عضو هیات علمی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران:

كشورهای محور مقاومت برای مقابله با تحریم همكاری فعالانه داشته باشند

كشورهای محور مقاومت برای مقابله با تحریم همكاری فعالانه داشته باشند عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: باید از ظرفیت اتحادیه های اقتصادی در وضعیت تحریم استفاده نمائیم تا در این چارچوب کشورهایی که در محور مقاومت قرار می گیرند همکاری فعالانه ای با هم داشته باشند.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، مهدی پیری بامداد امروز (شنبه) در نشست تخصصی «ابعاد حقوقی تحریم های آمریکا مقابل کشورهای محور مقاومت و روش های مقابله با آن» که به همت مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها به صورت آنلاین در فضای مجازی برگزار شد، اظهار نمود: در امتداد مقابله با تحریم ها دیدگاه های مختلفی وجود دارد و موضوع مهم این است که چه کار نماییم که مشمول تحریم ها نشویم.

وی اضافه کرد: رویکرد مهم رویکرد فعالانه است و به این مساله بر می گردد که ما هر چقدر در قالب عمل نماییم ایراد می گیرند، در صورتیکه حقوق بین الملل این ظرفیت را از پیش برای ما به وجود آورده تا در آن چارچوب بتوان کشورهایی که در محور مقاومت قرار می گیرند همکاری فعالانه ای با هم داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بیان کرد: همچون راهکارها برای مبارزه با تحریم ها ایجاد معاهدات و تشکیل اتحادیه ها است و با اهمیت ترین مبحثی که باید در نظر گرفته شود این دو محور اساسی است که اولاً با توجه به این که کشور ما از کشورهای بزرگ منطقه است و معاهدات مختلفی در حوزه سرمایه گذاری و اقتصادی دارد. بر این اساس برخی کشورها پیش از تحریم ها نیز تعهداتی نسبت به ما داشته اند، اما با وجود تحریم ها به آن عمل نمی کنند و یک محور معاهدات گسترده ای است که داریم ولی به ظرفیت فعالانه آن توجه نکردیم و باید از آنها استفاده نمائیم.

پیری اضافه کرد: مساله دوم این است که کشورهای محور مقاومت می توانند ارتباطات اقتصادی گسترده ای با هم داشته باشند و از این ظرفیت در جهت اقدامات یکجانبه آمریکا باید استفاده نمائیم.

وی با اعلان اینکه "به جای اینکه نگاهمان به ظرفیت ها باشد به محدودیت ها است" اظهار داشت: این با اهمیت ترین مساله ای است که هم اکنون وجود دارد و با نگاه حداقلی شاهد می باشیم که معاهداتی داریم که باید به آنها توجه گردد. با نگاه حداکثری نیز باید اتحادیه های اقتصادی را با کشورهای مختلف تشکیل دهیم. مثلاً در بحث فروش فرآورده های نفتی اگر بتوانیم در قالب اتحادیه اقتصادی آنرا قرار دهیم برای کشور موثر خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اشاره کرد: در بسیاری از کشورهای خارج از چارچوب برجام برای ظرفیت حقوقی به آن کم توجه شده است و انشاءالله این موارد توسعه پیدا کند و بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده بهینه داشته باشیم.

وی در ارتباط با شرایط جدید در آمریکا و بیانات مقام معظم رهبری در مورد بعد حقوقی رفع و خنثی کردن تحریم ها، عنوان کرد: فرمایش مقام معظم رهبری کاملا بر حق است، با توجه به این که اساسا زمانی می توانیم به نتیجه برسیم که بتوانیم تمام عوامل موثر بر تبادلات اقتصادی مان را حذف نماییم. مثلاً در بحث دلار اگر به سمت حذف آن رفته و سراغ ارزهای دیگر و راهکارهای دیگر باشیم کمتر تحت تاثیرات دلار قرار خواهیم. گرفت.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اضافه کرد: همین طور می توانیم به سمت جایگزینی کالاهای کشورهای دیگر برویم. ما باید ظرفیت حقوقی را به خارج از این شبکه هدایت نماییم که این کار شدنی است، بدین سبب باید از ظرفیت اتحادیه های اقتصادی در این شرایط استفاده نمائیم.

همچنین در ادامه این جلسه اشکان پیری زاده نویسنده کتاب "حقوق تحریم ها" در ارتباط با تحریم های آمریکا اظهار داشت: تحریم های مالی آمریکا از سه پایه نشأت می گیرد که نخستین پایه آن تکامل رژیم حقوقی پولشویی آمریکا است و دومین پایه آن استفاده از دلار است که همه نهادهای مالی را ملزم به استفاده از آن می کند.

وی اضافه کرد: وجود نهاد متنوع حاکمیتی و دولتی که موارد تحریم را مورد نظارت خود قرار می دهند سومین پایه نشات گرفتن تحریم های مالی آمریکا است.

وی با اشاره به عناوین تحریم های ایالات متحده بیان کرد: از دهه ۹۰ تحریم های اقتصادی به یکی از ابزارهای اصلی آمریکا تبدیل شد. یک زمان کشور تحریم کننده مانند ناظر اعمال می کرد و حمل بسته به کشورهای دیگر را ممنوع اعلام می کرد، اما در تحریم های جدید کلیت شبکه انتقال را قطع می کنند و عملاً مسیری نمی ماند که بسته به مقصد خود برسد.
وی در ارتباط با اینکه آیا با آمدن دولت جدید آمریکا تغییری را در بحث تحریم ها خواهیم دید، اظهار داشت: تیم فعلی ایالات متحده حقوقدان و معمار برجام بودند و فکر نمی کنم تغییر ملموسی که از این تیم انتظار داریم را شاهد باشیم.
1399/12/09
22:17:18
0.0 / 5
947
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت