بازدید دادستان عمومی و انقلاب تهران از ندامتگاه شهر ری

بازدید دادستان عمومی و انقلاب تهران از ندامتگاه شهر ری علم عدل: دادستان عمومی و انقلاب تهران بامداد پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ به همراه ۸ تن از معاونان، ۲۸ نفر از قضات اجرای احكام و ناظر زندان و همین طور تعدادی از مدیران زندان از ندامتگاه شهر ری (ویژه زنان استان تهران) بازدید دسته جمعی به عمل آوردند.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، علی القاصی، دادستان تهران قبل از برگزاری ملاقات چهره به چهره و در جمع معاونین و دادیاران ناظر بر زندان اظهار داشت: کسانی که بعنوان قاضی ناظر و اجرای احکام در زندان مستقر هستند باید بدانند فلسفه حضور آنها چیست؟ بنده اعتقاد دارم هیچ دری به روی افراد زندانی بسته نیست و خداوند هر دری را ببندد در دیگری را باز می کند.

وی اضافه کرد: ریاست محترم قوه قضائیه نسبت به مقوله زندان و وضعیت زندانیان نگاه تحولی ویژه ای دارند و رویکرد تحولی ریاست معظم قوه قضائیه رویکرد اصلاحی و باز اجتماعی شدن زندانیان است. ایشان بارها به بنده تاکید کرده اند که شخصاً در مورد زندان های تهران خصوصاً ندامتگاه شهر ری( ویژه زنان) ورود نمایم که امروز این توفیق حاصل شده که به همراه تعدادی از قضات دادسرای تهران که موثر در بررسی و تعیین و تکلیف زندانیان هستند و مسئولیت مستقیم دارند در این مجموعه حاضر شویم. اهمیت این کار از آن جهت است که این شرایطی که امروز برای ما در جهت رفع مشکل زندانیان و کمک به آنها فراهم شده یک فرصت و نعمت بزرگی است که امکان دارد برای هر کسی فراهم نشود. ما باید قدر این نعمت الهی که خدا برای ما مقدر نموده بدانیم و تلاش نماییم گره ای را که از مشکلات زندانیان که با دست شما باز می شود باز نماییم و این امر اساسا در نزد خداوند دیده خواهد شد. آنچه در این بازدید حایز اهمیت است این است که در انتها امروز ببینیم حضور ما چقدر در رفع مشکل زندانیان موثر بوده است و گره از مشکل چند نفر به دست ما باز شده. ایشان تاکید نمودند که ارتباط ما با زندانیان باید یک ارتباط نوع دوستانه و با احساس برادرانه و خواهرانه و معطوف به رفع مشکل آنها باشد.

القاصی اظهار داشت: ضمن تاکید ریاست محترم قوه قضائیه بر سیاست حبس زدایی و با عنایت به این که قانونگذار در ارتباط با فرآیند اجرای مجازات حبس در جهت باز اجتماعی نمودن و روند اصلاحی زندانیان، سازوکار های خاصی را پیشبینی کرده است بایستی از این ظرفیت های قانونی حداکثر استفاده را جهت اصلاح مددجویان و بازگشت آنها به جامعه استفاده نماییم. خصوصاً خانم های زندانی که وضعیت آنها خاص و به لحاظ تبعیت پذیری از همسر خصوصاً در جرایم در رابطه با مواد مخدر و شرایط معیشتی و اقتصادی گرفتار مشکلاتی می شوند و هرچند واجد مسولیت کیفری هستند ولی ایجاب می کند که در مورد زنان و به خصوص زنان دارای فرزند خردسال نگاه ویژه در جهت آزادی آنها صورت گیرد.

دادستان تهران، در بدو ورود به زندان زنان در کارگاه های خیاطی، معرق کاری و قالیبافی ندامتگاه شهرری حضور یافت و به صورت چهره به چهره با مددجویان به گفتگو پرداخت و در جریان مشکلات آنها قرار گرفت. در این دیدارهای حضوری، درخواست ها، مسائل و مشکلات زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات مقتضی در جهت انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست قوه قضاییه صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید شد.

وی در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد تا ظرف آخر همین روز همه زندانیان مورد ملاقات قرار گیرند و ضمن پالایش زندانیان، وضعیت بلاتکلیف ها، درخواست های آزادی مشروط ها، تعلیق اجرای مجازات، پا بند الکترونیکی و همینطور اعطای مرخصی های آخر حبس مشخص شود.

وی همینطور هیأت قضائی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک آورده بود، مأمور کرد که در محل زندان وضعیت زندانیان و استحقاق آنان را از حیث تخفیف مجازات و پیشنهاد عفو را مورد بررسی قرار دهند.

در خصوص آن دسته از محکومین که دارای احکام محکومیت مختلف بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام در جهت ادغام محکومیت آنها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

مقرر شد آن دسته از محکومینی که صرفا به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریع تر با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف، قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آنها به عمل آید.

در خصوص محکومین مالی طبق آئین نامه جدید ریاست محترم قوه قضائیه که اجازه اعطاء تسهیلات و مرخصی برای جلب رضایت شکات را به قضات اجرای احکام کیفری محول کرده است هم دستور داد تا هر چه سریع تر اقدامات لازم را نسبت به اعطاء مرخصی آنها و زمینه جلب رضایت شکات را فراهم نمایند.

القاصی در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد با عمل به قانون از سختگیری های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی، آزادی مشروط و همینطور پذیرش وثایق و سایر تاسیسات ارفاقی خودداری شود و ضمن در نظر قرار دادن شرایط زندانی هم شرایط و اوضاع و احوالی که تحت تأثیر آن مرتکب جرم شده و هم شرایط خانوادگی وی تصمیماتی را در چهارچوب قانون و رافت اسلامی اتخاذ نمایند تا آنهایی که مستحق استفاده از تاسیسات ارفاقی هستند زودتر به دامان خانواده خود بازگردند.

علی القاصی در این بازدید باز اجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و بر قرار گرفتن زندان ها در این راه تصریح کرد.

او در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی و اهداء جوایز و هدایا به کودکان رسیدگی به پرونده های آنها را جزو اولویت های بازدید امروز قرارد داد و از وضعیت شرایط زندان و نحوه تأمین مایحتاج کودکان این مادران زندانی آگاه و نسبت به رسیدگی های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان آنها تصریح کرد.

لازم به ذکر است مشکلات اغلب زندانیان در ارتباط با آزادی مشروط، اعسار از پرداخت محکوم به، عدم حصول رضایت شکات در پرونده های مالی و درخواست عفو بود که دادستان تهران مورد به مورد سوالات و درخواست های مددجویان را بررسی و در این خصوص دستورات آنی در جهت اجابت خواسته زندانیان صادر کرد.

در نتیجه این بازدید یکروزه دادستان تهران با حضور همه قضات اجرای احکام و ناظر زندان و در جهت برنامه های تحولی ریاست محترم قوه قضائیه و سیاست های کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری با تعداد ۸۰۰ نفر از زندانیان ملاقات چهره به چهره انجام گرفت که تعداد (۳۰) نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی آخر حبس آزاد شدند و با درخواست آزادی مشروط ۷۵ نفر هم موافقت شد و ۳ نفر از محل اعتبارات خیرین آزاد شدند. همینطور ۲۵ نفر از مددجویان هم با شیوه تعویق اجرای مجازات از زندان آزاد و دادخواست اعسار ۱۵۵ نفر هم مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

همچنین حسب دستور دادستان تهران برخی از زنان که واجد شرایط عفو بودند فهرست اسامی آنها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت و همینطور تعداد ۱۷۵ نفر از زنان زندانی هم به همین مناسبت به مرخصی اعزام شد.

در آخر دادستان تهران در جهت نظارت بر مسایل بهداشتی و رفاهی زندان و هم اعزام بموقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همچنین انتقال محکومین زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه حال خانواده آنها دستوراتی به مسئولین ذیربط صادر کرد.

منبع:

1399/08/16
21:10:15
5.0 / 5
1792
تگهای خبر: آزادی , اسلامی , پرونده , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت