گزارش مهر از پیگیری قضایی پرونده ترور سردارسلیمانی(۱)

امتناع پلیس بین الملل ازبازداشت متهمان

امتناع پلیس بین الملل ازبازداشت متهمان با گذشت یک سال از ترور شهید قاسم سلیمانی، پرونده حقوقی این جنایت باوجود سنگ اندازی های بین المللی در دو سطح داخلی و خارجی همچنان مفتوح است.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: ترور واژه ای که هزاران حرف ناگفته در خود دارد یکی از فجیع ترین جرایمی است که در عرصه های داخلی و خارجی رخ می دهد که در خیلی از نظام های حقوقی دنیا قابلیت پیگیری حقوقی در کنار پیگیری دیپلماتیک را دارد و قریب به اتفاق حقوقدانان بین المللی پیگیری حقوقی و مجازات ترور را طبق قوانین کشورها امری مجاز و ضروری می دانند. با این وجود اما ترور مقامات برای کشورها بعد خاص تری پیدا می کند، در تاریخ کشور ما کم نبودند افراد عادی و مقامات ایرانی که ترور شدند اما خون تازه ای از جریان ترور آنها پدیدار شد. با وجود اینکه از شروع انقلاب اسلامی بیش از ۱۷ هزار شهروند ایرانی قربانی ترور شده اند اما پیگیری حقوقی و بین المللی ابعاد این ترورها آنطور که باید مطرح نشد. سال قبل هم یکی از سرداران بنام کشور کسی که بارها دشمن نقشه ترور آنرا کشیده بود ظالمانه و مظلومانه در کشوری ثالث ترور شد.تعیین مأموران ویژه پیگیریپس از شهادت سردار سلیمانی، گروه ها و مسئولان داخلی قول ها و وعده هایی برای پیگیری پرونده ترور دادند که بعضی از آنها تا حدی جامه عمل به خود دید که در ادامه به بعضی از آنها اشاره خواهد شد اما بعضی از آنها همچنان مفتوح است که بعضی از مسئولان محدودیت ها و سنگ اندازی های بین المللی را دلیل آن می دانند. یکی از اقداماتی که در همان ماه های اول شهادت سردار سلیمانی آنرا عنوان شد موضوع پیگیری در سطح بین المللی بود که در این راستا رئیس قوه قضائیه علی باقری کنی معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری را مأمور پیگیری ابعاد بین المللی و حقوقی ترور شهید سلیمانی کرد.تشکیل پرونده در دادسرا و شعبه ویژهچند هفته بعد از این ترور، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید سلیمانی اظهار داشت: در رابطه با سایر صلاحیت ها و شهادت شهید سلیمانی و هم رزمان وی، هم از ناحیه خود دادسرا اعلام جرم شده و شعبه ویژه در دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای رسیدگی تعیین شده و گزارشاتی را هم وزارت امورخارجه و ستاد حقوق بشر در این ارتباط ارائه دادند و در این شعبه ثبت شده است. وی ادامه داد: خانواده شهید سلیمانی و شهدای همراه این شهید، اعلام نمودند اقدام قضائی را پس از چهلم انجام می دهند و منتظریم ببینیم چه تصمیمی می گیرند و تا این ساعت اقدامی از ناحیه آنها نشده است.تشکیل پرونده قضائی در عراقاما باتوجه به شهادت ابومهدی المهندس و اینکه عراق بعنوان کشور ثالث در این ماجرا مطرح بود، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضائی در یکی از تماسهای رئیس قوه قضائیه با وی، از تشکیل پرونده قضائی در عراق آگاهی داد و اظهار داشت: شهید سلیمانی میهمان دولت عراق بود و همه جزئیاتی که درباب ابعاد حقوقی داخلی و بین المللی از طرف قوه قضائیه ایران مطرح شده مورد قبول ما است.
زیدان خطاب به رئیسی اضافه کرد: به جنابعالی اطمینان می دهم که از همان ساعات اولیه در عراق تحقیقات دراین زمینه شروع و برای رسیدگی قضائی پرونده بزرگی تشکیل شده است. ما با دقت زیادی روی این مساله متمرکز هستیم و به صورت مستمر و روزانه مراحل را دنبال می نماییم.تشکیل هیأت قضائی و مستشاری با عضویت پنج نهاددو ماه بعد از این ترور، پرونده ای در این رابطه با دادیار ویژه و ماموریت ویژه به یکی از معاونان دادستان تهران و همین طور با دادگاه ویژه رسیدگی به امور بین الملل تشکیل شد. در همین رابطه یک هیأت قضائی برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شد. در کنار این یک هیأت، یک هیأت دیگر متشکل از وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، قوه قضائیه، ستاد حقوق بشر و نیروی قدس سپاه هیأت مستشاری تشکیل شده است.شناسایی ۴۸ متهم / تعقیب قضائی ترامپدر نخستین فهرست از متهمان جنایت این ترور، دادستان تهران از شناسایی ۳۶ متهم آگاهی داد و اظهار داشت: توسط مقام قضائی برای آنها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز بوسیله پلیس بین الملل صادر گردیده است. در رأس این لیست، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار دارد و تعقیب قضائی او حتی بعد از اختتام دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد اما در تازه ترین لیستی که از طرف یکی از مأموران ویژه پیگیری این پرونده یعنی علی باقری کنی معاون بین الملل قوه قضائیه مطرح شد؛ در رابطه با پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی ۴۸ متهم شناسایی شدند و اقدامات لازم برای تحت تعقیب قراردادن آنها انجام شده است.

وی اشاره کرد: از کشورهایی که به صورتی دخیل و درگیر در این جنایت ترور بودند، درخواست شده که اطلاعات و مستندات را در اختیار دستگاه قضائی ایران قرار دهند.

امتناع پلیس بین الملل از بازداشت متهمان / ارسال نیابت قضائی به ۶ کشوراما در یکی از آخرین اقدامات قضائی انجام شده در این پرونده، بعد از ارائه فهرست، نسبت به صدور حکم بازداشت بین المللی متهمان بوسیله سازمان پلیس بین الملل اقدام لازم صورت پذیرفت؛ اما متأسفانه به سبب فضای سیاسی حاکم از صدور حکم بازداشت بین المللی متهمان امتناع کردند. همین طور نیابت قضائی به شش کشوری که پایگاه های آمریکایی ها در آنجا مستقر هستند، تنظیم و ارسال شد و دولت عراق پاسخ این نیابت را آماده کرده است و در راه دیپلماتیک در حال ارسال است. هم اکنون ایران در صدد تنظیم نیابت قضائی خطاب به دستگاه قضائی آمریکا است. ادامه دارد…

1399/10/11
00:46:15
5.0 / 5
1990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت