تفاوت آراء در اعلام عید فطر و مسئله وحدت امت اسلامی

تفاوت آراء در اعلام عید فطر و مسئله وحدت امت اسلامی به گزارش علم عدل حضرت آیت الله مكارم با استدلالی در مبحث عدم كفایت رؤیت هلال ماه شوال با چشم مسلح، باب یك گفت وگوی فقهی در فضای عمومی جامعه را باز كردند كه امید است در آن بركاتی باشد.این مرجع تقلید در تبیین فقهی عدم کفایت رؤیت هلال ماه شوال با چشم مسلح، فرموده اند: حتی هرچند رهبر بزرگوار انقلاب حکم کرده بود، بازهم جمع زیادی از مراجع این روز را عیدفطر اعلام نکردند... برخی فتوایشان این بود که رؤیت هلال با چشم مسلح کافی است و بعضی آنرا کافی نمی دانستند. ایشان در ادامه به هفت مبحث فقهی که در آنها هم ملاک تشخیص با چشم غیر مسلح است، اشاره داشتند.
امسال بعضی از مراجع بزرگوار دیگر هم در میانه روز یکشنبه، به علت ثبوت رویت هلال ماه نظرشان تغییر نمود و یکشنبه را عید اعلام نمودند. هلال ماه یکشنبه شب هم دلیل دیگری شد بر این که یکشنبه اول ماه شوال است؛
اما به نظر می آید این مورد از منظر دیگری هم قابل توجه است؛ و آن این که آیا وحدت امت اسلامی اقتضا نمی کند که مراجع معظم تقلید همزمان یک روز را بعنوان عید فطر اعلام کنند؟ همانگونه که بنابراین اقتدا به امام جماعت وهابی در خانه خدا را جایز می شمرند.
بسیار دیده شده که این تفاوت آرا در اعلام عید فطر، باعث تفرقه جامعه اسلامی و مستمسکی در دست مخالفین اسلام و انقلاب اسلامی و دستمایه ای برای تمسخر مسلمانان بوده است.

1399/03/07
20:03:48
5.0 / 5
2719
تگهای خبر: اسلامی , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت