در سازمان بازرسی كل كشور؛

مشكلات شركتهای دانش بنیان بررسی گردید

مشكلات شركتهای دانش بنیان بررسی گردید به گزارش علم عدل نشست مشترك معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بازرسی كل كشور جهت تبادل نظر، هم افزایی و شناسایی چالش ها و مشكلات شركتهای دانش بنیان كشور برگزار گردید.


به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، محمد آقاجری معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی در این جلسه مشترک که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و بازرسان و مدیران سازمان برگزار شد، ضمن اشاره به اهداف این نشست، اظهار داشت: طی ۱۰ ماه گذشته جلسات منظمی با حضور مدیران و کارشناسان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیران و کارشناسان سازمان در بازرسی امور وزارت خارجه و نهادهای تابعه مجلس و ریاست جمهوری جهت رفع مشکلات شرکتهای دانش بنیان و تحقق منویات مقام معظم رهبری در این راستا برگزارشده که این ۲۳ جلسه مشترک بیشتر از ۷۰ مصوبه در حوزه های مختلف داشته است.
معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: در نشست های مشترک سازمان با معاونت عملی ریاست جمهوری، مدیران بخش های مختلف دستگاههای اجرایی حضور داشتند. البته هم زمان بازرسی های کل استان ها در سرتاسر کشور جلساتی با مسؤلان پارک علمی و فناوری استان ها برگزار کرده اند و با دعوت از شرکتهای دانش بنیان استان ها از نزدیک مشکلات آنان بررسی و به مرکز منعکس شد تا در جلسات مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بحث و بررسی شود.
آقاجری بابیان اینکه شرکتهای دانش بیان ستون اساسی اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: نگاه حوزه های تخصصی به شرکتهای دانش بنیان است و انشاالله روزی این نگاه فراگیر و عام خواهد شد و هیچ مشکلی در حوزه های مختلف تخصصی نخواهیم داشت، مگر آنکه توسط شرکتهای دانش بنیان حل شود.
در ادامه این نشست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور طی سخنانی اظهار داشت: توسعه بیشتر از هر چیزی یک مبحث فرهنگی است. اگر فرهنگ درست شود، هم نرم افزار و هم سخت افزار درست می شود. ما در کشور یک مشکل جدی داریم که بحث فرهنگ توسعه است.
وی با انتقاد از اقتصاد نفتی کشور افزود: کشور ۱۰۰ سال به صورت نفتی اداره شد و ما به ازای صادرات نفت، محصولات کشور خریدار به داخل کشور واردشده و به تولید داخلی ضربه زده است. متأسفانه این فرهنگ سال ها در کشور حاکم بوده و به فرهنگ عمومی جامعه هم رسوخ کرده است که جنس خارجی خوب است. متأسفانه ساختارها و قوانین هم کمک کننده به واردات هستند و نه تولید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی هیچگاه به تولید اختصاص نمی یابد، بلکه مختص واردات است. هر جا در این ساختارها بروید، خواهید دید کشور واردات چی است. اگر به بخش خصوصی هم برویم، واردات آنجا هم حاکم است. ازاین رو ما احتیاج به فرهنگ سازی و زمان داریم تا نگاه ما از خارج کشور به داخل معطوف شود.
وی اضافه کرد: اخیراً حدود ۱۴ شرکت دانش بنیان به اتاق بازرگانی رفته و نفوذ پیداکرده اند که انتظار است به تدریج در سایر حوزه ها هم وارد شوند. این ها با خود فرهنگ می آورند. الآن در زندگی روزمره مردم هم از شرکتهای دانش بنیان سخن به میان می آید. این یک مبارزه مستمر است و همه باید کنار هم این مورد را در قوانین و فرهنگ عمومی جامعه جا بیندازیم.
ستاری اظهار داشت: نخستین گامی که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برداشته ایم، اصلاح اکوسیستم است. چونکه معتقدیم ما احتیاج به یک اکوسیستم جدید داریم و نباید همواره منتظر پول دولت باشیم.
وی ضمن اشاره به موفقیت های شرکتهای دانش بنیان در حوزه مبارزه با ویروس کرونا اظهار داشت: موفقیت های این حوزه بدون کمک مالی دولت صورت گرفته است. دو هفته گذشته وزارت بهداشت تصمیم به تولید کیت تشخیص سریع کرونا در داخل می گیرد و همین الآن ۳ پرونده شرکت تولیدی این کیت ها در سازمان غذا و دارو در حال بررسی است. ما شرکت هایی داریم که بدون کمک مالی از ناحیه دولت می تواند یک میلیون کیت پی. سی. آر در روز تولید نماید. آیا ۸ ماه پیش در داخل کشور توانایی تولید کیت تشخص کرونا داشتیم. ولی این ساختار، دارد خودش عمل می کند و یک زیست بومی در خود ایجادشده که دارد عمل می کند. مهم این است که ما توانسته ایم این زیست بوم را ایجاد نماییم و اساسا سازمان بازرسی بخشی است که باید در این زیست بوم نقش فعال داشته باشد تا بتوانیم این فرهنگ را در کشور نهادینه نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با انتقاد از ساختار علمی و دانشگاهی کشور اظهار داشت: ما احتیاج به دانشگاهی داریم که درآمدش از ناحیه فروش تکنولوژی قراردادهای ارتباط با صنعت کشور تأمین شود و نه پول نفت. آن موقع این دانشگاه می تواند با محیط بیرون و جامعه تعامل داشته باشد. دانشگاهی که وابسته به پول دولت باشد، سقف آرزوهایش مانند کارمند دولت می باشد. این اصلاح ساختار در حال اتفاق است و الآن جو دانشگاه ها با ۷ سال قبل بسیار متفاوت می باشد. پارک های علم و فناوری می بایست کنار دانشگاه ها ایجاد شوند. متأسفانه در بعضی استان ها شاهدیم دانشگاه چند صد هکتار زمین بلااستفاده دارد ولی پارک علم و فناوری خارج از شهر و در یک منطقه بدون امکانات راه اندازی شده است که این اشتباه است.
وی تصریح کرد: تغیر ساختارهای کشور به نفع شرکتهای دانش بنیان نیازمند حمایت است که سازمان بازرسی می تواند در این مورد کمک کننده باشد. دغدغه امروز ما این است که گام برداشته شده در آینده از هم نپاشد. امروز حدود ۵۵۰۰ شرکت دانش بنیان و بیشتر از ۳۰۰ هزار شغل مستقیم در حوزه دانش بنیان شکل گرفته است و باید کمک نماییم این حرکت متوقف نشود.
در ادامه این نشست محمد صنایع بازرس کل امور وزارت امور خارجه و نهادهای تابعه مجلس و ریاست جمهوری سازمان بازرسی ضمن اشاره به درخواست های سازمان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: بازبینی قانون پشتیبانی از مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات یکی از درخواست های ما است که با عنایت به زمانی که از قانون، گذشته و اتفاقات خوبی که رخ داده است، یک سری ایرادها و خلأهایی دارد که درخواست می نماییم تا فرصت هست، اقداماتی در جهت اصلاح این قانون در مجلس شورای اسلامی انجام شود؛ سازمان بازرسی هم آمادگی دارد در این حوزه کمک نماید.
وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی به خصوص طی دو سال قبل حرکت های بسیار مثبت و ارزشمند ای داشته است ولی این صندوق و سرمایه اولیه آن شاید برای نیازهای ۳ سال پیش مناسب بوده و هم اکنون بررسی های سازمان حاکی از این است که صندوق تکافوی نیازهای سطح بالای شرکتهای دانش بنیان و خلاق را نمی تواند برآورده کند و بر همین مبنا لازم است در دولت جهت افزایش سرمایه صندوق تدابیر خاصی اندیشیده شود.
صنایع همینطور اظهار داشت: انتظار داریم که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسائل مهم کشوری را شناسایی کند و شرکتهای دانش بنیان را برای حل آن مسائل هدایت کند.
در این نشست بازرسان کل استان ها و همینطور مسؤلان پارک های علم وفناوری استان ها به صورت ویدئوکنفرانسی شرکت داشتند.


منبع:

1399/09/05
13:14:14
5.0 / 5
1651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت