رئیس سازمان بازرسی كل كشور خبر داد؛

تشكیل كارگروه های امنیت اقتصادی و فرهنگی

تشكیل كارگروه های امنیت اقتصادی و فرهنگی به گزارش علم عدل رئیس سازمان بازرسی كل كشور با اشاره به اینكه شرایط و وضعیت كشور را به دقت رصد می نماییم، اظهار داشت: در شرایط كنونی كشور دو كارگروه ویژه در سازمان بازرسی كل كشور تشكیل شده است.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان، در جمع مدیران رسانه ها با اشاره به مقوله اطلاع رسانی در سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد اظهار داشت: فعالان رسانه بعنوان گزارشگران فساد، بازرسان افتخاری و کمک کار سازمان بازرسی می توانند نقش قابل ملاحظه ای در پیشبرد اهداف ما داشته باشند و تلاش داریم در نشست های هم اندیشی از نقطه نظرات و دیدگاه های شما برای پیشبرد امور سازمان استفاده نماییم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به دوره تحولی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در این دوره رویکردهای متفاوتی نسبت به گذشته داریم. از این رو سند تحول سازمان بر مبنای منویات مقام معظم رهبری، پیوست حکم رئیس قوه قضاییه برای بنده تنظیم شده است.
وی اضافه کرد: یکی از رویکردهای تحولی سازمان بازرسی، نظارت های راهبردی، مساله محوری و شناسایی مسائل و مشکلات کلان کشور است. بعضی از اقدامات سازمان امسال بر طبق این رویکرد، برنامه ریزی شده و در حال اصلاح اساسی ساختار برنامه ریزی سازمان برای سال آینده هستیم.
عضو شورایعالی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: کوشش برای ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مقابله با سوء جریانات مالی و اداری یکی دیگر از رویکردهای تحولی سازمان بازرسی است. ما معتقدیم هزینه اصلاح و اقدامات پیش دستانه و پیشگیرانه کمتر از بازرسی است و در جهت صیانت از نیروی انسانی کشور مؤثرتر است. به اعتقاد ما مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی، سرمایه های ملی هستند که باید از آنها صیانت کرد و جلوگیری از انحراف قانون و مقررات و اطلاع رسانی و آگاهی بخش به مدیران، اصلی ترین راه برای حفظ این سرمایه است.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان تصریح کرد: رویکرد تحولی دیگر سازمان، شناسایی گلوگاه های فساد و بسترهای فسادزا است که امکان دارد بخشی از آن مربوط به قوانین باشد. به همین جهت پیگیر تعامل جدی با مجلس شورای اسلامی با هدف شناسایی قوانین دارای اشکال یا خلأهای قانونی که بعضاً باعث فساد می شود، هستیم. در این راستا نخستین بسته پیشنهادی اصلاح بعضی از قوانین در حال نهایی شدن و تقدیم به مجلس شورای اسلامی است.
وی رویکرد دیگر سازمان بازرسی را توجه به ترک فعل ها دانست و اظهار داشت: مسئولین و مدیران نباید تصور کنند که فقط نسبت به اقداماتی که انجام شده، نظارت می شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برنامه سازمان برای تقویت نظارت همگانی اظهار داشت: یکی از رویکردهای سازمان بازرسی در دوره جدید، بهره گیری از همه ظرفیت های کشور مانند بازرسان افتخاری، تشکل های مردم نهاد، اندیشکده ها و پژوهشکده های معتبر است که در این جهت با ۹ پژوهشکده معتبر مذاکره شده و با برخی درباره شناسایی مشکلات کلان و اصلی کشور تفاهم نامه منعقد کرده ایم.
وی درباره استفاده از ظرفیت های نو و نظارت های الکترونیکی هم اظهار داشت: به اعتقاد ما شیوه های سنتی و روش های گذشته در اعمال نظارت کافی نیست و با عنایت به گستردگی دستگاه های اداری، سامانه ای شدن فعالیت دستگاه های اداری کشور، حتما باید به سمت نظارت الکترونیکی برویم. با برخی سامانه های دستگاه های اجرایی ارتباط برقرار کرده ایم و برخی دیگر هم در دستور کار قرار دارد. یکی از اولویت های ما پیگیری و اجرای سامانه های دستگاه های اجرایی مانند سامانه تجارت است که در شفافیت عملکرد دستگاه های اجرایی حائز اهمیت می باشد.
درویشیان با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور شرایط و وضعیت کشور را به دقت رصد می کند اظهار داشت: در شرایط کنونی کشور دو کارگروه ویژه در سازمان بازرسی کل کشور تشکیل شده است. کارگروه امنیت اقتصادی که موضوعات کلان کشور مانند ارز، بورس و مسائل بانکی و اقتصادی را با همکاری و هماهنگی همه بخش های سازمان پیگیری می کند و تا امروز نتایج خوبی حاصل شده است. همینطور کارگروه امنیت فرهنگی در سازمان بازرسی تشکیل شده است. چون که اعتقاد ما بر این است که مسائل فرهنگی در گذشته مورد غفلت قرار گرفته است. موضوعاتی مانند فضای مجازی، جمعیت و سند ۲۰۳۰ که بارها مورد گلایه مقام معظم رهبری قرارگرفته است و بعضاً اهمیت آنان از مسائل اقتصادی بیشتر است، در دستور کار این کارگروه قرار دارد.
وی با اشاره به برنامه های سازمان بازرسی در پشتیبانی از تولید در شرایط تحریم اظهار داشت: یکی از اولویت های سازمان بازرسی، پشتیبانی از تولید و سرمایه گذاری است؛ بخصوص امسال که سال جهش تولید نام گذاری شده است. از برنامه های مهم همکاران سازمان در سرتاسر کشور، پیگیری و رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی است.
عضو شورایعالی قوه قضاییه در ادامه به چالش های پیش روی سازمان بازرسی اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از چالش های سازمان بازرسی لزوم تقویت قانون سازمان و افزایش ضمانت اجرایی این قانون است. سازمان بازرسی کل کشور یک دستگاه نظارتی است و پس از صدمه شناسی و بازرسی از دستگاه ها، گزارشی شامل پیشنهادهای کاربردی به دستگاه ها ارسال می کند و لازم است ضمانت های اجرایی قوی تری برای اجرای پیشنهادهای سازمان در قانون دیده شود که با برخی از نمایندگان مجلس در این خصوص مذاکراتی شده است.
درویشیان در انتها خاطرنشان کرد: ما در سازمان بازرسی کل کشور مصمم هستیم به یاری پروردگار متعال و همیاری مردم عزیز بخصوص شما که رصد کننده وضعیت کشور هستید و می توانید کمک و یاور بسیار خوبی برای سازمان باشید، بتوانیم از عهده مسئولیت و مأموریتی که امروز متفاوت از گذشته روی دوش ما نهاده شده بربیاییم.
در ادامه این نشست مدیرکل اخبار داخلی خبرگزاری صداوسیما، قائم مقام شبکه خبر، سردبیر خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، قائم مقام خبرگزاری فارس، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، مدیرعامل خبرگزاری ایسنا، مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، مدیرمسئول روزنامه و مدیرعامل مؤسسه ایران، مدیرمسئول روزنامه شرق، مدیرمسئول روزنامه جام جم، سردبیر سایت خبری مشرق، مدیرعامل خبرگزاری مهر و مدیرمسئول روزنامه تهران تایمز، مدیرعامل خبرگزاری ایلنا، مدیرعامل خبرگزاری میزان، سردبیر خبرگزاری دانشجو، سردبیر خبرگزاری ایکنا، قائم مقام مرکز رسانه قوه قضاییه، مدیر دفتر تهران روزنامه قدس، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان، مدیرمسئول روزنامه بامداد نو، سردبیر شبکه اطلاع رسانی دانا، قائم مقام مؤسسه تبیان، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز دیدگاه ها و نقطه نظرات خویش را درباره عملکرد و برنامه های سازمان بازرسی در دوره تحولی مطرح نمودند. همینطور بعضی از مدیران مسئول رسانه های حاضر برای تأثیرگذاری بیشتر سازمان بازرسی کل کشور در مسائل روز جامعه پیشنهادها و راهکارهایی عرضه کردند.
اطلاع رسانی وسیع و بروز از اقدامات سازمان، پشتیبانی از گزارشگران فساد، برخورد قاطع با مدیران متخلف، تعامل وسیع با رسانه ها بعنوان بازوان عملیاتی سازمان در افکار عمومی و کسب اطلاع از آخرین دستاوردهای سازمان در مبارزه با فساد همچون مباحث مطرح شده توسط مدیران رسانه ها در این جلسه بود.
در آخر این مراسم حجت الاسلام والمسلمین درویشیان ضمن استقبال از پیشنهادهای مدیران مسئول رسانه ها از رسانه ها خواست تا از راه سامانه گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور که چندی پیش با شعار «هر ایرانی یک ناظر» رونمایی گردید، به شناسایی بسترهای فساد کمک کنند


منبع:

1399/08/07
23:39:34
5.0 / 5
1567
تگهای خبر: اسلامی , حكم , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت