رئیس قوه قضائیه مطرح كرد

كانون وكلا یك كانون مستقل اما درون نظام تعریف می شود

كانون وكلا یك كانون مستقل اما درون نظام تعریف می شود رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: نباید دسترسی به وکیل آنچنان سخت باشد که تا به فردی پیشنهاد می شود برای حل مشکلش به وکیل رجوع کند، بگوید توان هزینه کردن برای گرفتن وکیل را ندارم.به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سیدابراهیم رئیسی در دیدار با هیات رئیسه اتحادیه کانون های وکلای دادگستری و بعضی از روسای کانون های وکلای دادگستری کشور که امروز (سه شنبه ۳۰ دی) برگزار شد، با تقدیر از اقدام اتحادیه کانون وکلای دادگستری در تقدیم آئین نامه پیشنهادی جدید وکالت به قوه قضاییه اظهار داشت: با عنایت به تطورات دهه های اخیر و گسترش فضای ارتباطات، تدوین یک آئین نامه جدید بعد از ۷۰ سال امری ضروری به نظر می رسید.

رئیس قوه قضاییه ضمن سفارش به اعضای کانون وکلا برای اصلاح برخی موارد مغایر قانون در آئین نامه پیشنهادی جدید وکالت، اظهار داشت: هم آنچه که به امضاء می رسد باید قانونمند باشد و هم در آنچه که کانون وکلا پیشنهاد می دهد، نباید موردی مغایر قانون وجود داشته باشد.

رئیسی ضمن استقبال از اعلام نقطه نظرات کانون وکلا به دستگاه قضایی کشور، اظهار داشت: ما همواره اعلام نموده ایم که از نقطه نظرات مفید و سازنده کانون وکلا استقبال می نماییم.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به دقت در انطباق کامل سند تحول قضایی بر قوانین کشور، اظهار داشت: در همه بخشنامه ها و آئین نامه هایی که صادر کرده ایم همچون سند تحول قضایی، سعی شده تا همه موارد مبتنی بر قانون باشد.

رئیسی بر این نکته هم تصریح کرد که تقید دستگاه قضائی بر قانونمنداری است و اضافه کرد: برای بعضی از مواردی که در سند تحول قضایی ذکر شده زیرساخت های حقوقی وجود دارد، اما زیرساخت های حقوقی و قانونی برخی موارد هم هنوز به وجود نیامده است که باید ایجاد شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه سند تحول قضایی فعلی، نسخه ارتقا یافته سندی است که در ابتدای دوره جدید دستگاه قضائی، تقدیم مقام معظم رهبری شد، اضافه کرد: بر ارتقاء سند فعلی اصرار داریم و بر همین مبنا از همه وکلا، قضات، دانشجویان و دانش پژوهان می خواهیم که با بیان نقطه نظرات خود، این سند را ارتقاء دهند.

رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه وکلا باید در مورد نقض صریح قوانین حقوق بشری در دنیا اعلام نظر کنند، خواهان اعلام موضع وکلا و کانون وکلا در تریبون های خود پیرامون وقایعی شد که در عرصه های ملی، بین المللی ضد ملت های مظلوم واقع می شود.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر تقویت نظارت درون سازمانی در کانون وکلا، خاطرنشان کرد: کانون وکلا باید اولین مدعی برخورد با وکلای متخلف باشد چون که این کار منجر به پاکسازی و تقویت جریان وکالت در کشور خواهد شد.

رئیسی در همین زمینه اظهار داشت: نظارت درون سازمانی برای کانون وکلا خصوصا در استان ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

رئیسی ضمن اشاره به لزوم ساماندهی نظام وکالت در کشور با کمک کانون وکلا و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوره قوه قضاییه اظهار داشت: ورود افراد به حوزه وکالت، نظارت بر کار وکلا و همینطور شفافیت ارتباط وکلا با موکلین، همچون مواردی است که در ساماندهی نظام وکالت باید به آنها توجه گردد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه کانون وکلا یک کانون مستقل، اما درون نظام تعریف می شود، به محورهای مهمی که باید در آئین نامه وکالت به آنها پرداخته شود اشاره نمود و اظهار داشت: تقویت نظارت درون سازمانی، تقویت مبارزه با فساد، تقویت دسترسی مردم به وکیل و همینطور تقویت اختیارات بر مبنای قانون، باید در تدوین آئین نامه وکالت مورد توجه قرار بگیرد.

رئیسی ضمن تاکید بر عزم دستگاه قضا برای کاهش هزینه های دادرسی و آسان شدن دسترسی مردم به عدالت، خاطرنشان کرد: در سوی دیگر هم نباید دسترسی به وکیل آنچنان سخت باشد که تا به فردی پیشنهاد می شود برای حل مشکلش به وکیل رجوع کند، بگوید توان هزینه کردن برای گرفتن وکیل را ندارم.

در این نشست جعفر کوشا رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، جلیل مالکی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، کیانی نایب رییس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران، شربیانی رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی، طاهری نسب رئیس کانون وکلای دادگستری خوزستان، سلیمانی رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان، خواجویی رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان و زاهدیان رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

جلیل ملکی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با تقدیر از ابلاغ سند تحول قوه قضائیه در هفته های اخیر، این سند را «رنسانس دستگاه قضائی» توصیف کرد و بر ضرورت همفکری برای ارتقا آن تصریح کرد.

«تقدیر از تحولات ملموس در دستگاه قضائی»، «کاهش چشم گیر تخلفات در دستگاه قضائی»، «لزوم برخورد با فساد در شهرداری ها»، «یافتن راهکاری برای کاهش صدمه های موازی کاری در نهاد وکالت»، «نگرانی از افزایش تعداد وکلا و صدمه به این حرفه»، «ایجاد شرایط برای افزایش نظارت درون سازمانی نهاد وکالت»، «موافقت با تقویت سیستم های داخلی نهاد وکالت»، «درخواست از دادگاه انتظامی قضات برای برخورد شدیدتر با وکلای متخلف و فاسد»، «توجه به اقدامات اصلاحی و ضد فساد کانون وکلا»، «تقدیر از انطباق دستورالعمل ها و بخش نامه های قوه قضائیه با قوانین موضوعه کشور» و «تاکید بر پایبندی اعضا کانون وکلا به مبانی جمهوری اسلامی» مهم ترین محورهای طرح شده از جانب سخنرانان در حضور رئیس قوه قضائیه بود.


1399/10/30
22:55:35
0.0 / 5
1350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت