خندانی خبر داد؛

صدور اجراییه چك در دفاتر اسناد رسمی

صدور اجراییه چك در دفاتر اسناد رسمی رئیس كانون سردفتران و دفتریاران، از صدور اجراییه چك در دفاتر اسناد رسمی بعنوان خدمتی جدید در این دفاتر اطلاع داد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، علی خندانی با اشاره به اینکه صدور انواع اجراییه همچون چک در جهت واسپاری هایی است که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دفاتر اسناد رسمی واگذار شده است، اظهار داشت: بعضی از وظایف سازمان ثبت همچون اجرای اسناد رسمی، مالکیت معنوی، ثبت شرکتها و موارد دیگری که مقرر است از مجموعه سازمان ثبت منفک و با عنایت به ظرفیت و توانمندی به دفاتر اسناد رسمی واگذار شود، طی چند ماه گذشته شروع شده است. دستورالعمل های مربوطه و شیوه نامه های انجام کار تهیه شده، و دفاتر اسناد رسمی بعنوان پیشانی اجرای اسناد، متولی انجام این امور خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه نخستین مبحث ارجاعی در حوزه واسپاری به دفاتر اسناد رسمی، اجرای اسناد رسمی بود، اظهار داشت: با عنایت به وجود سامانه ثبت الکترونیک اسناد در دفاتر و پراکندگی دفاتر در سطح کشور، مقرر شد این امر به دفاتر اسناد رسمی واگذار شود و بر این اساس هر دفتر اسناد رسمی از نظر صلاحیتی یک اداره اجرا به حساب می آید.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به پایلوت بعضی از دفاتر در تهران و سایر استان ها، از اجرای موفق این طرح در این دفاتر اطلاع داد و اضافه کرد: طرح صدور اجراییه در دفاتر اسناد رسمی چند وقتی است برای اجرا به دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور ابلاغ گردیده و دفاتر این خدمت جدید را به مردم عرضه می دهند اما متأسفانه هنوز عده زیادی از افراد، از این خدمت جدید آگاهی ندارند.
خندانی این راهکار جدید را دارای نتایجی مثبت دانست و تصریح کرد: باتوجه به وجود تعداد محدودی ادارات اجرا در سطح شهرها و تجمع افراد در رفتن به این ادارات، دفاتر اسناد رسمی به دو دلیل گزینه مناسبی هستند، اول اینکه تعداد این دفاتر در سطح شهرها بسیار بیشتر از تعداد ادارات اجراست و دوم اینکه از تمرکز و تجمع افراد در یک محل با عنایت به شیوع بیماری کرونا جلوگیری می شود و رفتن به دفاتر اسناد رسمی سهل الوصول تر است.
خندانی با اشاره به اینکه کانون سردفتران و دفتریاران هم با عرضه آموزش هایی در کانال های ارتباطی خود آموزش های اولیه را عرضه کرده است، اظهار داشت: در این رابطه آموزش های لازم در چارچوب متون و فایل های صوتی و تصویری به اطلاع همکاران رسیده و آموزش دیگری در چارچوب کلیپ تصویری دیگری برای نمایش نحوه انجام کار به صورت مصداقی با بیان جزئیات بزودی منتشر خواهد شد.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینکه همکاران سردفتر نباید از پذیرش صدور اجراییه چک در دفتر خود استنکاف ورزند، اظهار داشت: دفاتر اسناد رسمی در مرحله حساسی قرار دارند. از آن جایی که بحث اجرای اسناد از جانب قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال رصد شدن است در صورتیکه دفاتر اسناد رسمی این وظیفه محوله جدید را به درستی اجرایی نکنند، پذیرش واسپاری های بعدی در آینده به دفاتر با چالش روبرو خواهد شد.
وی از همکاران درخواست نمود با عنایت به صلاحیت و توانمندی دفاتر اسناد رسمی، نسبت به انجام وظایف محوله جدید کوشا باشند که تحقق این امر در ارتقا سند رسمی، افزایش مراجعات به دفاتر اسناد رسمی و افزایش اعتبار اسناد رسمی مؤثر خواهد بود.


منبع:

1399/08/02
21:36:56
5.0 / 5
2161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت