یك حقوقدان:

رعایت مقررات در ارتباط با جلوگیری از كرونا تكلیف حقوقی و اخلاقی همگانی است

رعایت مقررات در ارتباط با جلوگیری از كرونا تكلیف حقوقی و اخلاقی همگانی است یک حقوقدان اظهار داشت: رعایت ضوابط و مقررات در ارتباط با جلوگیری از کرونا تکلیف حقوقی و اخلاقی همگانی است و کسانی که این مقررات را رعایت نمی کنند هم برای خود خطر ایجاد می کنند و هم برای دیگران.کامبیز نوروزی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا محدودیت تردد و سفر در روزهای نوروز از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا نقض حقوق شهروندان محسوب نمی شود؟ اظهار داشت: منع تردد و سفر نقض حقوق شهروندی نیست و دولت ها در موارد استثنایی که پای یک مبحث مهم عمومی در بین است و برای حیات ملی لزوم دارد این اجازه را دارند که برخی از حقوق شهروندان را محدود یا متوقف کنند. مثلا در زمان وقوع جنگ ها در تمام نظام های حقوقی و سیاسی بخشی از حقوق اساسی شهروندان محدود می شود

این حقوقدان با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم عمومی، بیماری های واگیردار است اظهار داشت: در شرایط درگیری با بیماری واگیر مثل کرونا که یک سال است درگیر آن هستیم دولت ها می توانند برای حفظ حیات مردم و بهداشت عمومی برخی از حقوق مردم را محدود کنند و هم اکنون هم در بسیاری از کشورها که درگیر کرونا هستند این محدودیت ها اعمال می شود که محدودیت های تردد درون شهری و برون شهری یکی از این موارد است.

نوروزی با بیان اینکه البته مواردی مانند آزادی بیان در این شرایط قابل محدودسازی نیست اظهار داشت: محدودیت در رفت وآمد، ساعات کاری اصناف و اجبار افراد برای رعایت مقررات خاص جلوگیری از بیماری در صلاحیت دولت می باشد. در نتیجه ممنوع کردن سفرهای بین شهری چه در تعطیلات نوروز و چه در سایر موارد در شرایط کنونی به منزله نقض حقوق شهروندی محسوب نمی گردد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی از سمت مردم نقض حقوق دیگری محسوب می شود؟ هم اظهار داشت: رعایت ضوابط و مقررات در ارتباط با جلوگیری از کرونا تکلیف حقوقی و اخلاقی همگانی است و کسانی که این مقررات را رعایت نمی کنند هم برای خود خطر ایجاد می کنند و هم برای دیگران.

این حقوقدان افزود: می توانیم بگوییم عدم رعایت مقررات بهداشتی می تواند بعنوان نقض حق برخورداری از سلامت تلقی شود و از این جهت هم با معیارهای حقوقی و هم با معیارهای اخلاقی ناسازگار است و حکومت می تواند برای مواردی که قابل اجرا باشد تنبیه هم بگذارد مانند جریمه اتومبیل هایی که مقررات در ارتباط با محدودیت های رفت وآمد را رعایت نمی کنند یا اصنافی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند البته دولت نباید دنبال مواردی مثل جریمه کردن عابران پیاده که اجرایی نیست برود چونکه مقررات را سست و بیهوده می کند.


1399/12/16
14:03:30
0.0 / 5
1020
تگهای خبر: آزادی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت