برای كاهش اسیبهای اجتماعی انجام شد؛

امضای تفاهم نامه همكاری سازمان زندان ها و ستادمبارزه بامواد مخدر

امضای تفاهم نامه همكاری سازمان زندان ها و ستادمبارزه بامواد مخدر رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: همه دستگاهها برای کاهش لطمه های اجتماعی مسئولیت شرعی، قانونی و اجتماعی دارند.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، تفاهم نامه همکاری سازمان زندان ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر با هدف نگهداری، درمان و آموزش معتادان به امضا رسید. رئیس سازمان زندان ها در این مراسم اظهار داشت: همه دستگاه ها برای کاهش صدمه های اجتماعی مسئولیت شرعی، قانونی و اجتماعی دارند. وی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد کاهش صدمه های اجتماعی، اظهار داشت: باوجود اینکه سازمان زندان ها تکلیف قانونی برای نگهداری معتادان متجاهر ندارد، اما در اطاعت از امر، ولی و ایفای مسئولیت اجتماعی با ستاد مبارزه با مواد مخدر همکاری می کند.

رئیس سازمان زندان ها با اشاره به اینکه معتادان متجاهر یک ویترین نازیبا برای قضاوت نادرست مردم نسبت به عملکرد نظام هستند و باعث صدمه به سرمایه اجتماعی نظام می شوند، اظهار داشت: از همه آحاد مردم بخصوص متدینین دعوت می کنم که با احساس مسئولیت شرعی و اجتماعی بیشتر در مقوله درمان معتادان وارد شوند. حاج محمدی ضمن اشاره به اینکه بیشتر از ۵۰ درصد زندانیان مستقیم یا غیر مستقیم بخاطر مواد مخدر در زندان هستند اظهار داشت: زندان ها محیط مناسبی برای ایفای مأموریت و اجرای عملیات ستاد مبارزه با مواد مخدر می باشند و کسانی که بخاطر دست اندازی به اموال مردم و خدشه به آسایش مردم در زندان هستند اگر درمان نشوند و با آخر مدت حبس به جامعه برگردند مجدداً در چرخه بزهکاری خواهند افتاد. رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: درمان معتاد و سارقی که بخاطر اعتیاد، به اموال مردم دست درازی کرده است، فقط حبس نیست بلکه درمان و توانمند سازی و باز اجتماعی کردن آنها در طول ایام حبس باید مدنظر باشد و از آنجائیکه معتاد مستعد بزهکاری هست با انعقاد این تفاهم نامه با ستاد مبارزه با مواد مخدر نه تنها به دنبال نگهداری معتادان متجاهر در اردوگاه های سازمان زندان ها هستیم بلکه درمان و مهارت آموزی آنان هم در دستور کار قرار می گیرد. حاج محمدی عنوان کرد: نگاه نظام در برخورد با عاملان و سوداگران مرگ نگاهی قاطع و سختگیرانه است، ولی در مواجه با معتادان که انسان هایی بیمار و صدمه دیده هستند نگاهی انسانی و توأم با رأفت و مهربانی است.

رئیس سازمان زندان ها در انتها اظهار داشت: سازمان زندان ها برای اجرای کامل مأموریت های خود که اصلاح و تربیت مجرمان است احتیاج به همکاری و هم افزایی تمامی ارگان ها و دستگاههای دولتی و همینطور مشارکت گروه های مردمی دارد. دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور هم عنوان کرد: سازمان زندان ها باوجود اینکه تکلیف قانونی ندارد، اما همکاری خوبی در زمینه نگهداری معتادان با ما داشته است و این همکاری صرفا در حوزه نگهداری نیست بلکه در حوزه درمان و آموزش معتادان هم اقدامات مطلوبی انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه نگهداری معتادان در اردوگاه ها به معنای زندانی کردن آنان نیست اظهار داشت: همکاری با سازمان زندان ها جهت استفاده از ظرفیت اسکان است. مؤمنی اضافه کرد: سال قبل این تفاهم نامه به صورت آزمایشی در استان تهران شروع شد که آثار خوبی همچون پاکسازی محلات پرخطر از یک سو و اشتغال به کار معتادان جمع آوری شده در اردوگاه فشافویه را به دنبال داشت.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه عنوان کرد: طی دو سال قبل ۳ تفاهم نامه با سپاه و بسیج، نیروی انتظامی و سازمان زندان ها منعقد گردیده است که باعث یک عزم ملی و ساماندهی خوب در حوزه مبارزه با مواد مخدر شده است. با انعقاد این تفاهم نامه در استان های کرمان، خوزستان و خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان فضاهای مناسب برای نگهداری معتادان متجاهر توسط سازمان زندان ها در اختیار این ستاد قرار می گیرد. شایان ذکر است این تفاهم نامه سال قبل به صورت آزمایشی در استان تهران اجرایی گردیده بود.

1399/11/27
14:30:32
0.0 / 5
1037
تگهای خبر: جرم , حبس , دستگاه , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت