آیت ‎الله رئیسی:

تحول قضائی بدون بكارگیری تكنولوژیهای جدید امكان پذیر نیست

تحول قضائی بدون بكارگیری تكنولوژیهای جدید امكان پذیر نیست به گزارش علم عدل رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: استفاده از سامانه الكترونیك سبب به روز شدن خدمات، تسهیل امور مردم و افزایش اعتماد عمومی به نظام قضایی شده است. تحول قضائی بدون بكارگیری تكنولوژیهای جدید امكان پذیر نیست.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، آیت‎ الله سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در آئین رونمایی از سامانه های الکترونیکی دستگاه قضایی ابراز امیدواری کرد استفاده از این سامانه ها سبب تسهیل امور مردم در حوزه قضایی و دسترسی به عدالت و حفظ کرامت آنها و افزایش اعتماد عمومی به نظام قضایی شود.
رئیس قوه قضاییه، راه‎اندازی سامانه های الکترونیک را گام مهمی در امتداد تحول در دستگاه قضایی دانست و اضافه کرد: تحول قضایی بدون توسعه نظام الکترونیک و استفاده از سامانه های تسهیلاتی برای ارائه خدمات هر چه بهتر به مردم امکان پذیر نیست.
رئیسی اشاره کرد: تحول در نظام قضا، تسریع در دادرسی و کاهش اطاله، حفظ کرامت مردم و همکاران دستگاه قضا و اجرای سریع عدالت و دسترسی همگانی به عدالت را می طلبد که استفاده از تکنولوژی های جدید در تحقق این موارد نقش مهم و به سزایی دارد.
رئیس قوه قضاییه از عملیاتی شدن طرح نوبت دهی غیرحضوری قوه قضاییه بعنوان یکی از اقدامات مهم در افزایش رضایت مردم و منظم شدن امور در سازمان دادگستری و عدلیه یاد کرد و اظهار داشت که این کار به اجرای بخشنامه کرامت دستگاه قضا کمک شایانی خواهدنمود.
رئیسی افزود: مردم برای گرفتن یک گواهی سوءپیشینه کمتر از ۱۰ روز معطل نمی شدند ولی به روز شدن پاسخ به استعلامات حتما در رضایت‎مندی آنها و بهبود فضای کسب و کار تأثیرگذار است.
رئیس قوه قضاییه همین طور با ابراز خرسندی از تحول در روند استعلامات بانکی و بیمه و نقش آن در تسهیل دسترسی قضات به اطلاعات موردنیازشان برای تسریع در تصمیم گیری گفت: به‎کارگیری ابزارهای نوین مقدمه شکل گیری دولت الکترونیک است که ضرورتی جدی برای کشور بشمار می رود.
رئیسی اضافه کرد: شیوع ویروس کرونا برای جهان یک تهدید بود که می توانست خیلی از کارهای ما را هم به تأخیر انداخته یا متوقف نماید اما با تلاش و همت مضاعف همکاران ما در سراسر کشور و خصوصاً در مرکز فناوری اطلاعات، این پدیده به یک فرصت تبدیل شد.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر تداوم استفاده از تکنولوژی های جدید در دستگاه قضا برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره‎وری اشاره کرد: استفاده از فناوری سبب به روز شدن خدمات و تسهیل امور مردم و افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضایی شده و ماندگار خواهد بود.
رئیسی بر ضرورت راه‎اندازی سامانه های الکترونیک برای مقابله با قاچاق هم تاکید کرد و با اشاره به آثار مثبت آن برای کشور، اظهار داشت که قوه قضاییه در میان همه دستگاه ها ۱۰۰ درصد به تعهدات خود دراین زمینه عمل کرده و تلاش خودرا برای پیوستگی این سامانه با سامانه های دیگر دستگاه ها به کار خواهد بست.
رئیس قوه قضاییه با تقدیر از زحمات صورت‎ گرفته برای هوشمندسازی نظام قضایی ابراز امیدواری کرد اقداماتی چون انتشار آرا و نقد آنها از طرف نخبگان حوزه و دانشگاه و حقوقدانان سبب اتقان و قوام هر چه بیشتر احکام قضایی شود.
به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، در این مراسم از ۱۵ سامانه الکترونیکی جدید قوه قضاییه که در امتداد دستیابی به دستگاه قضایی هوشمند در تراز انقلاب اسلامی راه‎اندازی شده یا ارتقاء یافته اند، به‎صورت مجازی مورد بهره‎برداری قرار گرفت.
آغاز به کار این سامانه ها گام مهمی در جهت تسریع و تسهیل در خدمات رسانی به شهروندان و کاهش مراجعات مردمی به مراجع قضایی خواهد بود.
با راه اندازی این سامانه ها، تعداد سامانه های الکترونیک قوه قضاییه که طی یک‎سال اخیر با هدف توسعه عدالت قضایی راه‎اندازی شده اند، به ۳۰ سامانه افزایش یافت.
سامانه نوبت دهی غیر حضوری قوه قضاییه، سامانه صدور الکترونیکی گواهی عدم سوءپیشینه، سامانه اموال مسئولان، سامانه کشف شهود حرفه ای (ساما)، سامانه‎ ثبت قراردادهای وکلا، سامانه جمع‎سپاری لوایح و دستورالعمل های حقوقی، سامانه تولید، برقراری و خودکارسازی خدمات استعلامات الکترونیکی و سامانه نقد و تحلیل آرای قضایی (تناد) همچون این سامانه ها هستند.
از دیگر سامانه های قوه قضاییه می توان به سامانه رسیدگی به شکایات و اعلامات، سامانه های بازرسی (سبا) و نظارت الکترونیک (سابنا)، داشبوردهای مدیریتی قوه قضاییه، سامانه قانون‎بان، بانک ایده های قضایی، سامانه ملّی قوانین جمهوری اسلامی و درگاه خدمات الکترونیک سازمان قضایی نیروهای مسلّح اشاره نمود.
بومی‎سازی سامانه مراقبت های الکترونیک با بهره گیری از همکاری شرکت های دانش بنیان در تولید پابندهای الکترونیک داخلی، الکترونیکی کردن فرایندهای دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق، الکترونیکی‎کردن اقدامات پرونده های اجرایی، ارتقاء سامانه خودکاربری وکلا و تصدیق اصالت سند مالکیت بوسیله پورتال از دیگر اقداماتی است که در ماه های اخیر در قوه قضاییه پیگیری و عملیاتی شده اند.
دکتر زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه درباب سامانه های جدیدی که امروز مورد بهره‎برداری قرار گرفتند توضیح داد که این سامانه ها بعد از یک دوره فعالیت آزمایشی به‎صورت رسمی مورد بهره‎برداری قرار گرفته اند.
وی اهداف راهبردی در توسعه الکترونیک دستگاه قضایی را «استفاده حداکثری از فناوری برای تکریم مراجعین و همکاران قضایی»، «تسهیل دسترسی مردم به عدالت»، «استفاده از فناوری برای تسریع در پروسه دادرسی» و «ایجاد شفافیت و ارتقاء سلامت اداری در قوه قضاییه» عنوان نمود.
به گفته دکتر زارع‎پور، باتوجه به تبادل خدمات الکترونیک دولت و قوه قضاییه، در آینده نزدیک امکان دریافت خدمات قضایی بوسیله گوشیهای تلفن‎ همراه نیز برای شهروندان فراهم می شود.
معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه همین طور اعلام نمود که روند اجرای احکام مربوط به محکومان مالی و تشخیص اعسار هم با تحول در پروسه استعلام حساب های بانکی دستخوش تغییر و تسریع خواهد شد.
دکتر زارع‎پور از تشکیل کارگروهی مرکب از قضات و متخصصین هوش مصنوعی در دانشگاه های کشورمان آگاهی داد که مقرر است با هم‎ اندیشی و ارائه نظرات کارشناسی خود، مرکز فناوری قوه قضاییه را در پیشبرد ماموریت هایش یاری دهد.
در این مراسم برخی از مجریان سامانه ها در ارتباطی تصویری با رئیس قوه قضاییه، گزارشی از پروسه اجرایی و نحوه فعالیت سامانه ها و نتایج حاصل از بهره‎مندی از آنها ارائه کردند.
همچنین آیت‎الله رئیسی بوسیله ارتباط تصویری در جریان روند برگزاری یک دادگاه الکترونیک در استان کرمان قرار گرفت که طی آن پرونده یک زندانی از ندامتگاه رفسنجان در شهر کرمان مورد رسیدگی قرار گرفت.
رئیس کل دادگستری استان کرمان هم که به‎طور همزمان بر پروسه برگزاری این دادگاه نظارت داشت، اعلام نمود از زمان شیوع ویروس کرونا تابحال هزار و ۸۶۶ دادگاه به‎صورت تصویری در کرمان برگزار شده و ۱۷۰ جلسه مسئولان قضایی استان نیز با بهره گیری از ابزارهای تصویری برگزار شده اند.
دکتر زارع‎پور هم بعد از پخش برگزاری دادگاه مذکور، با اشاره به برگزاری ۲ هزار جلسه تصویری در سراسر کشور در مدت اخیر، توضیح داد که در این ایام ۵۰ درصد دادگاه ها در استانها و دورترین نقاط کشور، بوسیله ارتباط تصویری حتی با منازل طرفین دعوا برگزار شده که این روش به زودی سراسری خواهد شد.
در بخش پایانی مراسم نیز آیت‎الله رئیسی در تماس تلفنی با یکی از همکاران قضایی که بیش از ۸۵ درصد مراجعه‎کنندگان مردمی نسبت به عملکرد وی اعلام رضایت داشتند، از زحمات او قدردانی نمود.


منبع:

1399/04/04
17:47:16
5.0 / 5
2832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت