بابایی خبر داد؛

رسیدگی به ۲۵ درصد از پرونده های معوق در استان تهران

رسیدگی به ۲۵ درصد از پرونده های معوق در استان تهران علم عدل: معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران از رسیدگی به 25 درصد از پرونده های معوق در این استان آگاهی داد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حسن بابایی، معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان کاهش محسوس پرونده های جاری و مسن استان تهران را همچون توفیقات و اقدامات خوب صورت گرفته در دوران تحول در قوه قضائیه اعلام نمود. معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران اشاره کرد: طبق آمار معاونت راهبردی ۲۵ درصد پرونده های معوق کشور در استان تهران رسیدگی شده که این تعداد حدود ۱۲۵ هزار پرونده است. ایشان سپس عنوان کرد: همچون برنامه هایی که در امتداد کاهش پرونده ها داشتیم استفاده از ظرفیت قضات ساعی بود که در قالب کارگروه های جهادی قضائی در حوزه های پر تراکم و شعبات دارای آمار نامتعارف حضور یافته و به پرونده های معوق و مسن رسیدگی می کنند. معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران اظهار نمود: همچون نتایج ارزشمندی که ایجاد گروه های قضائی جهادی در شعب و حوزه های پرتراکم داشته کاهش موجودی پرونده های استان تهران بوده است به شکلی که تعداد مانده پرونده های دادگستری هم اکنون به آمار فروردین سال ۹۵ رسیده است. بابایی همین طور به موضوع گسترش دادرسی الکترونیک در زندان ها پرداخت و اظهار داشت: این مساله در برنامه سوم و چهارم توسعه قضائی و برنامه ششم توسعه کشور و همین طور در سند تحول قضائی مطرح شده و همچون سیاست های کلان دستگاه قضائی است که در استان تهران با اقدامات جهشی در حال انجام می باشد. وی اظهار داشت: ما توانستیم ۹۰ واحد قضائی را در ماه های اخیر به دادرسی الکترونیک مجهز نماییم و هم اکنون تمام دادگاه ها، دادسراها و محاکم تجدیدنظر با زندان ها ارتباط الکترونیک دارند. بابایی با اعلان اینکه برقراری ارتباط الکترونیک سبب شده ۹۰ درصد از موارد اعزام زندانی به دادگاه منتفی شود، اظهار نمود: زیرساخت های دادرسی الکترونیک در سال ۱۴۰۰ بطور قطع بهبود پیدا خواهدنمود. معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران همین طور به موضوع دفتر خدمات الکترونیک قضائی پرداخت و اظهار داشت: دفاتر قسمتی از پروسه دادرسی الکترونیک قضائی بوده و دارای آثار مثبتی همچون کاهش مراجعه مردم به محاکم هستند. وی اظهار داشت: باتوجه به افزایش تعداد دفاتر و پراکندگی مناسب آنها رضایت مندی مردم هم بیشتر شده است و هم اکنون با توجه به این که در راه تکامل دادرسی الکترونیک هستیم، مشکلات دفاتر خدمات الکترونیک قضائی همچون پهنای باند را در آینده مرتفع خواهیم کرد. بابایی همین طور به اقدامات انجام شده در زمینه کاهش پرونده های مسن اشاره نمود و اظهار داشت: همکاران ما بصورت ویژه در این عرصه تلاش می کنند و رویکرد اتقان آرا را نیز در این پروسه در نظر دارند و مطمئناً به هر قیمتی خواهان کاهش آمار پرونده ها نیستیم و قانون باید در روند دادرسی جاری شود.
وی اشاره کرد: نخستین اولویت کارگروه های جهادی، بررسی پرونده های مسن است. معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران در مورد کاهش جمعیت کیفری زندان ها اظهار داشت: در سال قبل برنامه ای به نام مدیریت قرارهای تامین تدوین کردیم که هدف آن صدور بموقع و متناسب قرارها است و بعد از اجرای این برنامه از سال قبل تا حالا نسبت متهم به محکوم که قبلاً دو سوم بود الان به یک سوم رسیده است. اجرای این برنامه باعث شده تا جمعیت غالب زندان هم اکنون محکوم باشند و نه متهم. وی با اشاره به طرح پایش جمعیت کیفری زندان و غربالگری زندانیان اظهار داشت: ۲۵ درصد از آزادی های ناشی از طرح پایش در کل کشور متعلق به استان تهران است. بابایی در آخر به موضوع سند تحول قضائی پرداخت و اظهار داشت: استان تهران در اجرای سند تحول قضائی پیشتاز است و باتوجه به ظرفیت های خود چهار جلسه در این خصوص برگزار کرده و شش کمیته در امتداد اجرای فصل اول سند تحول قضائی تشکیل داده است و دنبال این هستیم که تا تیرماه ۱۴۰۰ به اهداف کوتاه مدت سند تحول قضائی دست پیدا نماییم.


منبع:

1400/01/14
19:36:10
5.0 / 5
1229
تگهای خبر: آزادی , پرونده , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت