رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

حق آلایندگی نفت به خوزستان باید بطور كامل پرداخت گردد

حق آلایندگی نفت به خوزستان باید بطور كامل پرداخت گردد به گزارش علم عدل رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: حق آلایندگی نفت به خوزستان باید بطور کامل پرداخت گردد و این امر می تواند بخش عمده ای از مشکلات استان را حل کند.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان بامداد امروز در جلسه با نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی، اظهار نمود: به یک زمان بندی رسیدیم که از اعتبارات استانی و شهرداری ها می توان اقدامات لازم را برای حل بعضی از مشکلات خوزستان انجام داد.
وی با اشاره به اینکه برای خسارت های وارد شده نیز قرار شد تا با قید فوریت پرداخت گردد و تسهیلات با درصد پایین و کمک های بلاعوض بنا شده که امروز در هیئت دولت تصویب شود، اضافه کرد: همین طور بنیاد مسکن مقرر شده است که پیش از مصوبه دولت، خودش از اعتبارات داخلی مبادرت به کمک خسارت دیدگان کند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اعلان اینکه کارشناسان همچنان در بندر امام هم مشغول ارزیابی خسارت هستند، افزود: از مدیرعامل منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر درخواست شد که برای منطقه کمپ بی و یکی دیگر از مناطق که اوضاع خوبی ندارند، هزینه ساخت منازل آنجا را متقبل شود؛ همین طور منطقه گاما قرار شد تا اعتباراتی را که از شورای راهبردی به شهر اختصاص داده شد، کجا هزینه کرده اند و باید نظارت لازم در این خصوص صورت گیرد.
آمار برعکس پتروشیمی ها
درویشیان بیان کرد: آمار تمام شاغلان شرکت های پتروشیمی و منطقه ویژه را درخواست کردیم تا اعلام کنند تا با مشخصات این افراد مشخص شود که چه تعداد بومی و چه تعداد هم غیربومی هستند؛ بنا بگفته نماینده این شهر «۷۰ درصد شاغلان غیربومی و مابقی بومی هستند» که خود منطقه ویژه آمار برعکس این را ارائه کرد و بنا به گزارش منطقه ویژه «فقط تخصص هایی را که در منطقه نیست، از خارج استان مشغول به کار می کنیم».
وی با اشاره به اینکه شنیده شد که حتی نیروهای خدماتی را نیز از خارج استان آورده اند که این ادعا باید بررسی و پیگیری شود، تاکید کرد: در سطح استان رویکرد ما این است که مسائل اصلی استانها را در سطح ملی رصد کنیم؛ برای خوزستان چهار مورد اصلی تعیین شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: مناطق ویژه مناطق آزاد لطمه هایی در سطح کل کشور دارد و نیازمند اصلاح قوانین است؛ سوری ثبت شرکت می کنند و از آن برای فرار از مالیات استفاده می شود که این ایرادها باید اصلاح شود؛ همین طور خود شهرداری نیز برخی قوانینش مشکل دارد بطور مثال واقعاً کمیسیون ماده ۱۰۰ باید اصلاح گردد چونکه وسیله سوءاستفاده برای شهرداری و حتی افراد بیرون شهرداری شده است.
درویشیان اضافه کرد: این ها در حال اصلاح است و یک بسته هم داریم نهایی می نماییم و با کمیسیون های تخصصی مجلس هم ارتباط برقرار می نماییم و جلساتی را برگزار کردیم و مواردی که به آن می مرسیم؛ این موارد را اصلاح نماییم.
شهرهای خوزستان طرح تفصیلی ندارند
وی در ادامه اظهار داشت: در دستگاه های اجرائی، قانون قبلی این بود که مالیاتی ارزش افزوده را از قرارداد کم کنند و به مالیات می دهند ولی حالا به خود مؤدیان واگذار شده است و سال ها از پرداخت کوتاهی می کنند؛ چرا باید این اعتبارات میلیاردی به خود مؤدیان واگذار شود؟ که این قانون نیز باید اصلاح گردد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: در حوزه آب و اراضی هم قوانین خوبی وجود ندارد که مجلس انقلابی باید اصلاحات را انجام دهند چونکه اگر ریل دستگاه های اجرائی کم نقص باشد، ما در نظارت با رغبت بیشتری کار خودرا انجام می دهیم.
درویشیان اظهار داشت: وقتی قانونی می باشد که ما اعتقاد داریم آن قانون خودش فسادزا است، دیگر انگیزه ای برای مقابله به آن وجود ندارد؛ مثلاً یک قانونی بود که اراضی که تصرف شده اند، دستگاه های خدمات رسان سه سال به آنها خدمات بدهند و این به مفهوم پشتیبانی از افرادی است که تخلف مرتکب شده اند؛ مگر می شود کسی که سه سال آب و برق و گاز داشته باشد، با آن برخورد کرد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور اضافه کرد: اتفاقات خوبی در قوه قضائیه رخ داده است و رئیس قوه قضائیه مصمم هستند و اراده جدی در پیگیری امور مردم و اصلاح امور دارند چونکه اگر قوه قضائیه وارد نشود، این مشکل حل نمی شود؛ پس پیگیری در دستور کار سازمان بازرسی و قوه قضائیه است و آیت الله رئیسی بر پیگیری و مطالبه گری مردم تاکید دارند.
وی اشاره کرد: در ارتباط با مسائل استان، مجمع نمایندگان مستندات مربوط به سطح استانی و ملی را به ما عرضه کنند تا در پیگیری های خود از آنها استفاده کنیم؛ ۲۳ هزار میلیارد تومان با جرایم از محل عوارض آلایندگی است که این اعتبار بغیر از سه درصد است؛ این مبالغ اگر گرفته شود، خیلی از مشکلات استان خوزستان حل می شود و نمایندگان باید دراین زمینه پیگیری کنند.
درویشیان عنوان کرد: یک صدمه ای که در استان خوزستان وجود دارد این است که صدای واحدی از نمایندگان و افراد دغدغه مند به گوش نمی رسد. یعنی اگر ۱۸ نماینده یکصدا پرداخت حق آلایندگی یا حل مشکلات مربوط به حوزه اشتغال، آب و فاضلاب را خواهان شوند، خیلی از مشکلات حل می شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد: به استاندار خوزستان نیز اعلام گردید که برنامه مطالعات اجرای طرح آب های سطحی را در دو هفته انجام دهد و بعد طرح اجرائی آنرا اجرا کنند که آن هم زمان بندی دارد؛ بحث تخصیص اعتبار نیز اعلام گردید که در یک زمان بندی مشخص پیگیری و نهایی شود.
درویشیان با اشاره به اینکه برای کارهای با قید فوریت مثل پمپ، لجن کش و دیگر تجهیزات نیز گفتیم پیش بینی لازم را داشته باشد، طرح جامع فاضلاب که فقط ۴۰ درصد آن اجرا شده است باید تمام شود که اعتبار آن در مقطع اهواز سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است. طرح جامع اهواز متعلق به سال ۸۵ است که به روزرسانی نشده است و بیشتر شهرهای استان طرح تفصیلی ندارد و اخیراً فقط برای چند شهر طرح جامع مصوب شد که آن هم تا طرح تفصیلی نباشد، فایده ای ندارد.


منبع:

1399/09/19
17:46:24
5.0 / 5
1436
تگهای خبر: اسلامی , ثبت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت