رییس كل دادگستری استان تهران:

در رفع اطاله دادرسی و ساماندهی جمعیت كیفری زندان ها اقدامات ارزشمند ای انجام شده است

در رفع اطاله دادرسی و ساماندهی جمعیت كیفری زندان ها اقدامات ارزشمند ای انجام شده است به گزارش علم عدل رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: در رفع اطاله دادرسی و ساماندهی جمعیت کیفری زندان ها اقدامات ارزشمند ای صورت گرفته است.به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی و رسانه دادگستری کل استان تهران، ستاد راهبری سند تحول قضایی موضوع نخستین جلسه رسمی دستگاه قضایی پایتخت بود که با حضور رئیس کل دادگستری استان تهران انجام شد.

محمدجواد حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران در ابتدای این جلسه ویدئوکنفرانسی با تبریک سال نو از تمامی کارکنان استان تهران برای عملکرد دادگستری در سال ۱۳۹۹ قدردانی نمود و اظهار داشت: در رفع اطاله دادرسی و ساماندهی جمعیت کیفری زندان ها اقدامات بهادار ای صورت گرفته است.

رئیس ستاد راهبری سند تحول قضایی در دادگستری استان تهران با اعلان اینکه سند تحول یک راهبرد است و منجر به توانمندسازی و پویایی بیشتر مجموعه می شود، اظهار داشت: سند تحول باید در تمام عرصه ها بروز و ظهور داشته باشد و روسا و دبیران کمیته ها این سند را از نوشته و متن به عملیات و اجرا برسانند.

وی اضافه کرد: باید در اجرای سند تحول اقدام های موثر و مثبتی داشته باشیم و انتظار داریم هر چه سریع تر اجرای سند تحول را در عمل در سطح استان تهران شاهد باشیم.

حشمتی با تاکید بر فعال سازی ظرفیت های پنهان، اظهار داشت: سند تحول در همه زمینه ها باید ظهور و بروز عینی پیدا کند.

رئیس کل دادگستری استان تهران از روسای کمیته ها و دبیران و مسئولان برنامه های عملیاتی سند تحول در استان تهران خواست تا آنرا بصورت جدی پیگیری کنند و با انجام هر برنامه به سراغ برنامه بعدی بروند.
حشمتی با تاکید بر اینکه با اجرای سند تحول خیلی از مشکلات رفع خواهد شد، اظهار داشت: در اجرای سند تحول باید فرمایش مقام معظم رهبری را در شعار امسال که پشتیبانی ها و مانع زدایی ها در امر تولید است را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

حسن بابایی، معاون برنامه ریزی و فناوری دادگستری استان تهران در ادامه این جلسه اظهار داشت: تنها ۷ شعبه با موجودی بالای هزار پرونده در سطح استان تهران داریم.

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان تهران در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دادگستری در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: امید است که برنامه های میان مدت و کوتاه مدت سند تحول قضایی نهایی و اجرائی شود.

وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ آمار قابل قبول و خوبی داشتیم و اگر این همت، تلاش و همکاری به این شکل ادامه پیدا کند، در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ به موجودی معادل سال ۱۳۹۰ خواهیم رسید و این برگ زرین و موفقیتی بزرگ برای دادگستری استان تهران خواهد بود.

بابایی اضافه کرد: در اسفندماه ۱۳۹۹ برخلاف عملکرد ماه پایانی در یک دهه اخیر برای نخستین بار عملکرد مثبتی داشتیم و همین طور موجودی پرونده های وارده و مختومه در اسفندماه ۹۹ در مقایسه با اسفندماه ۹۸ افزایش شایان توجهی داشته است و عملکرد مطلوب و مثبتی در کاهش آمار داریم.

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان تهران اظهار نمود: تعداد شعب نامتعارف و بالای هزار فقره در استان تهران را به ۷ شعبه کاهش دادیم و هم اکنون تنها ۴ شعبه در شهریار، یک شعبه در رباط کریم و در شهر تهران فقط ۲ شعبه با موجودی بالای هزار فقره داریم.

دبیر ستاد راهبری سند تحول قضایی در استان تهران اظهار داشت: موضوع تکریم قضات و کارکنان دستگاه قضایی در فرمایشات رئیس قوه قضاییه همیشه مورد توجه بوده است.

بابایی اظهار داشت: روابط عمومی بعنوان رکنی که می تواند در انعکاس اقدامات و کارهای همکاران نقش عمده ای داشته باشد نیازمند توجه و عنایت است.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان تهران اظهار داشت: پیشنهاد ضبط صدا و تصویر تمامی مراحل دادرسی می تواند به افزایش کیفیت در رسیدگی ها منجر شود؛

در ادامه محمدرضا مرادی حقگو، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان تهران و رئیس کمیته اتقان آراء قضایی و منابع انسانی ستاد راهبری سند تحول قوه قضاییه در دادگستری استان تهران اظهار داشت: پیشنهاد ضبط صدا و تصویر تمامی مراحل دادرسی می تواند به افزایش کیفیت در رسیدگی ها منجر شود.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان تهران اظهار داشت: دو کمیته اتقان آراء قضایی و کمیته منابع انسانی به عهده معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قرار داده شد. وی اظهار داشت: ماموریت در سند تحول، رسیدگی به تظلمات و حل و فصل دعاوی و رفع خصومات است که عوامل آن حسب سند تحول اعلام شده است که برخی همچون نقص در زیرساخت های موثر برای صدور آراء و تصمیمات متقن نیاز به برنامه عملیاتی داشته و عواملی نیز نیاز به راه حل پیشنهادی دارند. حقگو افزود: شیوه های شناسایی آراء بوسیله سیستم سمپ صورت می گیرد. راه حل پیش بینی شده برای دو عامل ایجاد شعب تخصصی رسیدگی با ساختارهای متناسب با اولویت دعاوی تجاری و خانواده است و موجب بالارفتن اتقان آراء، تسلط قضات بر کلیه جوانب پرونده های ارجاعی، افزایش سرعت در رسیدگی، کاهش دعاوی انتظامی و مسئولیت مدنی مقابل قضات و دقت در صدور آراء تخصصی خواهد شد.

وی اضافه کرد: راه حل بعدی ضبط صدا و تصویر مراحل رسیدگی در دادسراها و دادگاه ها و فراهم سازی دسترسی برخط دادگاه ها و دیوان عالی کشور و مراجع نظارتی قوه قضاییه به آنست که در این امر مهم روابط عمومی و معاونت مالی کمک شایانی می توانند انجام دهد.

مرادی حقگو اظهار داشت: با ضبط صدا و تصویر در دادگاه های تهران خصوصا در شعب تخصصی و با اهمیت انتظار افزایش کیفیت رسیدگی را داریم.

وی اظهار داشت: از نتایج دیگر این راه حل بالابردن فرهنگ قضایی و حقوقی مردم، ساده کردن بیان اصطلاحات حقوقی، استفاده از روانشناسان در جهت آموزش فن بیان برای بیان ساده اصطلاحات حقوقی توسط قضات و تکریم بیشتر مردم است.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان تهران اظهار نمود: راه حل دیگر شناسایی متخصصان، مبتنی بر صلاحیت سنجی عمومی، علمی، حرفه ای و ضوابط انتخاب اصلح، ایجاد امکان ستاندن مشاوره تخصصی از متخصصان با تشکیل هیئت های تخصصی مشاوره در پرونده های مهم و خاص با اولویت دعاوی در رابطه با موضوعات اقتصادی و خانواده با اصلاح قوانین و مقررات مهمست که بالارفتن کیفیت آراء در موضوعات تخصصی، استفاده از نظر متخصصان در کشف حقیقت، شناسایی افراد متخصص، تشخیص افراد دارای صلاحیت و صلاحیت سنجی و بالارفتن دانش قضات در امر غیرحقوقی را می توان از نتایج آن دانست.

اسماعیل حسن زاده، رئیس حوزه ریاست دادگستری استان تهران، معاون قضایی رئیس کل و رئیس کمیته گفتمان سازی، ارتباطات مردمی و رعایت کرامت ارباب رجوع نیز اظهار داشت: تولید محصولات اطلاع رسانی و کلیپ های رسانه ای مناسب را در دستور کار داریم.

رئیس حوزه ریاست دادگستری استان تهران اظهار داشت: بعد از برگزاری نشست این کمیته با حضور همه اعضا قسمتی از امور در بیشتر مباحث از قبل شروع شده که ضمن اجرای برنامه های جدید و خلاقانه به دنبال استمرار و تقویت آنها هستیم.

وی اظهار داشت: روابط عمومی ابزار بسیار مهمی در پیشبرد اهداف این کمیته است که باتوجه به ایجاد زمینه های مناسب امکان اجرای برنامه ها نیز وجود دارد.

رئیس حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران اضافه کرد: تفاوت این کمیته با دیگر کمیته ها در بکارگیری ایده های نوآورانه و خلاقانه است.

حسن زاده اظهار داشت: در گفتمان سازی تولید و انتشار محتواهای آموزشی و اطلاع رسانی جهت افزایش دانش حقوقی بوسیله صدا و سیما و شبکه های مجازی خصوصا مرکز رسانه قوه قضاییه مهمست و باید بعد رسانه ای خصوصا در سیما را افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: در اجرای برنامه های این کمیته طراحی و تولید کلیپ های رسانه ای مناسب را در دستور کار داریم که گام هایی نیز برداشته شده است.

رئیس حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران اظهار نمود: نکته دیگر جلب مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد برای استفاده از تاسیسات نهادهای ارفاقی است.

حسن زاده بیان کرد: در زمینه کرامت ارباب رجوع ایجاد سامانه های نظرسنجی، ایجاد درگاه های مناسب جهت دریافت پیشنهادات، ساماندهی و یکسان سازی تابلوهای اطلاع رسانی، ارائه بروشورهای اطلاع رسانی، استفاده از تجهیزات بازرسی الکترونیک و پیش بینی خدمات رفاهی مناسب برای ارباب رجوع در اولویت قراردارد.

یحیی جعفری، رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب تهران و رئیس کمیته رفع اطاله دادرسی نیز با اعلان اینکه گزارش اقدام های صورت گرفته در هر جلسه و بصورت گام به گام ضروری می باشد، اظهار داشت: در جهت تسریع در دستیابی به نتایج باید برنامه هایی که ارائه می شود و برنامه هایی که تصویب می شوند به هر یک از معاونت ها ابلاغ تا ضمن اطلاع یابی وظایف خودرا در اجرای برنامه های سند شروع کنند.

رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب تهران عنوان کرد: لازم است در هر جلسه نتایج اقدام های صورت گرفته بصورت گام به گام گزارش و ارائه شود.

در ادامه این جلسه، نعمت الله بهروزی معاون حقوقی دادگستری کل استان تهران نیز با تاکید بر اینکه لازم است در کنار تکریم مراجعین حفظ کرامت همکاران قضایی و اداری نیز مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: لازم است برای کرامت همکاران قضایی و اداری نیز برنامه هایی طراحی و اجرا شود.

بهروزی اظهار داشت: با اجرای طرح هایی در زمینه کرامت در دستگاه شاهد تکریم ارباب رجوع و افزایش سطح رضایتمندی در داخل و خارج از قوه قضاییه خواهیم بود.

منبع:

1400/01/18
11:53:05
5.0 / 5
1688
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت