معاون اول دادستان تهران:

مناطق كم برخوردار تهران از سرانه مطلوب امكانات شهری فاصله گرفته اند

مناطق كم برخوردار تهران از سرانه مطلوب امكانات شهری فاصله گرفته اند معاون اول دادستان تهران اظهار داشت: مناطق کم برخوردار یا ناسالم تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری و خدمات اجتماعی فاصله گرفته اند.به گزارش علم عدل به نقل از روبط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، احمد رحمانیان در نشستی که با حضور دستگاههای ذی ربط در حوزه صدمه های اجتماعی پیرامون وضعیت بعضی از مناطق تهران همچون مظاهری، باغ آذری، فرحزاد، هرندی، خلازیر، دولتخواه و... در دادستانی تهران برگزار شد با تکیه بر ضرورت افزایش ارتقای سطح هماهنگی و اقدامات دستگاه ها بیان نمود: متاسفانه این مناطق کم برخوردار یا ناسالم تهران از سرانه مطلوب امکانات شهری و خدمات اجتماعی فاصله گرفته اند.

وی ضمن اشاره به اینکه وضعیت این مناطق از ابعاد مختلف قابل بحث و بررسی است، اضافه کرد: وضعیت مناطق کم برخوردار از ابعاد مختلف امنیتی، روابط اجتماعی، فرهنگی و... قابل بررسی است و باید دید چرا این مناطق مبدا شکل گیری صدمه های اجتماعی شده اند.

معاون اول دادستان تهران با اشاره به اینکه شکل گیری این مناطق در شان نظام جمهوری اسلامی نیست، اظهار نمود: متاسفانه در این مناطق شاهد خرید و فروش موادمخدر، حضور معتادان متجاهر، شهروندان بیگانه غیرمجاز، مزاحمت برای نوامیس مردم و گاها خرید و فروش مشروبات الکلی هستیم که نگران کننده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به عرضه راهکارهای اجرایی برای رفع معضلات اجتماعی در این مناطق اشاره نمود و افزود: دستگاههای مختلف خدمات رسان و همینطور دستگاههای حاکمیتی مانند استانداری و فرمانداری در این مناطق زحماتی کشیده اند اما متاسفانه شاهد وضعیت نامناسبی در این مناطق هستیم که باید برای رفع این مشکلات و معضلات تمامی دستگاه ها هماهنگ با هم ورود کنند.

رحمانیان ضمن اشاره به وظایف دادستانی در حوزه احیای حقوق عامه و پیگیری آن بیان نمود: یکی از موضوعات اساسی در بحث حقوق عامه مبحث برخورداری این مناطق کم برخوردار از امکانات و توانمندی هایی است که باید در اختیارشان قرار گیرد و در صورت تحقق این امر بستر ایجاد صدمه های اجتماعی از بین می رود.

معاون جلوگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادستانی تهران اقدامات لازم برای رفع مشکلات این مناطق را به چند دسته تقسیم کرد و اظهار داشت: یکی از این اقدامات در این عرصه اقدامات کاربری است که با ایجاد و تاسیس فرهنگسرا، پارک، بوستان و مکان های فرهنگی انجام شدنی است تا خدمات فرهنگی و اجتماعی را به صورت مطلوب به مردم عرضه نماید.

وی با تکیه بر اینکه تا زمانی که محیط سالم نشود تلاش ها به نتیجه نمی رسد، اظهار نمود: یکی دیگر از اقدامات اساسی که باید در این مناطق صورت گیرد سالم سازی محیط است که متاسفانه هم اکنون شاهد استعمال موادمخدر به صورت علنی، خرید و فروش اسلحه و... هستیم ازاین رو دستگاههای انتظامی و امنیتی باید نسبت به سالم سازی محیط اقدام نمایند.

رحمانیان با تکیه بر ضرورت انجام اقدامات به صورت قرارگاهی توضیح داد: هم اکنون در این مناطق اقداماتی انجام شده اما متاسفانه نتایج مطلوبی به دست نیامده است ازاین رو باید فعالیت ها به صورت قرارگاهی و با مدیریت واحد توسط دستگاه ها صورت گیرد ازاین رو برای ۱۳ دستگاه ۱۰۰وظیفه احصاء شده که تمامی این وظایف، وظایف قانونی دستگاه هاست و مکاتبات لازم با این آنها انجام شده است.

معاون اول دادستان تهران ضمن اشاره به اینکه دادستان از باب مدعی العموم انجام وظایف دستگاه ها را دنبال می کند، اظهار نمود: دادستانی به دنبال برخورد قهری نیست و معتقدیم این مسائل در یک فضای مسالمت آمیز باید مرتفع شود البته باید در نظر گرفت که فراتر از وظایف قانونی مسئولیت شرعی و وجدانی ماست.

وی اظهار داشت: دادستانی تهران به دنبال رفع صدمه های اجتماعی این مناطق با همکاری و تعامل است و در مرحله آخر از ضمانت های اجرایی استفاده می نماید ازاین رو همه باید کمک نماییم تا مشکلات این مناطق حل شود.

رحمانیان در ادامه به جمع بندی نتایج این نشست پرداخت و افزود: تا زمانی که این مناطق باشند بطور حتم مناطق دیگر هم از امنیت اجتماعی، اقتصادی و... با مشکل رو به رو خواهند بود.

وی اظهار داشت: بر این اساس باید تا اردیبشهت ماه سند توسعه و ارتقای امنیت و رفع صدمه های اجتماعی این محلات تهیه شود و دستگاههای ذی ربط وارد شده و با اختصاص اعتبار از مراکز علمی کمک بگیرند.

معاون اول دادستان تهران با اشاره به اینکه تا زمان تهیه این سند باید از جزیره ای عمل کردن خودداری شود؛ تصریح کرد: بر این اساس باید برای این قرارگاه کمیته هایی تعریف تا اقدامات به صورت منظم و منسجم دنبال شود.

وی همینطور خواهان پیشگیری از توسعه این مناطق شد و اظهار نمود: متاسفانه شاهدیم برخی به اراضی ملی در این مناطق تجاوز کرده و دستگاههای خدمات رسان هم به این افراد خدماتی همچون برق، گاز و... ارائه داده اند که باید در این راستا هم دقت نظر شود.

رحمانیان به مبحث فعالیت ضایعاتی ها هم اشاره نمود و اظهار داشت: چرا قانون مدیریت پسماند به خوبی اجرا نمی گردد این جای سوال است چرا به دادستانی اعلام نمی گردد یا اگر اعلام شده اما مجازاتها بازدارنده نبوده اعلام کنند تا مبحث بررسی شود.

وی همینطور خواهان همراهی کردن مردم برای تحقق این امر شد و افزود: اگر این مناطق را گل و بلبل نماییم اما مردم همراه نباشند بی فایده است ازاین رو باید از ظرفیت های نیروهای مقاومت بسیج استفاده گردد چونکه موتور محرک این کار مردم هستند.

معاون اول دادستان تهران خواهان آموزش مهارت های اجتماعی مردم این مناطق شد و اضافه کرد: در این عرصه بهزیستی، سازمان نظام روانشناسی و... باید ورود کنند و مهارت های اجتماعی را به آنها آموزش دهند.

وی همینطور به مدیران دستگاه هایی که به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند اخطار داد که دادستانی با مدیرانی که در انجام وظایف خود سهل انگاری کنند برخورد می کند و هیچ مسامحه ای ندارد.

در این نشست مسؤلان دستگاههای مختلف همچون شهرداری، فرمانداری، سپاه و... مشکلات و مسائل خویش را مطرح نمودند.
1399/12/03
12:08:32
0.0 / 5
1570
تگهای خبر: اسلامی , جرم , خدمات , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت