در نشست مسئولان عالی قضایی مطرح شد

افزایش صلح و سازش، كاهش آمار زندانیان و پرونده های معوق در اغلب استان های كشور

افزایش صلح و سازش، كاهش آمار زندانیان و پرونده های معوق در اغلب استان های كشور به گزارش علم عدل نشست شورایعالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان ها بامداد امروز پنجنشبه به صورت ویدئوكنفرانس برگزار گردید.


به گزاارش ایسنا، در نشست امروز بامداد شورایعالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان ها، برخی از اعضای شورایعالی قضایی و روسای کل دادگستری استان ها به عرضه گزارش عملکرد و برخی نکات اجرایی پرداختند.
در این جلسه ۵ ساعته، برخی از اعضای شورایعالی قضایی و روسای کل دادگستری استان ها به عرضه گزارش عملکرد و برخی نکات اجرایی پرداختند.
کاهش ۷۵ درصدی آمار پرونده های معوقه در دادگستری استان خراسان جنوبی
حجت الاسلام والمسلمین «ابراهیم حمیدی» رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی در این جلسه با عرضه گزارشی در مورد اقدامات این دادگستری در رسیدگی به پرونده های معوقه و دادرسی الکترونیک اظهار داشت: آمار پرونده های معوقه در دادگستری استان خراسان جنوبی کاهش ۷۵ درصدی داشته است.
وی با اشاره به اینکه مجموع دادگاه های آنلاینی که امروز بدون حضور طرفین پرونده در استان خراسان جنوبی برگزار شده، به بیشتر از ۱۱ هزار مورد رسیده است، اظهار داشت: ۸ هزار پرونده از این تعداد مربوط به شهرستان بیرجند بوده است.
آزادی ۴۴۴ نفر از زندانیان استان قم در روزهای کرونا
حجت الاسلام والمسلمین «علی مظفری» رئیس کل دادگستری استان قم با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی پرونده های موجود در دادگستری های این استان طی یک سال گذشته، عنوان کرد: هم اکنون تنها ۳۳۱ پرونده در دادگاه های تجدید نظر استان قم باقی مانده است.
وی با اشاره به آزادی ۴۴۴ نفر از زندانیان استان قم در روزهای کرونا، اظهار داشت: غربالگری های مربوط به جمعیت کیفری در روزهای کرونا به صورت منظم توسط دادگستری قم انجام می شود و تعداد زندانیان این استان هم اکنون به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.
کاهش هزار نفری جمعیت زندانیان استان کرمانشاه
در ادامه «پرویز توسلی زاده» رئیس کل دادگستری کرمانشاه با اشاره به برگزاری اولین نشست دادرسی الکترونیکی در این استان طی روزهای گذشته، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جلسات طی هفته ها و ماه های آتی افزایش یابد.
رئیس کل دادگستری کرمانشاه همینطور از مرخصی های اعطا شده به زندانیان طی ماه های گذشته گزارشی عرضه کرد و در مورد کاهش آمار جمعیت کیفری کرمانشاه هم عنوان کرد: تعداد جمعیت زندانیان استان کرمانشاه نسبت به مهر سال ۹۸ بیشتر از هزار نفر کاهش داشته است.
برگزاری ۲۱ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت الکترونیکی
«عیسی زارع پور» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به ثبت بیشتر از ۲۰ هزار دادخواست و لایحه در سامانه ای که برای وکلا راه اندازی شده و همینطور ارسال و دریافت حدود ۶۰ هزار مورد نظریه کارشناسی از راه سیستم الکترونیکی طی یک ماه اخیر، اظهار داشت: استفاده از سامانه خدمات خودکاربری که برای کارشناسان و وکلا راه اندازی شده، در کاهش مراجعات به دادگستری بخصوص در روزهای کرونا بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی از روسای کل دادگستری استان ها خواست که به وکلا و کارشناسان رسمی یادآوری کنند که کارهای شان را از راه سیستم های الکترونیکی طراحی شده انجام دهند.
قطع دست کارچاق کُن ها با راه اندازی سامانه نوبت دهی در دادگستری ها
زارع پور با اشاره به راه اندازی سامانه های نوبت دهی و عملکرد مطلوب دادگستری برخی استان ها در استفاده از این سامانه ها اظهار داشت: برخی از استان های کشور حتی سیستم کنترل تردد خویش را منوط به این کردند که اگر کسی نوبت نداشته باشد اجازه حضور در مجتمع قضایی را نخواهد داشت و این امر سبب قطع دست کارچاق کُن ها و کسانی که بدون دلیل در راهروهای دادگستری ها پرسه می زنند شده است.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به برگزاری ۲۱ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت الکترونیکی اظهار داشت: تعداد ۸ هزار و ۵۰۰ جلسه از این تعداد مربوط به رسیدگی های از راه دور بوده است.
زارع پور با اشاره به اینکه تا امروز ۱۰۰ اتاق دادرسی الکترونیکی در زندان های ۲۵ استان تجهیز شده و ۱۲۰ اتاق دیگر هم در زندان ها تجهیز خواهند شد، اعلام نمود: ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده ۴۰۰ نقطه قضایی و کلیه شعب کیفری یک استان ها برای برگزاری دادرسی الکترونیکی تجهیز خواهد شد و تا آخر سال همه نقاط قضایی در سرتاسر کشور برای برگزاری دادرسی الکترونیکی تجهیز می شوند.
بررسی بیشتر از ۵۰۰ هزار درخواست گواهی عدم سوءپیشینه الکترونیکی
وی با اشاره به اینکه طی ۶ ماه گذشته بیشتر از ۵۰۰ هزار درخواست گواهی عدم سوءپیشینه الکترونیکی بررسی و ۹۸ درصد آنها تعیین تکلیف شده است، اظهار داشت: به صورت میانگین در هر ماه ۹۰ هزار گواهی عدم سوءپیشینه از این طریق صادر می شود.
۴۱ درصد پرونده های موجود در شوراهای حل اختلاف فارس منجر به صلح و سازش شده است
حجت الاسلام والمسلمین «سید عبدالمهدی موسوی» رئیس کل دادگستری استان فارس هم در این جلسه با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف این استان اظهار داشت که ۴۱ درصد پرونده های موجود در این شوراها منجر به صلح و سازش شده است.
او همینطور از کاهش ۱۷ درصدی ورودی پرونده ها به دادگستری ها اطلاع داد و عنوان کرد: تلاش می نماییم سال جاری، سال مختومه شدن همه پرونده های معوقه در استان فارس باشد.
مختومه شدن ۷۴ درصد پرونده های معوقه دادگستری اصفهان
«محمدرضا حبیبی» رئیس کل دادگستری استان اصفهان هم با اشاره مختومه شدن ۷۴ درصد پرونده های معوقه طی ماه های گذشته، اظهار نمود: عدد بالای ۱۶ هزار پرونده در دادگاه های تجدید نظر استان اصفهان امروز به ۴ هزار پرونده رسیده است.
او همینطور از افزایش ۱۳۵ درصدی مجازات های جایگزین حبس در محاکم قضایی این استان اطلاع داد.
دشمن توپخانه تبلیغاتی خودش را بر روی زندان های ما متمرکز کرده است
«محمدمهدی حاج محمدی» رئیس سازمان زندان ها با اشاره به تلاش دشمن برای مخدوش کردن چهره نظام با دل بستن به زندان های کشور، اظهار داشت: دشمن توپخانه تبلیغاتی خودش را بر روی زندان های ما متمرکز کرده است و ما هم باید با اقدامات آفندی و پدافندی مناسب، این تهدید را به فرصت تبدیل نماییم.
وی با اشاره به اینکه رفع نقصها و کاستی های زندان و همینطور رسیدگی دلسوزانه به امور زندانیان و خانواده های آنان، دشمن را در مبارزه ای که به راه انداخته است ناکام می گذارد، اظهار داشت: ما با اعتقاد و جدیت بسیار زیاد در راه تحقق آرمان های متعالی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در مبحث زندان بانی در نظام اسلامی حرکت و نقشه های دشمن را نقش بر آب خواهیم کرد.
برگزاری بیشتر از ۲ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت ارتباط تصویری در استان البرز
«حسین فاضلی» رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه جلسات تحقیق از زندانیان در تمام واحدهای قضایی این استان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می شود، اظهار داشت که از دیماه سال قبل تابحال بیشتر از ۲ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت ارتباط تصویری برگزار شده است.
او همینطور از ملاقات چهره به چهره ۲۶۱ نفر از قضات استان البرز با بیشتر از ۶ هزار زندانی طی ماه های گذشته اطلاع داد.
کاهش ۲۹ درصدی ورودی زندانیان در کرمان
«یدالله موحد» رئیس کل دادگستری استان کرمان هم در این نشست با اشاره به رعایت کامل پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا در زندان های استان، اعلام نمود که زندان های استان متبوعش تا کنون یک مورد هم مبتلا شدن به کرونا نداشته است.
رئیس کل دادگستری کرمان همینطور از کاهش ۲۹ درصدی ورودی زندانیان به زندان و همینطور صلح و سازش در ۴۰ درصد از پرونده های شوراهای حل اختلاف این استان اطلاع داد.
کاهش ۶۱ درصدی پرونده های قضایی معوقه استان همدان
«محمدرضا عدالتخواه» رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به عملکرد این دادگستری در زمینه رسیدگی به پرونده های معوقه، اظهار داشت: تعداد پرونده های قضایی معوقه استان همدان در ابتدای سال قبل ۲۲ هزار و ۶۴۱ مورد بود که این عدد هم اکنون به ۸ هزار و ۶۷۰ فقره پرونده رسیده است که ۶۱ درصد کاهش را نشان داده است.
رئیس کل دادگستری استان همینطور از عفو ۸۸۰ نفر از زندانیان این استان طی ۱۰ ماه گذشته اطلاع داد.
برگزاری مطلوب دادرسی الکترونیکی در بعضی استان های کشور
حجت الاسلام والمسلمین «جعفر منتظری» دادستان کل کشور هم در این جلسه با اشاره به روند اجرای دادرسی الکترونیکی در واحدهای قضایی سراسر کشور اظهار داشت: دادرسی الکترونیکی در بعضی استان های کشور به خوبی اجرا می شود و امیدواریم بزودی استان هایی که در این حوزه آمار پایینی دارند بتوانند با همت سازمان زندان ها و مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه، دادرسی الکترونیکی را توسعه دهند.
دادستان کل کشور ضمن تاکید بر اجرای همه دستورالعمل های ابلاغی مقابله با کرونا در واحدهای قضایی به خصوص زندان ها اظهار داشت: دادگستری استان کرمان که مورد تقدیر وزارت بهداشت هم قرار گرفته است می تواند بعنوان الگویی برای رعایت پروتکل های بهداشتی در زندان ها معرفی شود و امیدواریم این تجربه در اختیار همکاران دیگر هم قرار گیرد.
او همینطور از برگزاری همایش دادستان های سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانس در اوایل آبان ماه اطلاع داد.
در ادامه این نشست، «علی دهقانی» رئیس کل دادگستری استان ایلام هم به بیان راهکارهایی پیرامون کاهش اطاله دادرسی،
اصلاح قوانین متناسب با دادرسی الکترونیکی و همینطور کیفی سازی سیستم های مدیریت پرونده پرداخت.
افزایش ۱۸ درصدی پرونده های مختومه در دادگستری استان آذربایجان شرقی
«موسی خلیل اللهی» رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به اینکه وضعیت قرمز این استان در شرایط کرونایی تاثیری در رسیدگی به پرونده های قضایی نداشته است، عنوان کرد: آمار پرونده های مختومه استان آذربایجان شرقی در مهر ماه سال ۹۹ نسبت به مهر ماه سال ۹۸ نزدیک به ۱۸ درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به اینکه امروز بیشتر از ۸۷ درصد پرونده های قضایی استان آذربایجان شرقی کمتر از ۶ ماه عمر دارند، اظهار داشت: متوسط رسیدگی به پرونده ها در سطح استان ۴۰ روز است.
مختومه شدن ۸۴ درصد پرونده های معوقه
«محمدجعفر عبداللهی» رئیس کل دادگستری استان سمنان با اشاره به اقدامات این دادگستری در زمینه رسیدگی به پرونده های معوقه اظهار نمود: در ابتدای سال قبل ۴ هزار و ۴۴۶ پرونده معوقه در شعب قضایی سمنان وجود داشت که امروز از این تعداد تنها ۷۰۴ پرونده باقی مانده و ۸۴ درصد پرونده های معوقه هم مختومه شده است.
وی با اشاره به برگزاری ۹۰۰ جلسه دادرسی الکترونیکی و مجازی طی ماه های گذشته در استان سمنان، اظهار داشت: همه تلاش ما بر برگزاری بیشتر محاکم االکترونیکی و مجازی است.
بزودی لایحه پیشنهادی بودجه قوه قضاییه به سازمان برنامه و بودجه عرضه می شود
در ادامه این نشست «محمدحسین فروزان مهر» معاون مالی پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضاییه با تقدیر از تلاش معاونان و روسای کل دادگستری های سراسر کشور برای کاهش هزینه های غیرضروری و تمرکز بر ظرفیت های درونی، اظهار داشت: با عنایت به شرایط خاص کشور، سهم ارزش صادرات نفت خام و میعانات گازی از کل منابع بودجه عمومی در ۵ ماه نخست سالجاری کمتر از ۳ درصد بوده است که این شرایط ضرورت هر چه بیشتر صرفه جویی، کاهش هزینه های اضافی و افزایش بهره وری را می طلبد. هر چند که با تعامل مناسب با سازمان برنامه و بودجه امکان در اولویت قرار دادن پرداخت های اجتناب ناپذیر و ضروری امکان پذیر شده است.
وی تصریح کرد که بزودی لایحه پیشنهادی بودجه قوه قضاییه به سازمان برنامه و بودجه عرضه می شود و ابراز امیدواری کرد که سال آینده مضیقه های بودجه دستگاه قضا به حداقل برسد.
معاون مالی پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضاییه همینطور با اشاره به اینکه مقرر است توزیع اعتبارات در قوه قضاییه بر مبنای شاخص و عدالت توزیعی صورت گیرد، عنوان کرد: ما به صورت جد پیگیر مطالبات همکاران ستادی و پشتیبانی قوه قضاییه هستیم.
برگزاری بیشتر از ۲۰۰ جلسه دادرسی الکترونیکی در خراسان رضوی
همینطور «غلامعلی صادقی» رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به برگزاری بیشتر از ۲۰۰ جلسه دادرسی الکترونیکی دادگاه بدوی و تجدیدنظر در این استان، ابراز امیدواری کرد که تا آخر سال جاری هزار جلسه دادرسی الکترونیکی در سطح استان خراسان رضوی برگزار گردد.
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی همینطور گزارشی از اجرای طرح های غربالگری زندانیان و اعطای مرخصی و عفو به آنها در این استان عرضه داد.
تجهیز هیئت عمومی دیوان عالی کشور به امکان برقراری ارتباط تصویری
حجت الاسلام والمسلمین «سید احمد مرتضوی مقدم» رئیس دیوان عالی کشور هم در این نشست تصریح کرد نهضت قضایی که در بررسی پروندهای قضایی بوجود آمده است، باید توام با کیفیت باشد و تحت هیچ شرایطی نباید دقت را فدای سرعت کرد.
او همینطور از تجهیز هیئت عمومی دیوان عالی کشور به امکان برقراری ارتباط تصویری اطلاع داد و اظهار داشت: دادگستری استان هایی که می خواهند در این نشست شرکت داشته باشند، آمادگی خویش را به دیوان عالی کشور اعلام کنند تا شرایط را برای حضور آنان در هیئت عمومی دیوان عالی کشور فراهم نماییم.
منبع:

1399/07/11
17:11:18
5.0 / 5
2077
تگهای خبر: آزادی , ابلاغ , اسلامی , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت