رئیس قوه قضاییه:

قاضی اسم افرادی كه در حبس قرار دارند را دائم مرور كند

قاضی اسم افرادی كه در حبس قرار دارند را دائم مرور كند به گزارش علم عدل رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: در امر قضا، علم و ادب مباحث مهمی برای کسی است که در کسوت و جایگاه قضا قرار گرفته است.به گزارش علم عدل به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی بامداد امروز دوشنبه (۱۱ اسفند) در نشست شورایعالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان ها که به صورت ارتباط تصویری برگزار شد علم و ادب را امری مهم برای کسانی دانست که در کشور و جایگاه قضا گرفته اند.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: شرط قضاوت عادلانه آراستگی به دانش و ادب است و قضات ما هم باید از دانش برخوردار باشند هم موظف به آداب باشند.

رئیسی اضافه کرد: بسیاری با جوسازی حق را باطل و باطل را حق جلوه می دهند، اما برای عبور از فضای غبارآلود و قضاوت بحق و عادلانه باید در راه تقوای الهی حرکت کرد تا از قدرت تمیز حق و باطل برخوردار شد آیت الله رئیسی تشخیص موضوع، تشخیص حکم، تناسب حکم و مبحث و اراده پولادین برای تصمیم گیری و صدور حکم مبتنی بر مبانی را امری مهم دانست و از علم و ادب و تقوی بعنوان لوازم مورد نیاز برای این کار یاد کرد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان رهبری از ضرورت وارد کردن مفاهیم بلند اسلامی به عرصه عمل و زندگی اجتماعی سخن گفت و عنوان کرد: هنر حضرت امام این بود که مفاهیم اسلامی را وارد عرصه زندگی انسان امروز کردند.

رئیسی اضافه کرد: توجه به آداب القضاء از مهم ترین مسائلی فقهی و برخی مسائل در این عرصه از واجبات و فرایض امر قضا بشمار می رود. وی از آیین دادرسی بعنوان یکی از نمادهای آداب قضاوت یاد کرد و تاکید کرد اصل آداب قضا امری درونی است که می توان آنرا ادب مع الله، ادب مع النفس و ادب مع الناس عنوان نمود.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: یکی از آفات امر قضا آمیخته کردن قضاوت با هواهای نفسانی است و قضات ما باید به پرهیز از این مساله توجه ویژه داشته باشند.

رئیسی از توجه به کرامت انسانی که از محوری ترین برنامه های سالجاری است بعنوان جلوه ای از ادب مع الناس یاد کرد و اظهار داشت: همه همکاران در رابطه با مجموعه قضا باید به کرامت انسانی توجه ویژه داشته باشند. وی یکی از مسائل مهم در حفظ کرامت انسانی ارباب رجوع به دستگاه عدلیه را شنیدن سخنان کسانی دانست که برای دادخواهی و احقاق حق به قاضی رجوع می کنند.

رئیسی تشخیص درست مبحث و صدور حکم بر مبنای قوانین قانونی و شرعی و اجرای حق و عدالت را از دیگر جلوه های حفظ کرامت انسان عنوان نمود.

رئیس قوه قضاییه همینطور اظهار داشت: فردی که می خواهد داوری عادلانه کند خودش باید متخلق به عدالت باشد.

رئیسی اجرای عدالت را از محورهای مهم در بیانیه ابلاغی مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی و آنرا در ارتباط با همه شئون حکومتی و دستگاه ها دانست.

وی تاکید کرد: اقتدار بدون عدالت هیچگاه به صراط مستقیم قرار نمی گیرد و قدرتمندی بدون رعایت عدالت فقط نوعی قدرت نمایی است.

رئیس دستگاه قضایی اظهار داشت: امروز می بینیم آمریکایی ها که ادعای حقوق بشر دارند، حقوق ملت ها را پایمال می کنند و صرفا نمایش قدرت می دهند.

رئیسی اضافه کرد: آنها در سوریه مراکز مقاومت را می زنند، اما از آن طرف پرونده قاچاقچی را مطرح می کنند و از سعودی ها هم باج می گیرند، اما از طرفی مدعی اجرای عدالت هستند در صورتی که تابحال دیده نشده آنها عدالت را اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنها حق را زیر پا می گذارند و عدالت را لگدمال و مردم حق خواه را سرکوب می کنند، اما مدعی حقوق بشر هستند در صورتی که مردم دنیا بخوبی آنها را می شناسند دیگر فریبشان را نمی خورند و می دانند که آمریکایی ها تضییع کننده حق و پیمان شکن هستند.

رئیس قوه قضاییه تبیین تصمیمات قضایی از دیگر نمادهای حفظ کرامت انسان دانست و اظهار داشت: ادله قطعیه و امارات قضاییه از علل مهم برای صدور احکام و آرای مبتنی بر شرع و قانون است که بایست به آنها توجه ویژه داشت.

رئیسی استفاده از نظرات مشورتی، کارشناسان و متخصصان را هم از مسائل مهم عنوان نمود و اظهار داشت: رجوع قاضی به کارشنان و متخصص و مشاوره با افراد آگاه و صاحب تجربه، خلاف استقلال قضایی نیست بله در صدور رأی متقن تاثیر بسزایی دارد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: نقض آراء بدوی در مراحل عالی نشان از اشکال شکلی و محتوایی در روند دادرسی دارد و باید به حداقل برسد.

رئیسی همینطور بر ضرورت پایش و غربالگری زندانیان تاکید کرد و اظهار داشت: قاضی هر روز باید اسم افرادی که در حبس قرار دارند به صورت مستمر مرور کند و ببیند که آیا این افراد همچنان مستحق حبس هستند یا امکان آزادی آنها وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت پیگیری جدی تصمیمات و اجرای دستورالعمل ها و بخشنامه ها تاکید کرد و اظهار داشت: شرح نشست با مسؤلان شورای قضایی استان ها پیگیری مطالب گفته شده است.

رئیسی اضافه کرد: دستورالعمل ها و بخشنامه ها اگر اجرا شود ثواب هم دارد، اما صدور آنها صرفا برای ثواب و یا قرار دادن در پوشه ها نیست بلکه برای پیگیری و اجراست.

وی تاکید کرد اگر مطلبی ۲۰ تا ۳۰ درصد گفته می شود ۷۰ تا ۸۰ درصد پیگیری نیاز است تا آن کار انجام شده و به سرانجام برسد چون که اینجا میدان عمل است و باید نتیجه کارها در فعل ها و ترک فعل ها دیده شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه اثر خیلی از دستورالعمل ها و سیاست گذاری ها در اجرا ظاهر می شود و باید با همه وجود آنرا پیگیری کرد عنوان کرد: در کشور برنامه های خوبی نوشته می شود و حرف های خوبی هم زده می شود، اما بعضی از آنها در کتابخانه ها بایگانی می شود و اتفاقی در میدان عمل نمی افتد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها اشاره نمود و اظهار داشت: آمار موجود نشان داده است که زمان رسیدگی به پرونده ها در دادگاه ها مناسب تر شده، اما باز هم باید در این رابطه گام های جدی تر برداشته شود.

رئیسی اضافه کرد: نسبت به کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری ها هم توفیقات خوبی حاصل شده که قابل تقدیر است، اما نباید به این میزان قانع شویم و باید تلاشهایمان را مضاعف نماییم او همینطور تصریح کرد که توجه به مساله زندانیان در یک سال قبل هم مورد اهتمام جدی قرار گرفته و تاکید کرد در این حوزه هم باید گام های برتر و بهتری برداشته شود.

رئیسی همینطور از همکاران دستگاه قضایی خواست که ضمن جمع بندی اقدامات صورت گرفته در یکسال اخیر به برنامه ریزی برای سال ۱۴۰۰ مبتنی بر سند تحول قضایی توجه ویژه داشته باشند.

رئیسی اضافه کرد: حرکت بدون برنامه مانند حرکت کشتی بدون ناخدا و بدون مقصد است که باعث سرگردانی این کشتی می شود.

رئیس قوه قضاییه همینطور بر رویکرد سیاسی نسبت به حقوق عامه تاکید کرد و اظهار داشت: توجه به حقوق عامه نباید حالت شکلی داشته باشد. وی افزود در روز گذشته در تقویم رسمی کشور روز پشتیبانی از حقوق مصرف کننده بوده، اما آیا پشتیبانی از مصرف کننده در بازار هم اتفاق افتاده است، وی بر همین مبنا تاکید کرد که باید ساز و کارهای مناسب و سازمان های فعال پشتیبانی از حقوق عامه و حقوق شهروندی با جدیت بیشتری صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه سخنانش اظهار داشت که یکی از مسائل محوری در حقوق عامه حفظ منابع طبیعی و ذخایر ملی است که بخشی از پرونده های معوقه را هم تشکیل می دهد وی بر همین مبنا تصریح کرد: همه همکاران قضایی باید به قضاتی که مأمور رسیدگی به پرونده های پیچیده در حوزه منابع طبیعی هستند در تشخیص مبحث کمک کنند تا این پرونده ها هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش نظارت بر کار ضابطین قضایی را هم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: به ضابطین حتما باید آموزش داده شود و بر کارشان هم نظارت شود و گزارشات آنها بررسی و نقصها به ضابطین گوشزد شود.

رئیسی بر همین مبنا تاکید کرد که ارتباط همکاران قضایی با ضابطین عام و خاص نباید به رابطه صرف اداری باشد. او همینطور بر مساله آموزش تخصصی به قضات تاکید کرد و متذکر شد قضات باید در کنار دانش حقوقی به مسائل روز همچون مباحث در ارتباط با تجارت، بیمه، امور بانکی و مالی، مسائل در ارتباط با بورس و مباحث تخصصی صادرات و واردات و دیگر موضوعات اقتصادی مسلط باشند که آموزش در این حوزه از وظایف معاونت منابع انسانی است.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش به مبحث اجرای ماده ۴۷۷ هم اشاره نمود و اظهار داشت: حکم صادره برای پرونده پس از صدور حکم دادگاه تجدیدنظر قطعی و لازم الاجراست.

رئیسی اضافه کرد: درخواست اجرای ماده ۴۷۷ صرفا برای تضمین اجرای قانون و موازین شرع و رعایت حد و عدل است و یک مرحله دیگر دادرسی نیست. وی متذکر شد، اعمال ماده ۴۷۷ برای آن است که خدای نکرده در ارتباط با یک پرونده حکم خلاف شرع صادر نشود و اصل بر صحت احکام صادره است.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از همت مضاعف همکاران قضایی در استان ها که با وجود شرایط کرونایی در یکسال گذشته اقدام جهادی در رسیدگی به پرونده های معوقه داشتند تاکید کرد: با پیگیری این روند باید پرونده های معوقه هر چه سریعتر به سرانجام برسد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت توجه به ساز و کار مصالحه و انجام صلح و سازش هم تاکید کرد و اظهار داشت: آن دسته از دعاوی مالی و خانوادگی که در شورای حل اختلاف و دادگاه ها با مصالحه قابل حل و فصل هستند باید از همین طریق به نتیجه برسند.

رئیس دستگاه قضا همینطور ضرورت سلامت همکاران دستگاه قضا تاکید کرد و اظهار داشت: سلامت قوه قضاییه تضمین کننده سلامت تصمیمات و آراء و احکام قضایی است و خدشه در این امر به همه تصمیمات نظام قضایی آسیب می زند.

رئیسی با تاکید بر ضرورت نظارت مستمر بر تداوم عملکرد خوب همکاران قضایی به مدیران و همینطور مسؤلان بخش های حفاظتی و نظارتی قوه قضاییه متذکر شد که اگر مشاهده نمودند فردی به هر علت گرفتار صدمه شده و یا یک خناس قصد نفوذ در همکاران قضایی و ایجاد انحراف و خلل در روند دادرسی عادلانه دارد با مبادرت به موقع و اخطار لازم از این امر جلوگیری کند. وی با اشاره به اینکه مدیریت بدون نظارت معنا ندارد گفت باید بر ضرورت جلوگیری از لغزش همکاران دستگاه قضا اهتمام ویژه داشت و هر جا تخلفی شکل گرفت با آن برخورد کرد تا مجموعه قضایی گرفتار مساله و صدمه نشود.

رئیسی با اشاره به اینکه اعتماد عمومی بزرگترین سرمایه دستگاه قضایی است که نباید مخدوش شود تاکید کرد: هر کس به دستگاه عدلیه پناه آورد باید احساس کند که حقوق او ستاندن می شود و وای به روزی که کسی احساس کند دستگاه قضایی حق او را نمی دهد.

رئیس قوه قضاییه القای یأس در جامعه را گناهی نابخشودنی دانست و گفت امروز از بهترین اعمال این است که امید در جامعه افزایش یابد و همکاران دستگاه قضا می توانند با همت مضاعف و تلاش بیشتر و سامان دادن کارها نقش بسزایی در این حوزه داشته باشد.

منبع:

1399/12/11
14:46:07
0.0 / 5
1358
تگهای خبر: آزادی , ابلاغ , اسلامی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت