نامه دبیر ستاد حقوق بشر دراعتراض به رویكرد سیاست زده گزارشگر ویژه

نامه دبیر ستاد حقوق بشر دراعتراض به رویكرد سیاست زده گزارشگر ویژه علم عدل: دبیر ستاد حقوق بشر ایران در نامه به دبیر كل و كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتقاد از رویكرد مغرضانه گزارشگر ویژه، با ارائه مجموعه ای از دلیلهای، استدلال كرد این گزارش وجاهت ندارد.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، علی باقری کنی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، در این دو نامه خطاب به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد و میشل باچلت، کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان، نوشت: یکی از کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر که حتی از فروش تجهیزات پزشکی برای درمان کودکان معصوم مبتلا به بیماری پروانه ای (EB) نیز خودداری کرده، بانی ارائه قطعنامه ای برای تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران شد و با وجود فزونی آرای غیرموافق بر موافق و در یک پروسه کاملاً سیاست زده، آنرا به تصویب رساند.
وی با تاکید بر اینکه شرح وظایف گزارشگر در خصوص ضرورت "دستیابی به حقایق بوسیله اطلاعات قابل اطمینان و برآمده از منابع معتبر" به سبب اتکای وی به اتهامات بی اساس و گزارش گروهک های تروریستی و دول خارجی معاند نقض شده، اذعان داشت: گزارشگر ویژه از احراز سه شرط محوری "حسن نیت"، "صداقت" و "حرفه ای بودن" ناتوان شده و در نتیجه فاقد سه شرط اساسی "عدالت"، "شایستگی" و "کارآمدی" است. بدین سبب گزارشِ چنین گزارشگری نمی تواند "وجاهت" و "مشروعیت" داشته باشد.
دبیر ستاد حقوق بشر همین طور تصریح کرده است: گزارشِ اخیر، در حالی از مسؤولیت متخلفان و ناقضان حقوق بشر سخن به میان می آورد که در هیچ جای آن به تحریم های غیرقانونی، ظالمانه و جنایت کارانه رژیم آمریکا و آثار و نتایج مخرب، خسارت بار و کُشنده آن و نیز مسؤولیت بین المللی رژیم آمریکا در"نقض قواعد آمره" و "مجازات" همه مردم ایران با وضع و اعمال "تحریم های استثناناپذیر" اشاره ای هم نمی نماید.
تنزل جایگاه گزارشگر به " مأمور وزارت خزانه داری آمریکا"
وی در ادامه نامه آورده است: گزارشگر با کمال گستاخی و وقاحت از دولت جمهوری اسلامی درخواست می کند تا "سازوکارهای مالی شفاف برای تضمین تداوم مبادلات تجاری دارو و سایر اقلام بشردوستانه را ایجاد نماید"! تا رژیم آمریکا بتواند به همه راه کارهای دور زدن تحریم ها توسط ایران اشراف پیدا کرده و از این طریق نیز همه راه های تامین نیازهای اساسی ملت ایران را مسدود کند. بدین سان گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر بجای پشتیبانی از مردمی که حقوق اساسی شأن نقض شده و مقابله با ناقضان حقوق این ملت، در چارچوب مأمور وزارت خزانه داری آمریکا برای افزایش اثربخشی فشار حداکثری آمریکا مقابل ملت ایران ایفای نقش کرده است.
غزض ورزی و نادیده انگاشتن بزرگترین نقض حقوق بشر در سال ۲۰۲۰: ترور سردار سلیمانی
باقری کنی با انتقاد از رویکرد سیاست زده گزارشگر در نادیده انگاشتن ترور سردار سلیمانی، اشاره کرد: این جنایت چنان تأثیری بر ملت ایران گذاشت که میلیون ها ایرانی در ده ها شهر طی یک هفته به میدان آمدند و با نوحه و عزا ارادت خودرا به بزرگ ترین ناجی مردم منطقه شامل مسلمانِ سنی و شیعه و پیروان سایر ادیان همچون مسیحیت ابراز نمودند. باید از گزارشگر ویژه پرسید چطور می شود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران سخن گفت، ولی از موضوعی که به گواهِ گزارش اگنس کالامارد "نقض آشکار حق حیات مندرج در ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی" بود و همه ملت ایران را متأثر و داغ دار نمود، حرفی نزد.
امتیازخواهی برای شهروندان دو تابعیتی
دبیر ستاد حقوق بشر با انتقاد از اختصاص سرفصلی مجزا به دو تابعیتی ها در این گزارش که ناقض بدیهی ترین و ابتدایی ترین اصول قانونی و قضائی چون "اصل تساوی افراد در مقابل قانون" و "اصل منع روا داشتن تبعیض میان افراد" است، نوشت: این اقدام گزارشگر ویژه به این معنا است که داشتن تابعیت یک کشور غربی سبب می شود تا آن فرد از حقوق بیشتری نسبت به دیگران برخوردار شود. در صورتیکه تابعیت مضاعف از منظر قوانین جمهوری اسلامی ایران وجاهتی ندارد، داشتن تابعیت کشور دیگر نه سبب برخورداری از امتیاز بیشتری می شود و نه دلیلی بر تضییع حق وی است.

1399/08/07
12:15:20
5.0 / 5
1918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت