سخنگوی قوه قضائیه تاكید كرد؛

پیگیری های قوه قضائیه از شركت های صوری و كاغذی

پیگیری های قوه قضائیه از شركت های صوری و كاغذی به گزارش علم عدل سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: بعضی از كسانی كه ارز ناشی از صادرات را برنگرداندند شركت های صوری و كاغذی بودند كه در دادن مجوز صادرات به آنها دقت لازم نشده است.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، غلامحسین اسماعیلی، بامداد پنج شنبه در گفتگو با رادیو تهران با اشاره به عفو و تخفیف مجازات برخی از محکومان به مناسبت اعیاد قربان و غدیر، اظهار نمود: در سیاست کیفری نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران هدف از مجازات اصلاح مجرمان و جامعه پذیری بزهکاران است. بر همین مبنا در قوه قضائیه کمیسیون هایی بعنوان کمیسیون عفو و بخشودگی در تمامی استان ها و ستاد قوه قضائیه تشکیل شده و توسط تیم های کارشناسی وضعیت محکومان در دوران تحمل مجازات را بررسی می کنند.

وی افزود: به محض اینکه به این نتیجه رسیدند که محکوم، شرایط بازگشت به جامعه دارد را برای او پیشنهاد عفو تنظیم و در کمیسیون های کارشناسی بررسی و محضر مقام معظم رهبری تقدیم می شود. ایشان هم بر مبنای پیشنهادات کارشناسی در هر مرحله گروهی از محکومان را مشمول عفو و رأفت اسلامی قرار می دهند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: مدعی هستیم در هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران محکومان مشمول عفو و تخفیف مجازات قرار نمی گیرند.

وی ادامه داد: سیاست ما بر این است که آنگاه که آگاه شدیم فرد اصلاح شده حتی پیش از آنکه میزان مجازات مندرج در حکم دادگاه را تحمل کرده باشد، برای وی پیشنهاد عفو تنظیم می شود.

سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: به مناسبت این عید فرخنده هم بیشتر از دو هزار نفر از محکومان به محضر رهبر انقلاب پیشنهاد شد که ایشان هم آنها را مورد عفو قرار دادند.

اسماعیلی با تبریک روز خبرنگار، با اشاره به اینکه جامعه خبرنگاری می توانند بهترین گزارشگران فساد باشند، افزود: از این کار استقبال می نماییم و مورد تشویق، حمایت و قدردانی قرار می گیرند و البته این مورد را برای همه شهروندان در نظر گرفته ایم.

وی خاطرنشان کرد: برای این ارتباط سیستمی از قبل وجود داشته که تقویت شده است و جامعه خبرنگاران علاوه بر تمامی درگاه های موجود می توانند به علت ارتباطشان با مرکز رسانه قوه قضائیه، مطالب مورد نظر را به این مرکز انتقال دهند تا همکاران رسانه ای این مرکز آنرا به مقامات مسئول انتقال دهند.

سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با اصلاح رویه و بازبینی در برخورد با جامعه خبرنگاری بیان داشت: شاید در گذشته در گزارشات تخلفاتی که نسبت به جامعه خبرنگاری روش سختگیرانه ای اعمال می شد.

اسماعیلی اظهار داشت: سیاست توأم با مدارا و بررسی های کارشناسی و غیر سختگیرانه را اعلام و برای حل مشکلات بین بخش های مختلف رسانه ای شورای حل اختلاف اصحاب رسانه و مطبوعات را اعلام کردیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی مرتکب خطایی شد در میان حداقل و حداکثر مجازات جایی که امکان باشد مجازات کمتری در نظر می گیریم مگر مواردی که به امنیت کشور و جامعه بر می گردد و خطوط اصلی نظام رد می شود. از جامعه رسانه ای می خواهیم از خطوط اصلی نظام و انقلاب عبور نکنند.

وی بیان داشت: مبحث حقوق عامه بخصوص در ارتباط با اراضی ملی و منابع طبیعی جزو اولویت های قوه قضائیه قرار گرفته است، همه بخش های حاکمیت در سه قوه پای کار آمده اند تا از این حقوق حراست و حفاظت کنند.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: لواسان یک نماد است و در هر شهری مناطق مشابهی همانند لواسان است که شناسایی می شوند و این مورد در دستور کار قرار می گیرد.

اسماعیلی در ارتباط با تقاضای برخی در ارتباط با مورد عفو قرار گرفتن محکومان جاسوسی در پوشش فعالان محیط زیستی به مناسبت عید غدیر، خاطرنشان کرد: این امکان برای همه مجرمان و محکومان است و بستگی به نحوه رفتار محکومان در حبس دارد. در عفو گذشته یک نفر از آنها مورد عفو قرار گرفت و در دوره های گذشته محکومان امنیتی کمتر مورد توجه قرار می گرفتند و معمولاً برای آنها پیشنهاد عفو نمی شد، اما در دوره جدید به محکومان امنیتی همانند سایر محکومان نگاه می شود. محکومان امنیتی فراوانی در دوره یکسال و نیم اخیر مشمول عفو رهبری قرار گرفتند.

وی در ارتباط با بحث کنترل بازار ارز و عدم بازگشت ارزهای صادراتی خاطرنشان کرد: تا هفته گذشته از ۶.۸ میلیارد دلار اعلام شده ۱.۲ میلیارد با پیگیری مرجع قضائی بازگشت. کسانی که حاضر نبودند پول را برگردانند مورد تعقیب قرار گرفتند و برخی بازداشت شدند.

اسماعیلی بیان داشت: بعضی از کسانی که ارز ناشی از صادرات را برنگرداندند شرکت های صوری و کاغذی بودند که در دادن مجوز صادرات به آنها دقت لازم نشده است و پیگیری های جدی برای پشت پرده این ها در مراجع قضائی در حال انجام می باشد.

وی در ارتباط با متهم منصوری تصریح کرد: جسد وی به خانواده تحویل گردید که به استان محل اقامت او منتقل و به خاک سپرده شد. از وضعیت معاینه جسد اطلاعاتی به دست می آید، اما بررسی دقیق تر این حادثه نیازمند آن است که اطلاعات مربوط از کشور رومانی مانند تصاویر ضبط شده از دوربین هتل محل اقامت و اسناد و نوشته هایی متعلق به وی در اختیار ما قرار بگیرد. فقط جسد این فرد به ایران منتقل شده است و پیگیری های قضائی و اینترپل و طرف وزارت خارجه در حال انجام می باشد تا بتوانیم رمزگشایی کرده و به حقیقت نحوه جان باختن وی برسیم.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد احضار مدیران میانی باشگاه پرسپولیس و احضار مدیران عامل پیشین این باشگاه اظهار داشت: یک نفر از مدیران میانی این باشگاه به لحاظ تخلفاتی که به وی منتسب شده، توسط همکاران ما احضار و بازداشت شده است و در مورد بازداشت سایر افراد گزارشی به بنده نرسیده است.


منبع:

1399/05/17
13:33:32
5.0 / 5
2288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت