یك مسئول عنوان كرد:

امكان استفاده از كاركردهای آموزشی فرهنگی كتاب در بازاجتماعی كردن مجرمان

امكان استفاده از كاركردهای آموزشی فرهنگی كتاب در بازاجتماعی كردن مجرمان به گزارش علم عدل مرکزی سرپرست معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی اظهار داشت: می توان از کارکردهای آموزشی و فرهنگی کتاب برای بازاجتماعی کردن و مجازات شخص در قبال جرایم خرد و کوچک استفاده نمود.


محسن خیرمند، امروز چهارشنبه سوم دیماه در حاشیه جلسه با اداره کل کتابخانه ها در جمع خبرنگاران بر نقش خطیر کتاب و کتابخوانی در کاهش جرایم و پیش گیری از لطمه های اجتماعی در جامعه اصرار کرد.
وی اظهار نمود: در امتداد توسعه همکاریهای دو جانبه و نیل به اهداف مشترک جهت تحقق هدف کاهش لطمه های اجتماعی، تفاهم نامه ای ما بین معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم دادگستری و اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی منعقد شده است.
خیرمند اضافه کرد: از آنجائیکه سیاست های دستگاه قضایی مبتنی بر حبس زدایی است بطوریکه تا حد امکان از ظرفیت مجازات های جایگزین حبس بعنوان یکی از نهادهای ارفاقی مندرج در قانون مجازات اسلامی برای اصلاح مجرمین بدون زندانی کردن آنان استفاده شود، برای نیل به این هدف می توان از کارکردهای آموزشی و فرهنگی کتاب بهره برد به نحوی که در جرایم خرد و کوچک با بهره گیری از ظرفیت مشاوره ای نهاد و حتی الامکان منابع موجود کتابخانه ای استان برای بازاجتماعی کردن و مجازات شخص استفاده گردد.
وی ادامه داد: کتاب بهترین گزینه برای تامین سلامت فکری و پیش گیری از لطمه های اجتماعی است و تقویت کتابخانه های عمومی بعنوان محیط های علمی می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش این لطمه ها داشته باشد. برای تشویق و ایجاد محرک های مطالعه ای در این تفاهم نامه پیشنهاد تخفیف مجازات و مرخصی تشویقی به زندانیان کتابخوان معرفی شده از طرف کتابخانه های مشارکتی زندان ها به مسئولین مربوطه و هم چنین پیشنهاد عفو برای موارد شاخص و پژوهشگر در این تفاهم نامه پیش بینی شده است.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی اشاره کرد: اداره کل کتابخانه ها در این تفاهم نامه متعهد شد کارهای مشترک آموزشی، پژوهشی و فرهنگی با این معاونت در حوزه کتاب و کتاب خوانی با محوریت لطمه های اجتماعی صورت گیرد و اولویت، ارائه خدمات فرهنگی و کتابخوانی به افراد در معرض لطمه و لطمه دیده اجتماعی می باشد.
خیرمند با اعلان اینکه زیربنای توسعه فرهنگی در هر جامعه ای کتاب و کتابخوانی است اظهار نمود: استفاده از ظرفیت های مطالعاتی و پژوهشی کتابخانه ها، شامل مشاوره فنی و منابع موجود کتابخانه ها، فراهم کردن زمینه همکاری درباب برگزاری همایش ها و گردهمایی های فرهنگی خصوصا در حوزه لطمه های اجتماعی و همکاری در برگزاری جلسات نقد کتاب در حوزه های اجتماعی و فرهنگی با نویسندگان بومی از دیگر بندهای این تفاهم نامه می باشد.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم دادگستری استان در آخر ابراز امیدواری کرد اجرای این تفاهم نامه بتواند در امتداد کنترل و کاهش لطمه های اجتماعی در استان موثر واقع شود.
منبع:

1399/10/03
21:38:28
5.0 / 5
1356
تگهای خبر: اسلامی , جرم , حبس , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت