اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت

اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت ادامه رسیدگی به پرونده محمد امامی-تهیه كننده سریال شهرزاد و از متهمان بانك سرمایه- و ۳۳ متهم اقتصادی دیگر، دستور رییسی برای برخورد با ماموران ˮاوباش گردانیˮ و... همچون اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.


اخبار حقوقی و قضایی هفته ای که گذشت را در این گزارش ایسنا بخوانید:دستور رئیسی برای برخورد با بازجو و ماموران "اوباش گردانی"
در هفته گذشته حجت الاسلام رییسی رئیس قوه قضاییه به دادستان تهران دستور داد که درباب ماجرای اوباش گردانی اخیر با متخلفان شامل بازجو و یا ماموران برخورد شود.
رییسی اشاره کرد: با مقاومت حداکثری توطئه های دشمن نقش بر آب می شود.
وی ادامه داد: همکاران قوه قضاییه هیچ گونه ناسلامتی و فساد را برنمی تابند.


تشکیل اولین دادگاه جرایم سیاسی با حضور هیات منصفه
سخنگوی هیئت منصفه جرائم مطبوعاتی و سیاسی اظهار داشت: اولین پرونده جرایم سیاسی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در روز یکشنبه ۲۰ مهرماه در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور هیئت قضایی به ریاست قاضی محمدی کشکولی و با حضور هیئت منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی اجرا شد. بعد از آخر جلسه دادگاه هیات منصفه مطبوعات زاکانی را مجرم تشخیص نداد.
نعمت احمدی متهم نخستین دادگاه های جرایم سیاسی شد
نعمت احمدی وکیل دادگستری اظهار داشت که از متهمان نخستین دادگاه های جرایم سیاسی است که مقرر است در آبان ماه برگزار شوند.
ادامه رسیدگی به پرونده محمد امامی تهیه کننده سریال شهرزاد
در سومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر پرونده به ریاست قاضی مسعودی مقام، متهم امامی اتهامات مطروحه را رد کرد.
در چهارمین جلسه دادگاه محمد امامی اظهار داشت: من به بیت المال یک ریال بدهکار نیستم که هیچ طلبکار هم هستم.ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری بلامانع است
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا زنان می توانند برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوند؟ اظهار داشت: ثبت نام بلامانع است و بحث های دیگرش باید به تدریج حل شود.
کدخدایی همینطور در این هفته با انتشار یادداشتی از ریاست موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران خداحافظی کرد.توضیحات دادستان شهرستان دیر درباره پرونده مرگ یک دانش آموز
یکی از اخبار مهم هفته گذشته مطالبی در خصوص خودکشی یک دانش آموز پسر ۱۰ ساله در شهرستان دیر در فضای مجازی بود که دراین زمینه علی یزدانی پور، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دیر عنوان کرد: درباب حلق آویزی دانش آموز محمد موسی زاده در شهرستان دیر در تاریخ ۱۹ مهرماه سال جاری پرونده به شعبه اول بازپرسی دیر ارجاع شد و پزشکی قانونی اعلام نموده که درباب تعیین علت فوت بررسی ها در حال انجام می باشد و به محض وصول نتیجه اعلام می شود.نهایی شدن بیشتر از چهار هزار استخدام جامعه پرستاری با ورود سازمان بازرسی
حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به نهایی شدن چهار هزار و ۴۳ مورد استخدام جامعه پرستاری و تسهیل فرآیند گزینش و به کارگیری پرستاران با اولویت فعالان ایام شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: تسهیل و تسریع دسترسی کارکنان درمانی ازجمله پرستاران در محیط کار به وسایل حفاظت فردی با پیگیری سازمان بازرسی، برقراری فوق العاده ویژه کارکنان درگیر در مقابله با ویروس کرونا و ابلاغ تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت در شهریور ۹۹ همچون اقدامات انجام شده دراین زمینه است.ماموری که فردی را در شهریار به قتل رسانده بود بازداشت شد
طبق گفته علی قاسمی رئیس دادسرای نظامی ناحیه جنوب غرب استان تهران، دادسرای نظامی ناحیه جنوب غرب استان تهران به قتل فردی در شهریار ورود پیدا کرد و در همین مورد مامور شلیک کننده به متهم ضمن احضار به مرجع قضایی در بازداشت موقت به سر می برد.
دستگاه قضایی مصمم به نظارت کارآمد بر وکلا است
حجت الاسلام محمد مصدق معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه با اعلان اینکه ظرفیت های قانونی نظارت قوه قضاییه بر وکلا کاملا مشخص است، اظهار داشت: دستگاه قضایی مصمم به اعمال حق قانونی خود و نظارت کارآمد در این حوزه می باشد.تحریم ۴۵ دیپلمات و افسر اطلاعاتی آمریکایی
علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ستاد حقوق بشر با همکاری دستگاه های ذیربط همچون وزارت اطلاعات، اسامی ۴۵ شخصیت حقیقی و حقوقی آمریکایی دخیل در تحریم های ظالمانه ضد مردم ایران را جمع آوری و تدوین کرده است.
ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در محکومیت تحریم های آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران، اطلاعیه ای صادر کرد.
سالانه حدود ۱۴ میلیون پرونده در مراجع قضایی بررسی می شود
حجت الاسلام عبداللهی رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: بیشتر از یک سوم پرونده های قضایی برای رسیدگی و صدور رای به پزشکی قانونی ارجاع می شود.
تشکیل ۱۳ هزار پرونده خودرویی و ۷۵۸ پرونده ارزی در تعزیرات
محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات شهر تهران اظهار داشت: در ۶ ماهه ابتدای سال جاری حدود ۷۵۸ فقره پرونده ارزی تحت عنوان عدم انجام تعهدات ارزی در سازمان تعزیرات تشکیل شده است.تشریح ابعاد جدید حادثه انفجار ناوچه کنارک از جانب دادستان نظامی استان تهران
سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام نمود: بعد از گذشت ۵ ماه از حادثه انفجار ناوچه کنارک دادستان نظامی استان تهران ابعاد جدیدی از این حادثه را تشریح نمود و از پیگیری ابعاد مختلف این حادثه آگاهی داد.
ارجاع بیشتر از ۱۶۱ هزار دادخواست به دیوان عدالت اداری در سال گذشته
حجت الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری از ارجاع بیشتر از ۱۶۱ هزار دادخواست به شعب بدوی دیوان عدالت اداری در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت که در همین سال ۱۷۱ هزار پرونده هم مختومه شده است.سال آینده در بعضی شهرها چهار انتخابات باید برگزار شود
هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی در اینستاگرام نوشت: مبحث سلامتی مردم در انتخابات برای ناظر انتخابات بسیار مهم می باشد و از الان مجری انتخابات باید به فکر اتخاذ تدابیری در این خصوص باشد و طبیعتا شورای نگهبان هم بر این امر نظارت خواهد داشت.

منبع:

1399/07/26
00:37:18
5.0 / 5
1956
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت