معاونت امور فضای مجازی دادستانی مطرح كرد

احراز هویت كالاهای عرضه شده در بستر پلت فرم های آگهی آنلاین

احراز هویت كالاهای عرضه شده در بستر پلت فرم های آگهی آنلاین معاونت امور فضای مجازی دادستانی كل كشور ضمن تشریح لزوم و نحوه انجام احراز عناداری با جرم در فضای مجازی دهویت كاربران و كالاهای عرضه شده در بستر پلت فرم های آگهی آنلاین اظهار داشت: گمنامی در فضای مجازی ارتباط مستقیم و مارد.


به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه پیشرفت تکنولوژی و گستردگی استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی، جامعه بشری را با مفهومی تحت عنوان «هویت مجازی» آشنا کرد که همین مبحث سبب سواستفاده بعضی از سودجویان شد. به نحوی که بزهکاران با استفاده از هویتی غیر از هویت واقعی خود در فضای مجازی مبادرت به انجام کلاهبرداری و سرقت اینترنتی می کنند و با عنایت به غیرواقعی بودن هویت مجازی آنان، ردیابی این بزهکاران گمنام همواره با مشکل مواجه می باشد.
از طرفی بعضی از سودجویان و یا اصطلاحا دلال ها، برای کنترل بازار و افزایش قیمت ها به منظور کسب سود بیشتر، با استفاده از هویت گمنام و کالای گمنام، مبادرت به انتشار سازمان یافته آگهی هایی غیرواقعی به منظور تشدید قیمت ها می کنند که این امر در بازار خودرو و در نوسانات اخیر به وضوح مشهود بود.
شفافیت هویت مجازی کاربران و کالاها، همچون مواردیست که دنیا به سمت آن در حال حرکت است و پلت فرم های عرضه خدمات که در بستر وب فعالیت می نمایند، تلاش می کنند تا به اشکال گوناگون هویت کاربران خویش را صحت سنجی کنند؛ چون که این اقدام سبب کاهش کلاهبرداری ها و اقدامات مجرمانه ای می شود که بستر وقوع آنها در بستر اینترنت و فضای مجازی است.
به تازگی معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور به منظور جلوگیری از وقوع جرایم اینترنتی و قیمت سازی ها در فضای مجازی و در بستر پلت فرم های آگهی آنلاین، ابلاغیه ای برای این پلت فرم ها داشته است؛ به صورتی که در قدم اول، پلت فرم های یاد شده از آغاز مهرماه ملزم به احراز هویت کاربران و کالاهای عرضه شده در دو حوزه خودرو و مسکن هستند.
جواد بابایی، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در مورد لزوم و نحوه انجام احراز هویت کاربران و کالاهای عرضه شده در دو حوزه یاد شده در گفتگو با میزان بیان نمود: با بررسی که در روند رسیدگی به جرایم فضای مجازی داشتیم با چالشی مواجه شدیم که ناشی از گمنامی در فضای مجازی بود و سبب می شد تا بزهکار در اثر احساس امنیتی که به واسطه این گمنامی به دست آورده به رفتار مجرمانه خود ادامه دهد و به صورت مرتب و مکرر این رفتار را در فضای مجازی داشته باشد.
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی تصریح کرد: در واقع رابطه معنادار و مستقیمی بین گمنامی و جرایمی که در حوزه فضای مجازی اتفاق می افتد وجود دارد و طبیعی است که وقتی مجرم و بزهکار متوجه می شود که پیگرد وی با مشکل مواجه می شود جرات و جسارت بیشتری برای ارتکاب جرم پیدا می کند.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا همکاران قضایی ما در سرتاسر کشور و ضابطین از عدم وصول نتیجه و شناسایی مرتکب اصلی گلایه داشتند؛ چون که با شخصی موهوم و در بسیاری از مواقع حتی با کالایی موهوم مواجه بودند و باعث می شد تا شاکی و زیان دیده به حق و حقوق خود نرسند، بنابراین بعنوان راهکار بر آن شدیم تا مانند سایر کشورها اقداماتی برای کاهش و از بین بردن گمنامی در این فضا داشته باشیم؛ چون که کاهش گمنامی در این فضا باعث امنیت فضای کاربران متعارف شده و از بزهکاری در این فضا کم می شود.
بابایی با اشاره به اینکه در مرحله اول فقط به سراغ سکوهایی رفتیم که در حوزه آگهی های خودرو و مسکن فعال بوده اند؛ اظهار داشت: در این عرصه با چالش های بسیار زیادی از حیث جرایم و سوداگری مواجه بوده ایم. سوداگری به این معنا که به طور مثال کاربری با هویت موهوم مبادرت به عرضه و فروش یک خودرو و یک مسکن موهوم می کند و این آگهی را امکان دارد در جاهای مختلف در کشور با هماهنگی که با اشخاص دارند، تکرار کرده تا از این طریق قیمت سازی کنند و باعث افزایش قیمت در بازار و سبب سواستفاده از بستر این پلت فرم ها سکوها شوند.
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی اضافه کرد: از طرفی ممکن بود تا این مورد سبب ایجاد کلاهبرداری شود و پی جویی آن هم با چالش مواجه بود. در بدو امر با عنایت به وضعیت امروز بازار در حوزه مسکن، خصوصا خودرو ما به سراغ این دو حوزه رفتیم و تصمیم گرفتیم تا در ابتدای امر در این دو حوزه این اقدام انجام شود؛ بنابراین با مطالعات و هماهنگی های انجام شده، اعلام گردید تا این اتفاق از اول مهرماه در حوزه خودرو و مسکن برای این سکوها رخ دهد.
بابایی خاطرنشان کرد: زمانی که ابراز هویت کاربر به همراه احراز هویت کالا در کنار هم و توام با یکدیگر صورت گیرد جلوی آگهی ها موهوم و قیمت ساز و دلال بازی گرفته خواهد شد که این امر اتفاقا به نفع سکوها هم می باشد؛ چون که از این اقدام که بستری برای سوداگری و کلاه برداری می باشند دور خواهند شد وقتی که با احراز هویت بستر برای مجرمان ناامن شود بزهکاری در این بستر کمتر می شود و کسب و کار هم با خیالی آسوده تر به عرضه خدمت می پردازد.
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در انتها تصریح کرد: این کار برای خود پلت فرم ها نتیجه خوبی خواهد داشت و سبب می شود تمرکز بیشتری در کسب و کارهای خود داشته باشند تا به جای اینکه بخواهند پاسخگوی رفتار عده ای بزهکار و مجرم با استفاده از بستر پلتفرمی خود باشند.1399/06/27
19:40:36
5.0 / 5
1971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت