به میزبانی سازمان بازرسی كل كشور برگزار شد؛

نشست مشترك دادستان و قضات دادسرای تهران و مدیران سازمان بازرسی

نشست مشترك دادستان و قضات دادسرای تهران و مدیران سازمان بازرسی رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: اساسا در صف اول مبارزه با فساد، دادستانی ها بخصوص دادستانی تهران قرار دارند و بار بیشتر مبارزه با فساد و دانه درشت ها بر عهده دادستانی تهران است.به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان ضمن اشاره به الزامات مبارزه با فساد و ضرورت توجه به آنها اظهار داشت: یکی از این الزامات مبارزه با دانه درشت ها یا برچیدن بسترهای فسادزا است. گاهی بعضی از کسانی که دنبال فساد هستند نمی خواهند این بسترها از بین برود. حال چه در ارتباط با ساختارها باشد و یا قوانین و مقوله شفافیت که عمدتاً از راه عدم ایجاد سامانه های الکترونیکی و هوشمند حاصل می شود. متأسفانه برخی می خواهند در اتاق تاریک باشند تا رسیدگی به فسادشان مشمول زمان شده و یا قابلیت کشف نداشته باشد.
عضو شورایعالی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه یکی از راهکارهای ریشه ای مبارزه با فساد، نظارت برخط از راه سامانه های الکترونیک مانند سامانه تجارت و زیرسامانه های آن است، اضافه کرد: مقام معظم رهبری در مورد سامانه تجارت تاکید کردند که به صورت جدی پیگیری شود. یا درباره طرح جامع مالیاتی که کوتاهی هایی شده است و اگر نظارت الکترونیکی زودتر فراهم می شد جلوی خیلی از فرارهای مالیاتی و فسادهایی که وجود دارد گرفته می شد.
وی بابیان اینکه «باید سراغ موضوعات اساسی که ریشه های مفاسد هستند رفته و با برخورد قاطع، بموقع، صریح و لازم این ریشه ها را قطع کنیم» خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی ها بخصوص دادستانی تهران وجوه مشترکی از نظر وظایف دارند که یکی از آنها پیگیری حقوق عامه است. همینطور بر مبنای سند تحول قضائی یکی از مأموریت های سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور و به تبع آن دادستانی ها، احیای حقوق عامه است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور که در جمع دادستان، معاونین و قضات دادسرای تهران سخن می گفت، تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف مشترک سازمان بازرسی و دادستانی ها رسیدگی به ترک وظایف است که بخش قابل توجهی از وظایفی که ترک شده و انجام نشده است مثل تکالیف مندرج در قانون هوای پاک مصادیق تضییع حقوق عامه است. باید به شکل جدی نسبت به برخورد با ترک فعل هایی از این دست، اقدام نماییم.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان افزود: نکته دیگر درباره سرعت عمل رسیدگی به گزارش های کیفری سازمان بازرسی است. گرچه فرآیند ارسال گزارش سازمان به مراجع قضائی مقداری زمان بر است، اما انتظار می رود این گزارش ها طبق آنچه در قانون تاکید شده در اولویت کار دادسرا قرار گیرد. چونکه برخورد مناسب و بموقع در جلوگیری از جرم بسیار حائز اهمیت می باشد.
در ادامه این مراسم آقای علی القاصی مهر دادستان تهران اظهار داشت: وظایف و مسئولیت های سنگینی که قوه قضاییه بر عهده دارد با دو بال اصلی آن انجام می شود که یکی بال قضائی و دیگری بال نظارتی است. معمولاً وظایف قضائی توسط دادسرا و دادگاه ها انجام و وظیفه نظارتی توسط سازمان بازرسی به اجرا درمی آید. اهمیت سازمان بازرسی کل کشور همین بس که در قانون اساسی بعنوان دستگاه نظارتی آمده است و نظارت آن عام الشمول و در همه ابعاد و زمینه ها است.
دادستان تهران تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور علاوه بر اجرای صحیح قوانین در تمام بخش ها و حوزه ها حتی بر حسن جریان امور و رفتارها هم نظارت دارد که این مبین اهمیت این سازمان و مجموعه است که ظرفیت بسیار عظیمی در نظام قضائی کشور به حساب می آید و در تضمین سلامت و صیانت از همه مجموعه ها تأثیرگذار است. امروز هم با رویکرد رئیس قوه قضاییه این مجموعه نظارتی بیشتر از گذشته در امر وظایف نظارتی خود در بخش های مختلف جلوه و نمود بسیار زیادی دارد.
القاصی مهر بابیان اینکه «هیچ دستگاهی اندازه سازمان بازرسی در بخش مبارزه با فساد تجربه و کار آزمایی و درعین حال خروجی نداشت» خاطرنشان کرد: آنچه برای دادستانی مبنا است و باید پیگیری نماییم، مرتفع ساختن گلوگاه های فساد است.
وی افزود: یکی از بسترهای فساد، عدم راه اندازی سامانه های نظارتی است. بعضی از دستگاه ها راضی نیستند این سامانه ها فعال شوند. مثلاً در یکی از دستگاه ها راه اندازی این سامانه نظارتی را پیگیری کردیم و مشاهده کردیم مسؤلان دستگاه حاضرند ولی کارشناسان و بدنه دستگاه حاضر نیستند که این سامانه ها راه اندازی شود. ازاین رو امروز مهم ترین ترک فعل، عدم راه اندازی سامانه های نظارتی برخط است که باید دستگاههای مسئول را بازخواست نماییم. ضمانت اجرایی کیفری این مورد هم در قانون پیشبینی شده است.
دادستان تهران به مبحث احتکار کالا و عدم نظارت روی انبارها اشاره نمود و اظهار داشت: اخیراً برخی از قضات ما بحث احتکار انبارها و قاچاق کالا در تهران را بررسی کردند. متأسفانه در بازدیدهای میدانی متوجه انبارهای گوناگونی در حومه شهر شدند که انواع و اقسام کالا در آنجا انبار است. ولی هیچ نوع نظارتی بر آنها نیست. درحالی که این کار قانون و تکلیف دستگاه ها است. به همین خاطر دستور به تعقیب کیفری مسئولین مربوطه دادیم. با سازمان بازرسی کل کشور و دستگاههای امنیتی مکاتبه کردیم که باید نقش این دستگاه ها در راه اندازی سامانه نظارتی لازم در این عرصه را معلوم کنید.
القاصی مهر تاکید کرد: ما با کمک سازمان بازرسی کل کشور می توانیم گام اساسی در برخورد با فساد و دانه درشت ها داشته باشیم.
وی درباره گزارش های اختصاصی سازمان بازرسی کل کشور در دادسراها اظهار داشت: گزارش سازمان بازرسی مانند سایر دستگاههای ضابط نیست که بگوییم امکان دارد درست نباشد. گزارش های سازمان بازرسی کارشناسی شده و حاکی از بررسی های همه جانبه یک کارشناس ذی ربط در بخش های مختلف است و بعضاً قضات و افرادی که دارای ابلاغ قضائی هستند روی این گزارش ها صحه می گذارند و از این رو، گزارش های سازمان بازرسی به کیفرخواست تشبیه می شود.
دادستان تهران بابیان اینکه «گزارش های سازمان بازرسی از اتقان لازم برخوردار می باشد و ازاین رو باید با سرعت تعیین تکلیف شود» خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که اگر کار را در بزنگاه انجام دهیم، هزینه ها کمتر می شود. بنابراین هم سازمان بازرسی و هم دادستانی باید با همکاری و تعامل کارها را با سرعت بیشتری جلو ببرند. چونکه معتقدم اگر بموقع گزارش ها به نتیجه نرسد هزینه ها را زیاد کرده ایم که این ظلم است.
همچنین در این جلسه معاون حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور، مدیرکل دفتر حقوقی این سازمان، معاونان و قضات دادسرای نواحی ۲۸ و ۳۵ تهران به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

1399/12/12
09:52:57
0.0 / 5
1289
تگهای خبر: ابلاغ , جرم , دادستان , دادگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت