رییس قوه قضاییه:

اهانت به پیامبر اسلام، سلب همه آزادی ها است

اهانت به پیامبر اسلام، سلب همه آزادی ها است رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: اهانت به وجود مقدس پیامبر اسلام یك حركت جاهلانه و به مثابه سلب همه آزادی ها است.به گزارش علم عدل به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رییسی در آیین شروع سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه تهران، اظهار نمود: انسان سالک اگر شناخت در حوزه های خداشناسی، دین شناسی، هستی شناسی و صدمه شناسی را پیشه کرد، یک انسان عالم و دانشمند است.

وی با اشاره به سخنان ائمه اطهار (ع) در خصوص «الْعِلْمُ عِلْمانِ: عِلْمٌ مَطْبوعٌ وَ عِلْمٌ مَسْموعٌ»، اظهار داشت: فقیه به کسی گفته می‎شود که فقه در جان او نشسته باشد و سرشت او با فقه در هم آمیخته شود.

رییس قوه قضاییه افزود: یادگرفتن فرمول و برخورداری از یک حافظه قوی و استعداد سرشار برای محفوظات و یادگیری فرمول ها انسان را در جایگاه فقاهت قرار نمی دهد؛ بلکه فقیه کسی است که فقه در سرشت او جای گرفته و تمام رفتار او جلوه فقه باشد.

رییسی خاطرنشان کرد: دلیل اینکه فقها جایگاه وارثان انبیاء در زعامت امور دین و دنیای مردم را دارند، آن است که فقه و آموزه های دینی در تمام وجود آنها جای گرفته است.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه امروز بر این باوریم که همه زوایای زندگی انسان معاصر می تواند بهره مند از فقه باشد، بیان داشت: پرچمی که امام بزرگوار برافراشت و امروز هم دست جانشین به حق ایشان، رهبری معظم انقلاب اسلامی است، این است که ما مدعی آن هستیم که در این عالم، مدنیتی به نام دین می خواهد شکل گیرد و این تمدن می تواند پاسخگوی نیازهای بشر باشد و مجموعه ای است که می تواند همه نیازها را پاسخ دهد.

رییسی نقش فقها، اساتید و حوزه ها در پاسخگویی به سئوالات و شبهات و عرضه پژوهش ها و تحقیقات کاربردی را مورد توجه قرار داد و با تاکید بر اینکه لزوم این مورد برای حوزه های مختلف کاملا احساس می شود، اظهار داشت: در این عرصه ها کار بسیار انجام شده؛ اما بسیار هم باید کار انجام گیرد.

وی تصریح کرد: حوزه مبحث شناسی هم در حوزه افتاء در باب فتوا و هم در باب قضا لزوم دارد. هم باید برای قاضی مبحث تبیین شود تا بتواند حکم صادر کند و هم برای مفتی در حوزه افتاء باید تبیین شود تا بتواند فتوا بدهد.

رییس قوه قضاییه بیان داشت: حوزه مبحث شناسی در حوزه های علمیه جزو محورها قرار گرفته است و ضروریست فقها در ارتباط با مبحث شناسی که از لزوم های مقام افتاء و مقام قضاست، بیشتر از پیش فعال شوند.

وی مهمترین ابزار قضا در دستگاه قضایی را علم، دانش و فقه دانست و اضافه کرد: لازمه بناکردن دستگاه قضایی بر فقه و حقوق اسلامی این است که نسبت به فقه و دانش قضایی کاملا به روز و به هنگام باشد و مسائل بسیار مهمی را بتواند پاسخ دهد که البته در این حوزه بسیار کار شده است.

رییسی تصریح کرد: امروز ما منابع عظیمی را در اختیار داریم؛ اما فرق زمان ما با زمان «صاحب جواهر» و صاحبان خیلی از کتب فقهی آن است که در آن موقع دین حکومت نمی کرد؛ اما امروز دین در متن جامعه آمده و دارد حکومت می کند و بنابراین باوجود همه تلاشی که بزرگان فقها انجام دادند و فروعات بسیاری را مطرح نمودند، هنوز سوالات بسیاری بی پاسخ است.

وی اضافه کرد: مبانی و منابع پاسخگویی به سوالات موجود است و باید کار اجتهادی و فقهی صورت گیرد. امروز ما در دستگاه قضایی هزاران سوال پیش روی قضات داریم که پاسخ آنرا از حوزه ها و فقها و مراجع استمداد می نماییم و خدمت آنها می فرستیم. درحال حاضر مجلدات پرسمان حقوقی و فقهی و مدنی بسیاری در حوزه های کیفری وجود دارد؛ بخش قابل توجهی از موضوعات در حوزه استفتاء از مراجع و مقام معظم رهبری کار شده و بحث های استدلالی خیلی خوبی عرضه کرده اند؛ اما بازهم ما مسایل بسیاری پیش رو داریم.

رییسی خاطرنشان کرد: چنین مطرح می شد که طی سال های قبل دوازده هزار سوال فقهی از ناحیه قضات برای فقها مطرح شده بود که البته به بخش قابل توجهی از آنها پاسخ داده شده است و بخش های دیگری از این سئوالات هم در حال پاسخگویی است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه فقه غنی ما پاسخگوی همه سئوالات می باشد و هیچ بن بستی در این رابطه وجود ندارد، اظهار داشت: پژوهش های حوزه های علمیه باید مبتنی بر این گرایش باشد که به سئوالات فقهی در رابطه با موضوعات قضایی، قانونگذاری و اجرایی پاسخ دهند.

وی با اشاره به لزوم کادرسازی قضایی در حوزه های علمیه تصریح کرد: یکی از منابع مهم کادرسازی برای قوه قضاییه، حوزه های علمیه و همچون حوزه علمیه تهران است. ما به قضات عالم و عادل و متخلق به اخلاق نیاز داریم و حوزه های علمیه در این حوزه می توانند بسیار راهگشا باشند.

وی در ادامه با اشاره به نقش حوزه های علمیه در پاسخگویی متقن به سئوالات مدنی و حقوقی و کیفری، اظهار داشت: پژوهش های سطح سه و چهار در حوزه های علمیه می تواند بعنوان منابع تحقیقی برای دستگاه قضایی مدنظر قرار گیرد. بهترین پژوهش ها آن دسته از تحقیقات هستند که در دستگاه های قضایی، تقنینی و اجرایی کاربرد داشته باشند.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به نقش پرارزش حوزه های علمیه در پاسخگویی به شبهاتی که از ناحیه دشمنان مطرح می ‎شود، بیان داشت: اقدامات زیاد و مفیدی در ارتباط با پاسخگویی به شبهات صورت گرفته است؛ اما با عنایت به افزایش دامنه شبهه افکنی دشمنان باید حوزه های علمیه روز به روز در امر پاسخگویی به شبهات مجهزتر شوند و در این حوزه حرکتی فعال داشته باشند.

رییسی با اشاره به افزایش توجه مردم دنیا بخصوص جوانان غربی به دین و معنویت و فرهنگ غنی خاندان (ع) خاطرنشان کرد: اهانت صورت گرفته به برترین شخصیت جهان هستی، وجود مقدس پیامبر اعظم (ص) مبین نهایت استیصال اهانت کنندگان است. همینطور توجیه این اهانت به اسم آزادی بسیار بلاوجه است؛ چونکه آزادی به معنای صیانت از عقلانیت و علم و دانش بشر است؛ حال آنکه اهانت به پیامبر عظیم الشان اسلام، اهانت به همه بشریت و همه انبیاء و تمام کتب آسمانی است. برای بشر مدنیتی جز در پرتو آموزه های پیامبر اسلام وجود ندارد.

وی در ادامه، اهانت صورت گرفته به پیامبر اسلام (ص) را یک خشونت نرم و یک اقدام کاملا فریبکارانه دانست و اظهار داشت: اهانت به وجود مقدس پیامبر اسلام یک حرکت جاهلانه و به مثابه سلب همه آزادی هاست. این خشونت نرم ضد آزادی بیان و ضد عقلانیت بشر محسوب می شود؛ چونکه پیامبر اسلام (ص) جلوه عقلانیت بشر است.

رییس قوه قضاییه اهانت صورت گرفته به پیامبر اسلام (ص) را مبین اوج عصبانیت دشمنان اسلام از عمق نفوذ معنوی این دین الهی بر جان انسان ها در اطراف دنیا دانست و خاطرنشان کرد: آنها وقتی مشاهده می کنند که دین اسلام فارغ از فضای جغرافیایی در حال تسخیر قلوب مردم جهان است، مبادرت به حرکت جاهلانه اهانت به وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) می کنند و بطور قطع این اقدام جاهلانه از جانب همه بشریت و همه آزادیخواهان محکوم است.

رییسی با اشاره به لزوم محکومیت اقدام جاهلانه اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) از جانب همه صاحبان خرد و اندیشه و حوزه ها و دانشگاه ها اظهار داشت: ما این اقدام صورت گرفته را طراحی شده از جانب یک اتاق فرمان می دانیم که در یک سوی آن اقدامات اهانت آمیز در سوئد و فرانسه است و در سوی دیگر روابط صهیونیست ها با برخی کشورهاست که در ظاهر اسم اسلام را پیش می کشند.

وی با تصریح بر این مورد که این قبیل اقدامات اهانت آمیز محکوم به شکست است، اظهار داشت: تنفر مردم سراسر دنیا و بخصوص مسلمانان روز به روز از این حرکات جاهلانه و اهانت آمیز بیشتر می شود و امروز نفوذ معنوی اسلام و قدرت مقاومت در عالم ارتقاء پیدا کرده است.

رییس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به جهادی و انقلابی بودن حوزه علمیه تهران بیان داشت: من در دوره کاری خود در تهران، با مراکز و مدارس حوزه علمیه آشنا بودم و روحیه طلبگی و انقلابی گری و کادرسازی در حوزه علمیه تهران بسیار پرارزش است. همینطور به نظر بنده می توان با احیای موقوفات حوزه های علمیه بخش های قابل توجهی از نیازهای حوزه ها را برطرف کرد.

بر اساس این گزارش در جریان آیین رسمی شروع سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران که امروز با حضور رییسی برگزار شد، از سامانه برخط «بیان» که قابلیت برگزاری هزار کلاس آنلاین به صورت همزمان را دارد، رونمایی گردید.

در ابتدای این مراسم، آیت الله سبحانی از مراجع عظام تقلید طی پیامی تصویری به مراسم شروع سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران، بر اهمیت تفقه در دین و مجاهدت بیشتر طلاب و علما برای تبلیغ دین تصریح کرد.

همچنین آیت الله رشاد، رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران هم در این مراسم تصریح کرد: حدود ۱۵ هزار طلبه در استان تهران حضور دارند و همه سطوح و دروس در حوزه علمیه استان تهران تدریس می شود و بالغ بر ۱۰ رشته فقه تخصصی هم در این عرصه علمیه برقرار است.

رشاد، حوزه های علمیه را سنگرگاه مقابله با تهاجمات فرهنگی دانست که نیازمند توجه بیشتر هستند و در همین راستا اظهار داشت: حوزه علمیه تهران تمام قامت در خدمت نظام اسلامی است و ما با آغوش باز از نهادها برای همکاری استقبال می نماییم و ارتباط مستمری هم با دستگاه قضایی و پژوهشگاه قوه قضاییه داریم.

منبع:

1399/06/20
22:54:59
5.0 / 5
2782
تگهای خبر: آزادی , اسلامی , پیامبر , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت