رئیس مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اعلام كرد

حذف ۲ میلیون رجوع حضوری در ۸ ماه نخست سال جاری با هوشمندسازی قوه قضائیه

حذف ۲ میلیون رجوع حضوری در ۸ ماه نخست سال جاری با هوشمندسازی قوه قضائیه به گزارش علم عدل رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اظهار داشت: در 8 ماه نخست سال جاری، با الکترونیکی کردن استعلامات، رجوع حضوری 2 میلیون نفر به قوه قضائیه و دستگاههای اجرایی دیگر را حذف کرده ایم.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در آیین رونمایی درگاه ملی قوه قضائیه ضمن اشاره به گزارش عملکرد ۸ ماهه اول سال جاری اظهار داشت: در دوران کرونا دستیابی به قوه قضائیه هوشمند یکی از محورهای تحول قوه قضائیه است که در یک برنامه ۴ ساله به آن دسترسی پیدا خواهیم کرد و الان در سال اول این دوره ۴ ساله هستیم.

وی اضافه کرد: ما به دنبال این هستیم که با استفاده حداکثری از فناوری در کشور، دسترسی مردم به خدمات قضایی در عین سهولت و کرامت صورت گیرد، رسیدگی به دعاوی در قوه قضائیه با حداکثر سرعت، دقت، شفافیت صورت بگیرد و آرایی که صادر می شود به سرعت و به شکل موثر اجرا شود. یکی دیگر از محورهای هوشمند سازی این است که با استفاده از اطلاعاتی که دراختیار قوه قضائیه است بتوانیم فضای جامعه را به نحوی شفاف نماییم که از وقوع جرم پیشگیری نماییم.

زارع پور ضمن اشاره به تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی اظهار داشت: در این راستا تا آخر آبان بیشتر از ۲۰ اقدام انجام دادیم که عبارت است از: سامانه خود کاربری وکلا تا کارهایی که وکیل با قوه قضائیه دارد به شکل غیرحضوری صورت گیرد و به اذعان خیلی از وکلای محترم، آنها در ۶-۷ ماه گذشته به دفاتر خدمات قضایی اصلا رجوع نکردند و از همین طریق ماهانه بیشتر از ۱۰۰ هزار تعامل وکلا با قوه قضائیه انجام می شود. هم چنین سامانه های صدور گواهی عدم سوء پیشینه هم در جهت تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی طی یک روز این گواهی را صادر می کند هم چنین در سامانه های نوبت دهی مراجع قضایی، ماهانه ۳۰۰ هزار نوبت را از راه سامانه صادر می نماییم.

وی ضمن اشاره به کاهش اطاله دادرسی اظهار داشت: یکی از بحث های کاهش اطاله دادرسی، توسعه استعلامات الکترونیکی است که خوشبختانه زیرساخت آن در قوه قضائیه فراهم گشته است و همه دستگاه ها باید به شکل الکترونیکی به قوه قضائیه پاسخ بدهند.

زارع پور با بیان اینکه در ۸ ماه اول سال بیشتر از نیم میلیون رفتن به قوه قضائیه را کاهش دادیم اظهار داشت: علاوه بر این آمار به بیشتر از ۸۰۰ هزار رجوع هم سامان داده ایم یعنی مردم سر وقت تعیین شده خود نوبتشان را دریافت کرده اند و تا آخر سال هم هر هفته یک اقدام جدید در جهت هوشمندسازی قوه قضائیه انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه بیشتر از ۳۰ اقدام در جهت افزایش سرعت و دقت در رسیدگی ها در مراجع قضایی انجام داده ایم اظهار داشت: در تلاش هستیم برای استعلامات الکترونیکی تمام دستگاه ها را پای کار بیاوریم و هدف گذاری ما ۲۰۰ نوع استعلام است که در این ۳ سال فراهم گردد و در ۸ ماهی که کرونا شیوع پیدا کرده است بیشتر از ۲ میلیون رجوع مردم به قوه قضائیه و دستگاههای اجرایی دیگر را حذف کردیم.

زارع پور ضمن اشاره به الکترونیکی کردن جلسات رسیدگی به پرونده ها اظهار داشت: در این حوزه ۱۴۰۰ اتاق دادرسی الکترونیکی را در سرتاسر کشور راه اندازی کردیم و تا آخر سال ۳۰۰۰ شعبه را هم مجهز خواهیم کرد و در این قالب بیشتر از ۳۰ هزار جلسه رسیدگی به اتهامات زندانیان از راه ارتباط تصویری فراهم گشته است و بیشتر از ۳۰ هزار پرونده هم به شکل آنلاین رسیدگی شده اند.

وی درارتباط با درگاه قوه قضائیه اظهار داشت: در این درگاه تمام اطلاعات و خدمات قوه قضائیه به شکل یک پارچه دردسترس مردم قرار گرفته است و به آدرس eadl.ir در دسترس عموم است.

زارع پور ضمن اشاره به کارتابل یک پارچه خدمات قضایی اظهار داشت: در این کارتابل می توانند درخواست گواهی عدم صدور پیشه بدهند و در کمتر از ۲۴ ساعت این گواهی به شکل الکترونیکی با هزینه ۲۰ هزارتومان صادر می شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه ضمن اشاره به سامانه هدایت الکترونیک قضایی (سها) اظهار نمود: ما بر مبنای قانون مکلفیم به مردم چگونگی طرح دعوا را آموزش دهیم. در این سامانه در هزار مورد از دعاوی پرتکرار برای طرح دعوی، آموزش لحاظ شده است و تا آخر سال تمامی دعاوی پرتکرار برای مردم قابل اطلاع رسانی است.

زارع پور ضمن اشاره به برگزاری بیشتر از ۳۰ هزار جلسه در جهت توسعه دادرسی های الکترونیکی اظهار داشت: در فروردین ماه سالجاری بیشتر از ۵۰ جلسه در این خصوص برگزار و این اقدام در ۱۲ استان به شکل پایلوت انجام شده است و بنا داریم تا آخر سال این زیرساخت را به سراسر کشور توسعه دهیم تا مردم بتوانند از محل کار یا منزل در جلسات رسیدگی حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: تا آخر سال سامانه شناسایی و توقیف اموال محکوم ضد را راه اندازی خواهیم کرد و این اقدام بسیار تحولی در قوه قضاییه است که سبب می‎شود پرونده های اجرای احکام به سرعت اجرا شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در ارتباط با ملاقات های الکترونیک زندانیان اظهار داشت: استفاده از زیرساخت برای ملاقات با زندانی در استان هرمزگان اجرا شده است اما ملاحظات بسیار زیادی دارد که در سازمان زندان ها روی آن کار می کنند و امیدواریم با برطرف شدن ملاحظات این طرح را در سرتاسر کشور اجرا نماییم.

وی در ارتباط با کندی سامانه های الکترونیک قضایی هم اظهار داشت: طرحی برای نوسازی زیرساخت ها و سیستم ها به تصویب رئیس قوه قضائیه رساندیم و به مرور تجهیزات فناوری قوه قضائیه را بازسازی و نوسازی می نماییم.

ادامه دارد...

منبع:

1399/09/15
13:35:42
5.0 / 5
1519
تگهای خبر: اتهام , پرونده , جرم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت