رییس قوه قضاییه:

در محكومیت های مربوط به مهریه، باید وضعیت اقتصادی افراد لحاظ شود

در محكومیت های مربوط به مهریه، باید وضعیت اقتصادی افراد لحاظ شود رئیس قوه قضاییه و نماینده مردم استان خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری برای دیدار با مردم این استان به بیرجند سفر كرد.به گزارش علم عدل به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رییسی در ادامه سفر خود به استان خراسان جنوبی در جلسه شورای قضایی این استان که به صورت ویدئو کنفرانس برای واحدهای قضائی شهرستان ها هم پخش می شد، از عملکرد همکاران دستگاه قضا در این استان که مخلصانه و مجاهدانه در خدمت مردم هستند، قدردانی نمود.

رییس قوه قضاییه، دادگستری استان خراسان جنوبی را همچون بخش های موفق دستگاه قضایی دانست و اضافه کرد: اگر بخواهیم ۱۰ استان را جزو استان های پیشرو در حوزه قضایی معرفی نماییم، خراسان جنوبی حتما در زمره این استان هاست که عملکرد و جایگاه خوبی در ارزیابی ها دارد و باید برای تداوم این توفیقات، با همتی مضاعف کاستی ها را برطرف نماییم.

آیت الله رییسی از نیروی انسانی کارآمد بعنوان سرمایه دستگاه قضا یاد کرد و با تاکید بر ضرورت صیانت جسمی و روحی از این سرمایه عظیم اشاره کرد: اعتبارات، امکانات و برنامه ریزی برای خدمت و حسن انجام کار مهم می باشد، اما مهم ترین عامل توفیق یک سازمان مدیریت آن مجموعه است.

رییس قوه قضاییه توجه به رونق و جهش تولید را از مهم ترین ماموریت های دستگاه قضایی عنوان نمود و اظهار داشت: باید موانع تولید برطرف شود و کارآفرینان و سرمایه گذاران مورد حمایت قرار گیرند تا اشتغال ایجاد کنند و چرخ های تولید را به حرکت درآورند و عمده این مسئولیت بر عهده دولت می باشد.

آیت الله رییسی با اشاره به اقداماتی که در جهت رفع محرومیت در استان خراسان جنوبی انجام شده است، اشاره کرد: به برکت نظام و اراده رهبری و خدمت دولتمردان گام های بلندی برای رفع محرومیت در خراسان جنوبی برداشته شده و چهره استان متفاوت شده، اما مردم مومن این دیار نیازمند توجه بیشتری هستند.

رییس قوه قضاییه مردمی بودن دستگاه قضا را نیز مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: حفظ کرامت مردم رویکرد محوری ما و فراتر از یک سفارش اخلاقی بوده و در واقع یک الزام برای همکاران قضایی در سراسر کشور است و همه باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

آیت الله رییسی اجرای عدالت و قانون را نیز مورد تاکید قرار داد و با بیان این که فضاسازی ها برای وارونه کردن حق و باطل است، متذکر شد «همکاران دستگاه قضایی نباید در رسیدگی به پرونده ها و صدور آرایشان به هیچ عنوان تحت تأثیر جوسازی ها قرار گیرند».

رییس قوه قضاییه وظیفه قاضی را کشف حقیقت دانست و اظهار داشت: گرایش ما باید اجرای قانون و عدالت باشد و نباید متأثر از فضاسازی افراد یا رسانه ها حکم نماییم بلکه باید غبار را کنار بزنیم و برمبنای حق و برای رضای خدا تصمیم بگیریم که راه نجات ما و سبب سعادت دنیا و آخرت است.

آیت الله رییسی در بخش دیگری از سخنانش به دیدار و گفتگوی خود با یکی از محکومین مالی که به خاطر عدم پرداخت مهریه زندانی شده و برای دیدار امروز از زندان مرخصی گرفته بود، اشاره نمود و اظهار داشت: مهریه دِینی است که زوج باید به زوجه پرداخت کند و اگر کسی از انجام تعهد امتناع می کند باید طبق قانون با او برخورد کرد و قاضی ما اجازه نمی دهد حق کسی ضایع شود، اما اگر بررسی ها نشان داد شخصی توان مالی ندارد، باید برای او شرایطی در نظر گرفت که بتواند دِین خودرا بپردازد. در تقسیط مهریه باید به توان اقتصادی فرد هم دقت شود و اگر کسی واقعا از پرداخت مهریه ناتوان بود نباید به زندان برود.

رییس دستگاه قضا با بیان این که باید در محکومیت های مالی وضعیت اقتصادی افراد را هم در نظر گرفت، اشاره کرد: ما نباید برمبنای اصرار دیگران برای صدور حکم تصمیم بگیریم بلکه نظر بزرگان دین و فقه و قانونگذار این است که فقط برمبنای مقررات و حق نظر بدهیم و ابعاد و زوایای تصمیمات خودرا هم برای مردم تبیین نماییم.

آیت الله رییسی تبیین تصمیمات قضایی برای مردم و نخبگان و تنویر افکار عمومی را از مهم ترین برنامه های تحولی دستگاه قضایی در دوران مسئولیت خود عنوان نمود.

رییس قوه قضاییه «تسریع در تعیین تکلیف افراد تحت قرار» و «تسریع در معاینات و اظهارنظرهای پزشکی قانونی برای کاهش اطاله دادرسی» را نیز مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت که برای تسهیل خدمت رسانی به مراجعان پزشکی قانونی در مناطق محروم ۴۹ مرکز پزشکی قانونی فعال خواهد شد که تا حالا بخش قابل توجهی از آنها نیز فعال شده اند.

آیت الله رییسی بر ضرورت نظارت بر پروسه مزایده ها و مناقصات نیز تاکید کرد و نظارت در این عرصه را از ماموریت های سازمان بازرسی کل کشور دانست، اما در عین حال اظهار داشت که دستگاه های برگزار کننده مزایده ها و مناقصه ها هم باید به نظارت درون سازمانی توجه ویژه داشته باشند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به کوشش های دولت برای تامین منابع مالی کشور تاکید کرد: انشاءالله با انسجام و همدلی و با شعار «ما می توانیم» مشکلات کشور حل می شود و یقین داریم دشمن در این قضیه ناامید می شود و دوستداران انقلاب امیدوار می شوند و این اتفاق بطور قطع خواهد افتاد.

رییس قوه قضاییه با بیان این که دشمنان همیشه دنبال بهانه تراشی هستند، اشاره کرد: شرایطی که در آن قرار داریم پایدار نخواهد بود و با تاکید بر خدا، اعتماد به نفس مردم عزیز و تلاش مدیران از این شرایط به خوبی عبور و بر دشمن توفق پیدا خواهیم کرد و وضعیت خوب خواهد شد.

آیت الله رییسی با اشاره به وضعیت امنیتی خوب استان خراسان جنوبی بر ضرورت حفظ امنیت پایدار مناطق مرزی تاکید کرد و اظهار داشت: حفظ امنیت مساله مهمی است که دستگاه قضایی نیز علاوه بر نیروهای مسلح و نیروی انتظامی سهم جدی در آن دارد و دادگستری و دادستان های ما باید با همکاری شورای تامین استان سطح امنیت را روز به روز بالا برند.

رییس قوه قضاییه در آخر اشاره کرد: مردم باید در مراجعه به عدلیه احساس عدالت کنند و این کار هم با حرف و بخشنامه قابل تحقق نیست بلکه باید وقتی سروکار کسی به دادگستری افتاد، هم سریع و هم دقیق به کارش رسیدگی و حقوق احیا شود و متوجه باشیم که برخورد ما و خدمتی که انجام می دهیم سبب افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا و کل نظام خواهد شد.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس دادگستری استان خراسان جنوبی در گزارشی از عملکرد و برنامه های دادگستری متبوعش تعداد پرونده های متشکله در استان در ۶ ماهه اول امسال را ۵۶ هزار و ۲۸۳ مورد عنوان نمود که بگفته او ۵۴ هزار و ۲۶۳ فقره آنها، معادل ۹۶ درصد پرونده ها مختومه شده اند.

وی از رشد ۶ درصدی پرونده های وارده به دادگستری استان در سال ۹۹ و افزایش ۴ درصدی پرونده های مختومه در ۶ ماهه اول امسال نسبت به سال قبل آگاهی داد و تعداد پرونده های متشکله در شورای حل اختلاف در طول این مدت را نیز با رشد ۸ درصدی آنها ۱۸ هزار و ۶۹۱ پرونده عنوان نمود و اظهار داشت که از این تعداد فقط ۱۳۴ پرونده باقی مانده و ۹۹ درصد آنها توسط ۲ قاضی این شورا مختومه شده است.

رئیس دادگستری خراسان جنوبی با بیان این که بطور میانگین ۲۵ درصد پرونده های قضایی استان به صورت الکترونیک تشکیل می شود، اعلام نمود: بیش از ۱۴ هزار پرونده متشکله در دادسراها و محاکم به صورت الکترونیک تشکیل و رسیدگی شده، ۱۱ هزار و ۷۸۹ مورد امور قضایی به صورت الکترونیکی انجام شده و ۲۳ عنوان درخواست حقوقی و ۱۵ عنوان کیفری نیز الکترونیکی پیگیری می شود.

حجت الاسلام حمیدی در بخش دیگری از گزارش خود اشاره کرد که در دوران شیوع ویروس کرونا و برای صیانت از سلامت زندانیان استان بعد از صدور بخشنامه رئیس دستگاه قضا ۷۸ درصد زندانیان مشمول شرایط مرخصی در دوره اول و ۸۲ درصد نیز در دوره دوم از مرخصی بهره برده اند.

وی یکی از مهم ترین رویکردها و ماموریت های دادگستری خراسان جنوبی در سال ۹۸ بعنوان سال رونق تولید و سال ۹۹ بعنوان سال جهش تولید را بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و کوشش برای حل آنها عنوان و اعلام نمود ظرف یک سال اخیر ۲۰ واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل استان با همکاری دستگاه قضایی احیا شده اند.

رئیس دادگستری خراسان جنوبی از «کمبود اعتبارات و تجهیزات و نیروی انسانی» بعنوان دو مطالبه مهم دادگستری این استان یاد کرد و برای حل مشکل کمبود نیروی قضایی پیشنهاد نمود همکاران اداری دارای بیش از ۱۵ سال سابقه خدمت تبدیل وضعیت شده و به بخش قضایی منتقل شوند.

حجت الاسلام حمیدی از کرامت انسانی و تکریم ارباب رجوع بعنوان یکی دیگر از اولویت های راهبردی در دادگستری خراسان جنوبی یاد کرد و با اشاره به ملاقات های هفتگی خود با مراجعین به مراجع قضایی از افزایش رضایتمندی مردم استان از عملکرد دستگاه قضا طبق نظرسنجی ها آگاهی داد.

در این جلسه همین طور برخی مسئولان قضایی استان به بیان دیدگاه ها وپیشنهادات و مطالبات خود پرداختند که «دسترسی مدیران به بانکهای اطلاعاتی در امتداد اجرای نظارت الکترونیک» و «آسیب شناسی مشتریان صوری در مزایده های معادن و مقابله با واسطه بازی ها» از مهم ترین آنها بود.

درد دل جوان زندانی مهریه با رئیس قوه قضاییه

آیت الله رئیسی در جریان سفر به استان خراسان جنوبی با برخی از مراجعین به دادگستری کل این استان دیدار نمود.

در این دیدار که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی و حجت الاسلام والمسلمین حمیدی رئیس کل دادگستری این استان هم در آن حضور داشتند، رئیس قوه قضاییه بعد از گفتگو با مراجعه کنندگان، دستورات لازم را جهت بررسی مشکلات قضایی این افراد صادر کرد.

مشکلات حقوقی مربوط به زمین خانه های 120 خانواده روستای منظریه در حاشیه شهرستان بیرجند، گازرسانی به یک واحد تولیدی دامداری و همچنین موضوع اراضی مورد اختلاف میان دستگاه ها و اشخاص حقیقی در منطقه حسین آباد، همچون مسائلی بودند که توسط مراجعه کنندگان با رئیس دستگاه قضا درمیان گذاشته شدند.

رئیس قوه قضاییه در جریان این دیدارها به رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی دستور داد برای حل و فصل مشکلات 120 خانوار روستای منظریه، جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال را با حضور مسئولان بنیاد مسکن و نمایندگان خانواده های این روستا تشکیل دهد.

آیت الله رئیسی در این دیدار بعد از استماع اظهارات یکی از جوانان مراجعه کننده که زندانی مهریه بود و توانایی پرداخت اقساط یک میلیون تومانی مهریه خودرا نداشت، با تاکید بر این نکته که «مهریه حق زن است و باید پرداخت گردد اما باید توانایی افراد در نحوه پرداخت مهریه هم لحاظ شود»، به رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی دستور داد به مشکلات مربوط به پرداخت مهریه در دادگستری های سراسر این استان رسیدگی کند.

رئیس دستگاه قضا همین طور بعد از شنیدن مشکلات یکی از تولیدکنندگان دامی خراسان جنوبی، از استاندار و این فرد تولیدکننده خواست که با برگزاری یک جلسه مشترک، مشکلات گازرسانی به این واحد تولیدی دامداری را حل و فصل کنند.

نفرت مردم دنیا از اسرائیل و آمریکا روز به روز بیشتر می شود

آیت الله رییسی نماینده مردم استان خراسان جنوبی در مجلس خبرگان و نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری، همزمان با شب اربعین حسینی در حسینیه جماران شهرستان بیرجند حاضر شد و با تاکید بر قرائت زیارت اربعین در روز اربعین حسینی، اظهار نمود: امام حسین(ع) امام السالکین است و سلوک با اربعین حاصل می شود.

رییس دستگاه قضا اربعین را نشانه ای برای پیروزی راهبرد مقاومت در عین تسلیم شدن ظاهری دانست و اظهار داشت: سال ۶۱ هجری قمری یک نقطه آغاز است چونکه عاشوراییان در این روز متولد شدند.

آیت الله رییسی، اربعین را نماد و نمود عاشورای حسینی دانست و اظهار داشت: رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت های امام علی(ع)، حضرت زهرا(س) و امام حسن(ع) اربعین ندارند اما به راستی چرا اربعین شهادت امام حسین (ع) تا این حد و اندازه پرشور برگزار می شود؟ چون دشمنان می خواستند نامی از حسین(ع) باقی نماند.

رییس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که دشمنان می خواستند که عاشورا، روز مرگ عاشوراییان باشد اما باذن الله عاشورا روز تولد عاشوراییان شد، اضافه کرد: دشمنان در صحرای کربلا سرها را از بدن ها جدا کردند و با اسب های خود بر پیکرهای شهدا تاختند تا عاشورا نماند اما تقدیر الهی اینگونه بود که عاشورا بماند.

آیت الله رییسی مکتب عاشورا را مکتبی انسان ساز، مقاوم ساز و موحدساز خواند و عنوان کرد: عاشورا کارخانه تولید انسان انقلابی، مقاوم، ظلم شناس و ظلم ستیز است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان و به تبع آن برگزاری متفاوت مراسم اربعین امسال، اظهار نمود: امسال به خاطر مسئله کرونا نمی توان اربعین را با رونق هر ساله برگزار نماییم اما اطمینان داریم که جریان اربعین روز به روز و سال به سال بیشتر از قبل دل ها را متوجه عاشورا و ملت های بیشتری را جذب حسین ابن علی(ع) می کند.

آیت الله رییسی جریان امام حسین(ع) و جریان یزیدیان را دارای امتداد راهبردی در عصر کنونی دانست و اظهار داشت: امتداد جریان عاشورا امتدادی ماندگار است اما امتداد جریان یزیدیان، ماندگار نخواهد بود چونکه قانون خداوند متعال این است که باطل از بین رفتنی است.

رییس قوه قضاییه مکتب شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را در امتداد مکتب عاشورا دانست و با اعلان اینکه خون مطهر شهدا از عالم جهل زدایی می کند، اظهار داشت: خون کسی که در راه سیدالشهدا(ع) به دیدار معبود می شتابد چون متصل به خون اباعبدالله الحسین(ع) است، هیچ گاه ضایع نمی گردد.

آیت الله رییسی در ادامه با اعلان اینکه خون شهدا از عالم جهل زدایی می کند، گفت: همانگونه که در زمان امویان و عباسیان، مردم گرفتار جاهلیت بودند، مردم امروز دنیا گرفتار جاهلیت مدرن هستند که با «ایسم» های مختلف شناخته می شوند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به خاصیت های جاهلیت مدرن اظهار داشت: جاهلیت مدرن که امپراطوری رسانه ای دنیای امروز را در اختیار دارد، نشان دهنده بدترین، زشت ترین و کریه ترین مسائل اخلاقی است.

آیت الله رییسی از داعش بعنوان یکی از دست پرورده های جاهلیت مدرن یاد کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای پیدایش داعش گفتند که این گروه از جنسی صهیونیستی برخوردارست و گذشت زمان هم این مساله را اثبات کرد و بعدها خود مقامات آمریکایی هم اعتراف کردند که داعش را ما تشکیل دادیم.

رییس قوه قضاییه همین طور با اشاره به نرمال سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی بیان کرد: ما آنچه که امروز در امارات و بحرین اتفاق افتاده را مربوط به ملت های امارات و بحرین نمی دانیم بلکه این کار را نتیجه خیانت دولت های وابسته آنان قلمداد می نماییم.

آیت الله رییسی با اشاره به نفرت بیش از پیش مردم دنیا نسبت به اسرائیل و آمریکا، عنوان کرد: یکی از مصادیق امتداد راهبردی یزیدیان در زمانه فعلی، از مردم و حتی از خدا هم خجالت نمی کشد و به جنایت هولناک و بزرگ خودش در به شهادت رساندن شهید سلیمانی افتخار می کند.

آیت الله رییسی با اعلان اینکه تمام مردم منطقه، شهید سلیمانی را بعنوان قهرمان ضدتروریست منطقه می شناسند، اشاره کرد: سردار سلیمانی ظرفیت عظیم نیروهای منطقه را شناسایی کرد و آنها را برای استیفای حقوق ملت هایشان به کار گرفت.

رییس قوه قضاییه در آخر تضمین سعادت مند شدن ابناء بشر را در گرو ارتباط با حسین بن علی(ع) دانست و بیان کرد: همانگونه که انقلاب اسلامی ایران یکی از جلوه های عاشورای حسینی است خیلی از حرکات اسلامی امروز جبهه مقاومت نیز برگرفته از جلوه های عاشورای حضرت سیدالشهدا(ع) هستند.

شعار «ما می توانیم» در همه عرصه ها می تواند گره گشا باشد

آیت الله رئیسی در جلسه شورای اداری استان خراسان جنوبی، دین مداری را یکی از نکات محوری در بین مردم استان خراسان جنوبی داست و ضمن تاکید بر صیانت از این دین مداری، اظهار داشت: امروز استان خراسان جنوبی با وجود مرزی بودن، از شرایط امنیتی بسیار خوبی برخوردارست.

رئیس قوه قضاییه در همین زمینه عنوان کرد: در کنار اقدامات و فداکاری های نیروهای نظامی و انتظامی، نقش دین مداری مردم خراسان جنوبی و توجه آنها به فرهنگ و اخلاق اسلامی، در تامین امنیت این استان حائز اهمیت فراوان است.

آیت الله رئیسی با اشاره به انسجام و وحدت نهادها و دستگاه های مختلف استان خراسان جنوبی عنوان کرد: اگر آن وقتی که مقرر است صرف تولید و اشتغال در یک استان شود، صرف مشاجرات بی حاصل شود، اساسا کارنامه پرباری را نصیب مدیران آن استان نخواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه با مغتنم شمردن فرصت حضور مدیران باکفایت در استان خراسان جنوبی اظهار نمود: رمز گشایش در کشور این است که ما در گام دوم انقلاب با همه وجود بدانیم همه مشکلات در داخل همین کشور و به دست همین مدیران و نیروهای کارآمد قابل حل شدن است.

آیت الله رئیسی با اشاره به این نکته که ما مشکل حل نشدنی نداریم عنوان کرد: دغدغه ها و مشکلات اقشار مختلف مردم در زمینه های مختلف را قابل حل می دانیم و مدیران و فرهیختگان و نیروهای کارآمد ما می توانند همه این گره ها را باز کنند.

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه کلمه «ما می توانیم» بعنوان یک شعار در همه عرصه ها می تواند گره گشا باشد و خیلی از بن بست ها را بشکند، به دلاوری های دوران دفاع مقدس اشاره نمود و اظهار داشت: نیروهای سپاه، ارتش، بسیج و جهاد سازندگی بدون داشتن سلاح و ابزار کافی، کارهای بسیار بزرگی را در دوران دفاع مقدس انجام دادند.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه وضعیت تسلیحاتی و تجهیزاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز قابل مقایسه با ۳۱ شهریور سال ۵۹ و دوران دفاع مقدس نیست، اظهار نمود: امروز با همت کارشناسان و متخصصان دفاعی، ما در شرایط بسیار ممتازی در سطح منطقه قرار داریم به نحوی که دنیا نیز به این واقعیت اذعان می کند.

رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری بارها و بارها خطاب به مسئولان سفارش کرده اند، روحیه جهادی و انقلابی می تواند سبب پیشرفت های بسیار زیاد در عرصه مختلف کشور شود.

آیت الله رئیسی در بحش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم نظارت درون سازمانی در سطح کشور اظهار نمود: آنچه در استان خراسان جنوبی قابل مشاهده می باشد نشان میدهد که بااینکه میزان بودجه و اعتبارات این استان بالا رفته است، اما در عین حال نظارت درون سازمانی مدیران سبب شده که سلامت اداری در سطح استان افزایش پیدا کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این نکته که در کنار نگاه به توسعه یافتگی، باید اهتمام کرد آفت های کار را به حداقل رساند، اشاره کرد: نظارت درون سازمانی بهترین و کارآمدترین نوع نظارت است که خود مدیران و مسئولان باید آنرا انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه بر لزوم برقراری دادگاه های ویژه اقتصادی یا تجاری در کشور نیز اصرار کرد و اظهار داشت: ما مدتهاست به دنبال برقراری دادگاه های تخصصی در موضوعات مختلف هستیم و در همین راستا، تشکیل دادگاه های تجاری با ماهیت قضایی و حقوقی و نگاه اقتصادی و تجاری در دستور کار ماست و به زودی در مراکز استانها شاهد برگزاری این دادگاه ها خواهیم بود.

آیت الله رئیسی با اشاره به لزوم پشتیبانی از تولید در کشور، بر ضرورت پشتیبانی از تولیدکنندگان در قوانین کشور اصرار کرد و اظهار داشت: بخش های قضایی باید از تولیدکنندگان به شکل قابل توجهی حمایت کنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت موضوع ارزش افزوده در پروسه تولید، اظهار داشت: قبلا هم در جلسه شورای اداری خراسان جنوبی گفته بودم که در این استان می توان اقتصاد نوع سنگ های ذی قیمت را تعریف و از آن حمایت کرد چونکه سنگ های ذی قیمت خراسان جنوبی قابل رقابت با کشورهایی است که بهترین سنگ ها را در اختیار دارند.

آیت الله رئیسی با اشاره به موضوع مواد مخدر و مخاطرات هم مرزی استان خراسان جنوبی با افغانستان، اظهار داشت: متاسفانه افغانستان امروز زیر پوشش غرب و آمریکا در حال تولید مواد مخدر و تبدیل مواد مخدر سنتی به مواد مخدر صنعتی است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به افزایش ۵۰ برابری تولید مواد مخدر در افغانستان، اظهار داشت: مجموعه دستگاه های ما عملا در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر هستند، اما غرب دراین زمینه غیر از سخن گفتن، حمایت دیگری ندارد.

آیت الله رئیسی با اعلان اینکه قاچاقچیان مواد مخدر باید در اولویت برخوردهای انتظامی باشند، اظهار نمود: باید با خرده فروشان و معتادان متجاهر هم برخورد شود، اما اولویت دراین زمینه، برخورد قاطع با قاچاقچیان مواد مخدر است.

رئیس قوه قضاییه افزود: مسئله دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر باید در سطح منطقه و جهان فعال تر شود تا این مساله فقط از بعد انتظامی و اطلاعاتی دنبال نشود.

آیت الله رئیسی همین طور با اشاره به لزوم موضوع تنقیح قوانین در کشور عنوان کرد: حجم قوانین ما بسیار زیاد است که باید کمتر، شفاف تر و گویاتر شوند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ابلاغ سیاست های تنقیح قوانین ابلاغ گردیده از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهار داشت: هر سه قوه مقرر است دراین زمینه اقدام نمایند و مدیران و دست اندرکاران میانی کشور که با تنگناهای مختلف روبرو هستند با بیان نظرهای خود می توانند کمک قابل توجهی در زمینه تنقیح قوانین داشته باشند.

آیت الله رئیسی در ادامه حفظ اراضی ملی را یک لزوم اجتناب ناپذیر برای کشور دانست و اظهار داشت: در برخورد با کسانی که به اراضی ملی تعرض می کنند، باید گستره ابعاد اقدامات متخلفان بررسی شود و بعنوان مثال تخلف یک روستایی که یک متر تخلف کرده است با تخلف فردی که به منابع طبیعی به شکل گسترده تعرض می کند، دارای تفاوت اساسی است.

رئیس قوه قضاییه در آخر با اعلان اینکه گسترش اخلاق و معنویت در کاهش آمار جرم و جنایت در جامعه بسیار موثر است، بر لزوم برخورد با اشرار و کسانی که موجب ایجاد دلهره در بین مردم می شوند، اصرار کرد.

در این جلسه همین طور حجت الاسلام والمسلمین حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به استقرار سیستم های دادسرا و دادگاه در ۱۱ شهرستان این استان اظهار داشت: در ۴ بخش استان نیز چارت تشکیلاتی مصوب گرفته ایم و مشغول ارائه خدمات قضایی به مردم در این بخش ها هستیم.

وی با با اشاره به تاسیس و راه اندازی ۲ دادگاه بخش طی یک سال اخیر در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: ما اعتقاد داریم که مردم برای دریافت خدمات قضایی و اجرای عدالت باید کمترین هزینه مالی و زمانی را بپردازند.

تقی زاده رئیس شورای شهر بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به انباشت قوانین گوناگون و مختلف در کشور، بیان کرد: احیاء، بروزرسانی و تنقیح قوانین موجود در کشور، امری لازم است.

وی با اشاره به نقش اندک منتخبین شوراها که در قانون شوراها دیده شده است، درخواست بازنگری این قانون را بیان کرد.

خسروی رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با اشاره به عملکرد مثبت قوه قضاییه طی ماه های گذشته که سبب امیدآفرینی در بین مردم شده است، موضوع مضیقه بودجه سالیانه این استان را بیان کرد و اظهار داشت: باتوجه به پهناوری استان خراسان جنوبی، افزایش بودجه سالیانه این استان باید مورد توجه مسئولان باشد.

وی همین طور با اشاره به لزوم تعیین تکلیف زمین های پادگانی استان خراسان جنوبی عنوان کرد: ۱۴ سال است که این مساله بر سر زبان هاست و بهتر است مسئولان هر چه سریع ترآن را تعیین تکلیف کنند.

معتمدیان استاندار خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به امنیت مثال زدنی استان خراسان جنوبی عنوان کرد: حضور مقتدرانه نیروهای مسلح و اشراف اطلاعاتی نیروهای امنیتی و حمایت دستگاه قضایی از نیروهای مسلح و ضابطین، سبب شده که خراسان جنوبی چه در عرصه مرزهای مشترک با کشور افغانستان و چه در عرصه تامین امنیت عمومی استان، در زمره استان ‎های شاخص کشور قرار بگیرد.

وی در همین رابطه اظهار داشت: تقویت نیروی هوایی و هوانیروز و همین طور رصد و پایش شبانه روز پدافند هوایی، همچون دلیلهای اصلی افزایش امنیت مرزهای جمهوری اسلامی ایران در استان خراسان جنوبی است.

استاندار خراسان جنوبی به مشارکت مردم این استان در انتخابات اسفند سال قبل نیز اشاره نمود و اظهار داشت: با وجود فشارهای اقتصادی و محرومیت هایی که در مناطق مختلف استان خراسان جنوبی وجود دارد، شاهد مشارکت ۶۷ درصدی مردم این استان در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بودیم که نشان از دلدادگی مردم این خطه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد.

معتمدیان با اعلان اینکه با حمایت و همکاری دستگاه های حاکمیتی، به دنبال ارتقای ۱۵ شاخص توسعه در استان خراسان جنوبی هستیم، عنوان کرد: امسال بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بیش از ۸۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری عمرانی و اشتغالزایی در سطح استان خراسان جنوبی انجام داده است.

منبع:

1399/07/18
22:06:17
5.0 / 5
2702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت