قائم مقام رئیس كل دادگستری استان تهران خبر داد:

معاینه 180 زندانی دارای بیماری در زندان های سراسر استان تهران

معاینه 180 زندانی دارای بیماری در زندان های سراسر استان تهران علم عدل: قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران از معاینه 180 زندانی دارای بیماری در زندان های سراسر استان تهران در طرح جهادی پایش زندانیان با استقرار پزشکان معتمد سازمان پزشکی قانونی آگاهی داد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، با حضور رئیس و دبیر کارگروه جهادی پایش زندانیان دادگستری کل استان تهران، تعداد ۱۸۰ نفر از زندانیان دارای بیماریهای زمینه ای با استقرار پزشکان معتمد سازمان پزشکی قانونی در محل زندان اوین مورد معاینه تخصصی قرار گرفتند. مسعود ستایشی، قائم مقام رئیس کل دادگستری و رئیس کارگروه جهادی طرح پایش زندانیان تهران از رسیدگی به وضعیت زندانیان بیمار آگاهی داد و اظهار داشت: در امتداد دستورالعمل موضوع ماده ۱۲ سیاست های کلان قضائی در موضوع مجازات حبس با رویکرد حبس زدایی و در اجرای بند هشتم این دستورالعمل مصوب ریاست قوه قضائیه مربوط به زندانیانی که قادر به تحمل حبس نیستند و به جهت اینکه در طرح پایش مؤلفه های سرعت و دقت و صحت اجرائی شود و در مورد آن تصمیم گرفته شود؛ قرار شد زندانیانی که گرفتار مشکلات روحی و جسمی هستند به زندان اوین منتقل و با تمهیداتی که مدیرکل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران و رئیس زندان اوین اتخاذ نموده اند، مکانی مناسب جهت معاینه آن در نظر گرفته شود. قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار نمود: در این طرح جهادی به صورت دقیق مشخص می شود که آیا زندانی مورد بحث توانایی تحمل ایام حبس را دارد و استمرار حضور وی در زندان بیماری اش را تشدید می کند یا خیر و در مورد آنها سریع تعیین تکلیف صورت می پذیرد و تا حالا نیز مراتب اجرای آن مورد استقبال قرار گرفته است. وی اشاره کرد: با تأکیدات ریاست کل دادگستری تهران در خصوص رفع مشکلات زندانیان، این طرح امروز به اجرا درآمد تا با رعایت مؤلفه های سرعت، صحت و دقت وضعیت زندانیان بررسی و درباب آنان تعیین تکلیف و مشکلاتشان برطرف شود و اعتقاد ما این است با اجرای بند به بند طرح پایش ما شاهد کاهش جمعیت کیفری در سطح زندان های استان تهران خواهیم بود.

قائم مقام رئیس کل دادگستری تهران اشاره کرد: مدارک ۱۳۵۰ نفر از محکومان در کمیسیون عفو استان تهران به صورت مستمر در حال بررسی است و استفاده از تأسیسات حمایتی قوانین جاریه برای آنان در حال استفاده و بررسی است و نیروهای بسیجی و جهادی در حال بررسی پرونده های قضائی زندانی دار در جهت برخورداری از امتیازات قانونی تحت عنوان تأسیسات ارفاقی در حال انجام هستند. وی ادامه داد: تعداد زندانیان بیمار در این طرح حدود ۲۵۰ مددجو در زندان های استان تهران مشمول این بند هستند و طبق آخرین آمار تعداد ۱۸۰ نفر مشمول بررسی شده اند و معاینات آنان فی المجلس صورت گرفت. وی حسن انجام این طرح پزشکی را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: حضور پزشکان اعزامی از پزشکی قانونی استان تهران در محل زندان به همراه نیروهای زندان و با نظارت قضات ناظر زندان وضعیت زندانیان را بررسی و درباب وضعیت جسمانی آنان تعیین تکلیف می شود و بدین طریق تأخیر در اعلام نتایج و جری تشریفات زمانی طولانی دیگر از بین می رود. وی در خاتمه متذکر شد: خط قرمز ما این است که کسانی که مرتکب جرایم خشن و اعمالی می شوند که امنیت و آسایش مردم را به مخاطره می اندازند، بطور قطع مشمول این شرایط و مساعدت ها نشده و با قاطعیت با آنان برخورد خواهد شد و اهتمام ما این است که برمبنای تکالیف قانونی که در سند تحول قضائی مورد تاکید قرار گرفته، زندانیان مورد تکریم قرار گرفته و کرامت انسانی در مورد آنان رعایت شود و کارهای آنان با سرعت انجام گیرد.


منبع:

1399/10/18
23:55:31
0.0 / 5
1278
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت