رئیسی در شورای اداری لرستان:

تا ساعتی كه افراد مسئولیت دارند امور با جدیت دنبال شود

تا ساعتی كه افراد مسئولیت دارند امور با جدیت دنبال شود به گزارش علم عدل رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه بی خود انگشت بهتان به سمت کسی گرفتن خط قرمز ماست، اظهار داشت: تا ساعتی که افراد مسئولیت دارند باید امور با جدیت دنبال شود.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی عصر امروز سه شنبه در شورای اداری لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه مسئله کارخانجات و کارگاه های تعطیل شده و نیمه تعطیل در لرستان مطرح است که گرفتار مشکلات مختلفی همچون مواد اولیه، عدم مدیریت صحیح و… هستند و بایستی حل شود، گفت: درباب تعطیلی شرکت پارسیلون به مرور زمان چرا مسئولان وظیفه خودرا انجام ندادند، دستگاه های ناظر چرا وظیفه خودرا انجام ندادند که شرکت به این روز افتاد؟
ناظر فقط بازرسی و دیوان محاسبات نیست
وی اشاره کرد: شرکت های دیگر هم به همین ترتیب است، این ترک فعلی که عرض کردیم یعنی در زمان خودش مسئولی وظیفه خودرا انجام نداده و در اینجا دیده می شود.
رئیس قوه قضائیه با اعلان اینکه نقش ناظرین و مراقبین در این قضیه چه بوده است؟ اضافه کرد: وقتی می گوئیم ناظر فقط نگاه به بازرسی و دیوان محاسبات نیست، یعنی هر مدیری در مدیریت خود وظایف خودرا باید انجام دهد.
وی افزود: در کارخانه ای که امروز رفتیم دیدیم فقط سوله باقی مانده بود، کارخانه ماشین سازی یک سوله و چند دستگاه فرسوده بود و سال هاست از آن می گذرد و در این قضیه قانون گذار یک عده ای را مسئول تعریف کرده و یک عده ای را ناظر تعریف کرده، چرا این وضعیت پیش آمده است و افراد به وظایف خود در قبال آن عمل نکرده اند؟
اگر خصوصی سازی خوب صورت گیرد کاملاً جواب می دهد
آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه ما امروز به یک مجموعه کشاورزی تحت عنوان مجتمع کشت و صنعت رفتیم و تعبیر من این بود که این مجموعه جلوه یک خصوصی سازی بد و یک خصوصی سازی خوب است، اظهار داشت: این مجموعه در یک مقطعی واگذار شده است و آن مجموعه را به ویرانه تبدیل کردند، بعد واگذار کردند به یک مجموعه توانمند و آنجا را حسابی آباد کردند و هزار نفر از روستاییان و افراد تحصیل کرده منطقه نیز به کار گرفته شده و گفتند زمینه برای به کارگیری ده ها و صدها نفر دیگر هم وجود دارد.
وی تصریح کرد: این موارد نشان میدهد که اگر خصوصی سازی خوب صورت گیرد کاملاً جواب می دهد.
سهیم کردن مردم یکی از راه های ایجاد ثبات در سرمایه گذاری ها است
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کسی که مسئولیتی دارد مجدانه مسائل را پیگیری کند، مثل اینکه مال خودش دارد از بین می رود باید عمل کند، نه اینکه فقط با نامه اداری پیگیر مسائل باشد، گفت: لرستان آب، خاک و منابع مورد نیاز دارد و از طرف دیگر نیروی انسانی جوان و کارآمد دارد، زمینه و آبستن تولید و اشتغال در این استان کاملاً آماده است.
آیت الله رئیسی اشاره کرد: با این میزان از بیکاری که همه شما از آن نگران هستید و حق هم دارید، آمدن سرمایه گذار به استان یک ضرورت است و دلیلهای اینکه استان چرا جاذبه سرمایه گذاری بیرونی ندارد یا کم دارد باید بررسی شود.
وی با اعلان اینکه دغدغه ایجاد کردن در دل مردم و سهیم کردن مردم یکی از راه های ایجاد ثبات در سرمایه گذاری ها است، اشاره کرد: نقش دادن به مردم مهم می باشد، هرجا به مردم نقش دادیم پیروز شده ایم، نقش دادن به مردم برای ثبات در سرمایه گذاری مهمست.
از شورای عالی آب می خواهم نسبت به تقسیم عادلانه آب تصمیم بگیرد
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان به مسئله آب در لرستان اشاره نمود و گفت: واقعاً مشکل کمبود آب داریم یا مشکل کمبود مدیریت آب؟ در هر استانی که وارد می شویم عزیزان نسبت به مشکل آب اظهار نگرانی می کنند، شورای عالی آب باید یک تقسیم عادلانه بکند، شاخص ها را در نظر بگیرد.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه از شورای عالی آب می خواهم استانی مثل لرستان که هم برکت نزولات آسمانی دارد و هم تولید آب، مورد توجه قرار بگیرد، اضافه کرد: مسئله قابل بررسی است و زمینه آن هست که شورای عالی آب درباب تقسیم عادلانه آب تصمیم بگیرد.
وی با اعلان اینکه از بامداد در جلسات مختلف عزیزان ما نسبت به مسئله آب گله مند بودند که باید پیگیری شود، اشاره کرد: آبخیزداری برای لرستان یک ضرورت اجتناب ناپذیر و یک ضرورت قطعی است.
جا دارد بانک ها اقدام متفاوتی در زمینه تولید و واگذاری واحدها انجام دهند
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله سرمایه گذاری جدید در لرستان اشاره نمود و اظهار داشت: ما اگر به بخش خصوصی بگوییم سرمایه گذاری کند می گوید سرمایه ندارد و باید تسهیلات بگیرد، اما بانک در اختیار خودش است، حالا ممکنست بگوید سرمایه گذاری برای او صرفه ندارد، خوب حداقل برای واگذاری ها اقدام نماید.
آیت الله رئیسی با اعلان اینکه بالاخره بخش قابل توجهی از کارخانجات سهم بانک ها هستند و در آنها شریک هستند، جا دارد بانک ها اقدام متفاوتی دراین زمینه انجام دهند، اشاره کرد: «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» یعنی هرکسی در حوزه خود باید ورود کند. چند واحد در تملک بانک ها هستند؟ بانک ها برای واگذاری اقدام نمایند، دغدغه کشور باید مسئله تولید و پشتیبانی از آن شود.
رسیدگی خارج از نوبت به وضعیت واحدهای دارای پرونده قضائی در لرستان
وی افزود: در دستگاه قضائی تعدادی پرونده در دست داریم، اعلام کردم همه پرونده هایی که به نحوی از واحدهای تولیدی در مجموعه پروسه قضائی دادسرا، دادگاه، دیوان عالی و … است را خارج از نوبت و سریع تعیین تکلیف کنند.
رئیس قوه قضائیه اشاره کرد: زمان تعیین می کنم که حداکثر بین دو تا سه ماه باید وضعیت کارخانجات فولاد و عظیم خودرو و مواردی که پرونده آنها در دستگاه قضائی است تعیین تکلیف شود، یعنی حکم قطعی در این قضیه صادر شود و مشخص شود وضعیت به چه شکل است.
آیت الله رئیسی تصریح کرد: در بخش های دیگر وظیفه بانک ها و نهادهای مسئول است که ورود کنند، فعال شدن تولید نیازمند یک اقدام و عمل جدی است.
باب تهمت و افترا مطلقاً باید بسته شود، بی خود سخن گفتن و بی خود انگشت بهتان به سمت کسی گرفتن خط قرمز ماست وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله مبارزه با فساد و تخلفات اشاره نمود و گفت: مردم می خواهند بدانند اگر کسی بعنوان فساد با او برخورد شد چه نتیجه ای داشته است، باب تهمت و افترا مطلقاً باید بسته شود، بی خود سخن گفتن و بی خود انگشت بهتان به سمت کسی گرفتن خط قرمز ماست.
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: باید افراد در یک امنیتی از جهت شغلی به سر ببرند، کارشناسان و مسئولان در رده های مختلف باید در امنیت شغلی باشند.
آیت الله رئیسی با اعلان اینکه اگر کسی خلافی کرده و مدرک و سندی وجود دارد مرجع قضائی بررسی و اعلام نظر می کند، وگرنه مدیران باید حمایت شوند، اشاره کرد: الان ماه های پایانی این دوره از دولت می باشد، نباید بسادگی از آن گذشت و بگوییم حالا که چهار تا پنج ماه مانده است از کنار قضیه بگذریم.
تا ساعتی که افراد مسئولیت دارند امور با جدیت دنبال شود
وی با تاکید بر اینکه ۶ ماه زمان کمی نیست، اینکه بگذاریم زمان بگذرد و کاری انجام نشود یا کاری که انجام شده در میانه رها شود درست نیست، کما اینکه مواردی داریم در اینجا کار انجام شده و در نیمه راه رها شده است، افزود: باید امور با جدیت دنبال شود و تا ساعتی که هرکسی مسئولیت دارد با جدیت وظیفه خودرا انجام دهد.
رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: یقین بدانید سازمان بازرسی و دوستان قضائی ما حامی مدیر باکفایت، شجاع و اهل ریسک هستند که در این میدان مبارزه با دشمن و جنگ اقتصادی ملت را تنها نمی گذارد و با ابتکار دنبال دور زدن تحریم ها است.
بروکراسی اداری سرمایه گذاران را فراری داده است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مسئله سرمایه گذاری نباید گرفتار بروکراسی اداری شود، گفت: بروکراسی اداری نه فقط سرمایه گذار بلکه یک کشاورز خرد را هم فراری می دهد، گرفتار شده اند با این وضعیت.
این بروکراسی و دیوان سالاری که در نظام اداری می بینیم، هفت خوان نه هفتاد خوان است تا سرمایه گذاری از آن بگذرد رئیس قوه قضائیه اشاره کرد: این بروکراسی و دیوان سالاری که در نظام اداری می بینیم، هفت خوان نه هفتاد خوان است تا سرمایه گذاری از آن بگذرد.
آیت الله رئیسی با اعلان اینکه غیر از بحث سخنرانی باید در عمل هم اقدام نماییم، اشاره کرد: رهبری راهبرد کلی را اعلام نموده اند و گفته اند راه را برای تولید و سرمایه گذاری باز نماییم، ما مجری هستیم و همه باید به میدان اجرا بیاییم و اهل اقدام باشیم.
وی همین طور با تاکید بر اینکه باید بر مدار قانون حرکت نماییم، اضافه کرد: کشور ما کشور انتخابات است و دولت ها و مجلس ها و مسئولین می آیند و می روند، اگر کشور بخواهد بر مدار با ثباتی حرکت نماید مدار قانون است.
تبعیض در به کار گیری افراد یا دادن ظرفیت ها، مردم را ناامید می کند
رئیس قوه قضائیه افزود: اینکه یک سازمانی رفته نیرو بگیرد و همه از یک قوم و قبیله خاصی هستند درست نیست، ما شکل قانونی کار را از دست ندهیم، بگذاریم رقابت باشد؛ حتما عدم تبعیض در به کار گیری نیروها مردم را نسبت به کارآمدی نظام اداری خوش بین می کند.
آیت الله رئیسی با اعلان اینکه هرچیزی که مردم را مایوس می کند نباید انجام داد، یکی از چیزهایی که مردم را مایوس می کند تبعیض است، تبعیض در به کار گیری افراد یا دادن ظرفیت ها، اشاره کرد: پس مسئله عدالت اجتماعی امری است که با بخشنامه حل نمی گردد و عملکرد هر کدام از بخش ها جلوه ای از آنست.
وی اشاره کرد: ناامیدی امری است که دشمن دنبال آنست و ما باید دنبال امیدوار کردن هرچه بیشتر مردم به عملکرد دستگاه های اداری باشیم.


منبع:

1400/01/14
13:14:52
5.0 / 5
1061
تگهای خبر: اتهام , پرونده , حامی , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت