حجت الاسلام عبداللهی:

حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه دست مفسدان را قطع خواهد نمود

حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه دست مفسدان را قطع خواهد نمود به گزارش علم عدل رئیس مركز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه اظهار داشت: حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه بعنوان پاسدار و نگهبان مجموعه قضایی و كاركنان آن، دست كسانی را كه می خواهند به هر طریقی فساد ایجاد كنند قطع خواهد نمود.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، مراسم تکریم و معارفه مدیر کل حفاظت و اطلاعات دیوان عدالت اداری با حضور رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در جمع قضات هیئت عمومی دیوان، رئیس، معاونین و کارکنان دیوان عدالت برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به ایام زیارت مخصوص حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) به بیان بعضی از اوصاف و کرامات این امام همام پرداخته و اضافه کرد: در بعضی از روایات، رضای خداوند متعال به رضای حضرت رضا (علیه اسلام) بستگی دارد و به واسطه جایگاه والای ایشان نزد خداوند متعال، خیلی از بزرگان و علمای دین در سخت ترین شرایط روزگار و در مسائل اجتماعی، فردی و علمی خود به وجود ایشان متوسل شده و حضرت هم کریمانه پاسخ آنها را داده است. ما هم امیدواریم در این ساعات و لحظات که متعلق به وجود این امام معصوم است خداوند سبحان به ما هم توفیق بدهد تا با تمسک و توسل به آستان این بزرگوار به خواسته ها و حوائج مشروع خود که در رأس آن فرج فرزندش حضرت مهدی (عجل الله) و در ذیل آن تحقق و بقای آرمان های والای انقلاب اسلامی، دین و ولایت است، برسیم.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه دیوان عدالت اداری در حاکمیت تصریح کرد: شاید در تمام مجموعه ها و نهادهای وابسته به دستگاه عدلیه جمهوری اسلامی، هیچکدام به اندازه دیوان عدالت اداری در سلامت حاکمیت و سیستم اجرایی کشور اثرگذار نباشد؛ چون که این مجموعه به واسطه قدرت قانونی و اجرایی که دارد بعنوان مؤثرترین دستگاه برای حفظ سلامت نظام اداری به حساب می آید.
حجت الاسلام عبداللهی با بیان این نکته که عموم مراجعات به مجموعه های دستگاه قضایی از قبیل سازمان ها، دادگستری ها و دادسراها مربوط به جمعیتی است که مدعی حقوق فردی و امور شخصی آنها است، اضافه کرد: دیوان عدالت اداری گرچه محل رجوع و دادخواهی اشخاص است، لیکن بواسطه اینکه عضوی از یک مجموعه کلان عام و به شکلی به یک مجموعه اداری و یا خدمات رسان عمومی ارتباط دارند، احیای حقوق فردی آنها به معنای احیای حقوق عامه است. رای یک قاضی بدوی دیوان عدالت می تواند بسیار کارگشا بوده و نقش به سزایی در منتفع شدن هزاران نفر از نتیجه آنرا در برداشته باشد، همانگونه که یک رأی نادرست هم می تواند خسارت بار بوده و جمع کثیری از آن گرفتار خسران بشوند.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم حفظ سلامت این دستگاه اثر گذار تصریح کرد: سلامت دیوان عدالت اداری به منزله سلامت حکومت اسلامی است و در واقع سلامت این دستگاه علاوه بر ایجاد آرامش روانی برای کارکنان نظام اسلامی، برای عموم مردم هم در سطح جامعه ایجاد امنیت می نماید؛ بنابراین با عنایت به نقش و جایگاه قضات دیوان بعنوان یک مسئول ارشد حکومتی انتظارات مراجعین هم نسبت به سایر دستگاه ها متفاوت بوده و بسیار بالاتر است. چون که این مجموعه زیر ذره بین نگاه مردم قرار دارد.
رییس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اهمیت سند تحول قوه قضائیه اظهار داشت: امروز با معیار گام دوم انقلاب، با سند تحول ریاست قوه قضائیه، الگوها و رهنمودهای ترسیم شده از جانب رهبری، همگام نبودن با این سند تحول، همگام نبودن با منویات رهبر معظم انقلاب و همگام نشدن با خواسته های مردم می تواند جایگاه نظام عدلیه را در میان مردم مخدوش نموده و ضربه ای وارد کند که با هیچ چیز قابل جبران نباشد.
وی با بر شمردن سه شاخصه مد نظر رهبری در خصوص انقلابی بودن، فساد ستیزی و مردم دار بودن، اضافه کرد: باید این مساله مهم را در انتخاب مدیران و کارگزاران مدنظر قرار بدهیم، چون که پس از گذشت چهل سال از عمر با برکت نظام اسلامی مردم انتظار دارند که این اوصاف در دوران ما نهادینه شده باشد، یقیناً فعالیت در این حوزه باعث رضای خدا و مردم خواهد شد.
وی با بیان این مطلب که شاخصه مهم انقلابی بودن، انقلابی عمل کردن است اظهار داشت: باوجود وقوع فتنه های گوناگون در طول این چهل سال، عشق مردم به انقلاب و جلوه آن به اشکال مختلف خویش را نشان داده است و این مورد یعنی انتخاب مدیران انقلابی در انتصابات رئیس قوه قضائیه، در آن شرایط هشت گانه که توسط رهبری بیان شده مورد تاکید قرار گرفته است و ما نباید بگونه ای رفتار و عمل نمائیم که خدای نکرده در نوع نگاه مردم به دستگاه عدلیه و انقلاب تزلزل ایجاد شود.
عبداللهی در ادامه با اشاره به جایگاه و نقش دیوان عدالت اداری و اثر گذاری آن در سطح جامعه و دستگاه های اجرایی کشور اظهار داشت: مجموعه خدمات ارزشمند ای که از جانب شما عرضه می شود با یک خطای کوچک زیر سوال می رود و با گذشت حتی صد سال هم نمی گردد اثر سوء آنرا از بین برد و بواسطه میزان صدمه ای که وارد می شود این خطاها غیر قابل چشم پوشی است.
رییس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با بیان این مطلب که سرمایه دستگاه عدلیه نیروی انسانی آن است، تاکید کرد: دستگاه عدلیه سرمایه ای بجز قضات و کارکنان خود ندارد و حفظ این سرمایه پرارزش به عهده حفاظت است؛ چونکه اگر خدای نکرده هر کدام از سرمایه ها صدمه ببیند، خسارت وارده غیر قابل جبران خواهد بود چون که هزینه تربیت یک قاضی به لحاظ مادی و معنوی بسیار بالا است و در واقع حفاظت و اطلاعات می خواهد جلوی کسانی را که به دنبال از بین بردن این سرمایه ها هستند را بگیرد.
وی با بیان این نکته که بواسطه مراجعات زیاد به دستگاه عدلیه در نتیجه دام گذاری و تطمیع و تخریب آن هم بسیار زیاد است اضافه کرد: حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه بعنوان پاسدار و نگهبان مجموعه قضایی و کارکنان آن، دست کسانی را که می خواهند به هر طریقی فساد ایجاد کنند قطع خواهد کرد، بنابراین در این راه احتیاج به همراهی، همکاری و همدلی همه ی عزیزان دارد.
عبداللهی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: شاید آمار واقعی وجود فساد در دستگاه قضایی بیشتر از یک درصد نباشد، اما همین میزان اندک هم باعث مخدوش شدن چهره مطهر و خدوم قضات و کارکنان شریف آن شده و می تواند این مجموعه را به چالش بکشاند، بنابراین حفاظت و اطلاعات در جهت مبارزه با فساد درون قوه ای به جد با آن مبارزه و مقابله خواهد نمود.
در آخر از خدمات و تلاشهای حیدر فتاحی در طول مدت تصدی این مسئولیت تقدیر و با حکم رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه آقای محمد سهرابی به سمت مدیر کل حفاظت و اطلاعات دیوان عدالت اداری منصوب شد.


منبع:

1399/04/31
14:02:35
5.0 / 5
2451
تگهای خبر: اسلامی , حكم , خدمات , دادگستری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت