انتقاد رئیس سازمان بازرسی كل كشور از آمریكا برای وضع تحریم در دوران كرونا

انتقاد رئیس سازمان بازرسی كل كشور از آمریكا برای وضع تحریم در دوران كرونا علم عدل: رئیس سازمان بازرسی كل كشور از سیاست های دولت آمریكا در خصوص وضع تحریم های جدید ضد دیگر ملل در هنگامه مبارزه كشورها با كرونا انتقاد نمود.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان بازرسی کل کشور حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان ضمن اشاره به همه گیری ویروس کرونا در جهان اظهار داشت: یک وضعیت اضطراری و بی سابقه در یک قرن گذشته برای سلامت عمومی در جهان اتفاق افتاده که در این میان اولویت نجات جان زندگی انسان ها است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه نقش و جایگاه رعایت حقوق بشر در شکل گیری واکنش به همه گیری کرونا کلیدی است، اظهار نمود: بحران کووید ۱۹ صدمه پذیری ضعیف ترین اقشار در جوامع را تشدید کرده است. از طرفی حقوق بشر مردم را در کانون توجه قرار می دهد.

وی ضمن اشاره به نتایج اقتصادی کرونا برای کشورهای دنیا تصریح کرد: در این میان کشور جمهوری اسلامی ایران هم مانند خیلی از کشورهای درگیر از نتایج اقتصادی ناشی از آن رنج می برد.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان به تشدید تحریم های یکجانبه آمریکا ضد ملت ایران در دوران مبارزه با کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: غیرقانونی و غیرانسانی بودن تحریم های یکجانبه، بارها در قطعنامه های شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد مورد تایید قرار گرفته است. این اسناد تاکید کرده اند که نباید مردم از نخستین نیازهای انسانی خود بخصوص از حیث غذا و دارو محروم گردند.

وی تصریح کرد: اعمال تحریم های یکجانبه فراسرزمینی بر حقوق بشر تاثیرات و نتایج غیرقابل پذیرش و ناگواری داشته که غیرقابل قبول است. حتی این تحریم ها مانع شده اند که سازمان های نیکوکاری جهانی بتوانند کمک های مالی و اقلام اهدایی دارویی و بهداشتی خویش را به جمعیت و اقشار صدمه پذیر کشورهای تحت تحریم ارسال نمایند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: بنا به تصریح گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر، تحریم های یکجانبه نتایج بسیار ناگوار داشته و صدمه پذیرترین اقشار جامعه و بنیادی ترین حقوق انسان ها یعنی حداقل حیات و سلامت کودکان، سالخوردگان و بیماران را نشانه گرفته است.

رییس آمبودزمان جمهوری اسلامی ایران در ادامه با انتقاد از سیاست های دولت آمریکا در خصوص وضع تحریم های جدید ضد دیگر ملل در هنگامه مبارزه کشورها با کرونا اظهار داشت: دستگاه حاکمه دولت ایالات متحده آمریکا نه تنها این امر مذموم را در انظار جهانیان پنهان نکرده، بلکه در زمانی که ویروس کرونا به یک بیماری همه گیر تبدیل گشته، با افتخار سخت ترین تحریم ها را ضد جمهوری اسلامی ایران برقرار نموده که این تحریم ها در طول تاریخ روابط بین الملل بی سابقه بوده است.

وی با رد ادعای آمریکا در خصوص معافیت اقلام بهداشتی و دارویی از تحریم ها اضافه کرد: حتی شورای امنیت سازمان ملل متحد هم اعتراف کرده که تحریم ها در خیلی از موارد هم هزینه های بسیار سنگینی برای مردم عادی به بار آورده است؛ تحریم های کورکورانه ای که نه تنها اقتصاد، امنیت و ثبات، روابط بازرگانی، روابط صنعتی، اجتماعی، علمی و فرهنگی؛ بلکه زندگی، معیشت و بهداشت توده های مردم را هدف گرفته اند.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان ضمن اشاره به اخطار سازمان های جهانی درباره تحریم های غیرانسانی آمریکا ضد ایران اظهار داشت: سازمان پناهندگی جهانی اخطار داده است که این تحریم ها در فاصله ژانویه تا ماه می سال ۲۰۲۰ زندگی بیشتر از یک میلیون مهاجر افغانستانی در ایران را به شدت تحت تأثیر قرار داده و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از افغانستانی هایی که به ایران مهاجرت کرده بودند را مجبور به بازگشت به کشورشان کرده است.

وی تصریح کرد: تحریم های اعمال شده با عنایت به موازین حقوق بین الملل، گزارش های گزارشگر حقوق بشر، شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد مخالف قواعد حقوق بین الملل، حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: چنین اقدامات غیرانسانی و بر خلاف حقوق بین الملل و حقوق بشر و حقوق بشردوستانه به باعث مواد ۱ و ۲ طرح مسئولیت بین المللی دولت ها تهیه شده توسط کمیسیون حقوق بین الملل و تایید شده از جانب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۱ یک اقدام اشتباه و ناقض موازین حقوق بین المللی است.

در آخر رئیس آمبودزمان ایران پیشنهاد کرد که در قطعنامه نهایی این اجلاس مهم بین المللی، به مسئولیت بین المللی دولت ها ناشی از تحریم های یک جانبه که بعضی از کشورهای شرکت کننده بخصوص جمهوری اسلامی ایران از قربانیان آن به شمار می آیند، تصریح شود.

بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور، در مجمع علمی اتحادیه آمبودزمان های اوراسیا که با حضور نمایندگان آمبودزمان ۲۰ کشور بامداد سه شنبه به صورت وبینار شروع به کار کرد، کشورهای عضو دیدگاه ها و نقطه نظرات خویش را درباره مباحث آمبودزمانی، حقوق بشری، حقوق شهروندی، همه گیری کرونا و آمادگی کشورها برای مبارزه با کرونا به اشتراک گذاشته اند. در این مجمع، علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه مانند ایران، روسیه، آذربایجان، ارمنستان، قرقیزستان، صربستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و مغولستان و...، نمایندگان آمبودزمان کشورهای دیگر مانند قطر، ترکیه و اکراین هم حضور داشتند.

همچنین مقرر است در مجمع عمومی اتحادیه آمبودزمان های اوراسیا که امروز برگزار می گردد و ایران یکی از اعضای موسس این اتحادیه است برنامه های اتحادیه برای سال ۲۰۲۱ به بحث و بررسی گذاشته شود.
1399/08/28
20:57:39
5.0 / 5
1496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت