاص داشت.

وی افزود: در روش سنتی صدور گواهی عدم سوء پیشینه، ضمن طولانی بودن پروسه زمانی بررسی با مشکلات جانبی دیگری همراه بود و از سویی در کنار نتایج مخاطره آمیزی که بعدا به سبب شیوع ویروس کرونا پیدا کرد؛ این مساله نیازمند تدبیر و برنامه ریزی بود؛ بدین جهت با پیگیری های دادسرای عمومی و انقلاب تهران، سامانه صدور گواهی الکترونیکی توسط مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه راه اندازی و فعال شد.

سرپرست اداره سجل کیفری، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی تهران در ادامه با اعلان اینکه با وجود مزایای گوناگون صدور گواهی الکترونیکی عدم سوء پیشینه، هنوز هم روال سنتی متوقف نشده؛ اظهار نمود: هم اکنون با وجود اقدامات انجام شده همچنان روند صدور گواهی عدم سوءپیشینه به روال سنتی در تهران وجود دارد که این امر نیاز به آگاه سازی متقاضیان دارد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت افزایش اطلاع رسانی عمومی برای آگاهی بخشی به مردم در این خصوص، خواهان افزایش تعامل قوه قضاییه و نیروی انتظامی برای اقبال هر چه بیشتر مردم نسبت به صدور گواهی عدم سوء پیشینه الکترونیکی شد و اضافه کرد: با وجود اعلام رسمی مدت زمان ۲۴ ساعت، صدورگواهی های الکترونیکی برای افراد فاقد سابقه در مدت زمان کمتر از سه ساعت در ساعات اداری امکان پذیر است و متقاضیان می توانند بدون نیاز به خروج از منزل بوسیله گوشی تلفن همراه و یا کامپیوتر های شخصی، با مراجعه به سایت Adliran.ir، سامانه صدور گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی مورد نظر خودرا دریافت نمایند.

سرپرست اداره سجل کیفری با یادآوری الزام ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای داوطلبان شرکت در انتخابات و اهمیت صدور گواهی الکترونیکی باتوجه به مهلت های قانونی تعیین شده برای متقاضیان ثبت نام انتخابات شوراهای شهر و روستا اضافه کرد: سامانه صدور گواهی عدم سوء پیشینه به سامانه های پانیذ (سامانه سوابق کیفری سازمان زندان ها)، سامانه قاچاق کالا و ارز و سامانه سمپ (سیستم مدیریت پرونده های قضایی) متصل است و به محض ثبت نام افراد در این سامانه، سوابق آنها در سامانه های مذکور بصورت خودکار بررسی و استعلام می شود.

کهندانی در ادامه به بحث تخلیه خانه های سازمانی بعنوان یکی از وظایف مهم اداره سجل کیفری، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی تهران پرداخت و اظهار نمود: تخلیه خانه های سازمانی یکی از با اهمیت ترین وظایف دادستان است که این وظیفه به نمایندگی دادستانی به این دادسرا محول شده است.

وی اضافه کرد: در بحث تخلیه خانه های سازمانی اهمیت کار طی یکسال اخیر باتوجه به مشکلات اقتصادی و نرخ تورم، بالا رفته و با فراوانی گسترده ای در تعداد پرونده های تخلیه خانه های سازمانی مواجه شدیم.

وی با اشاره به برخی حساسیت های موجود دراین زمینه، اظهار نمود: در وضعیت شیوع ویروس کرونا مهلت بیشتری به مستأجران داده شده و همه تلاش ما بر این است که کوچکترین تحقیر و توهینی نسبت به مستأجران انجام نگیرد و تخلیه خانه ها با کمترین حاشیه ممکن صورت گیرد.

وی اشاره کرد: بازخوردهایی که در مورد نحوه انجام کار گرفته ایم، حاکی از جلب رضایت مستأجران و سازمان ها با جامعه آماری بسیار بالا و توفیق در ارائه این خدمت بسیار مهم به یگان های لشکری و کشوری است.
1400/01/26
11:17:32
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: پرونده , پلیس , ثبت , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت