آیا تزریق آمپول و سرم روزه را باطل می كند؟

آیا تزریق آمپول و سرم روزه را باطل می كند؟ به گزارش علم عدل تسنیم نوشت: از احكام مربوط به روزه داری ماه مبارك رمضان، حكم تزریق آمپول و سرم در شرایط روزه است.


یکی از احکام روزه داری، مربوط به حکم خوردن و آشامیدن در حین این عمل واجب است. از زیرشاخه های این مسئله در رساله های عملی، مربوط به حکم تزریق آمپول و سرم شامل خوراکی و غیرخوراکی است؛ چه اینکه هنگام تزریق حجمی از مایعات وارد پیکر شخص روزه دار می شود. حال سؤال اینجاست؛ آیا تزریق سبب ابطال روزه است یا خیر؟ اهمیت پاسخ به این مسئله خصوصاً در این روزها که شاهد شیوع بیماری کرونا در سطح کشور و گسترش مراجعات مردم به مراکز درمانی هستیم، برای روزه داران ممکنست بالا باشد، در این زمینه نظر سه تن از مراجع عظام تقلید به صورت خلاصه درج می شود؛ رهبر معظم انقلاب:
* احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال آمپول های مقوّی یا مغذّی، یا آمپول هایی که به رگ تزریق می شود و نیز انواع سِرُم ها خودداری کند، ولی تزریق آمپول در عضله یا برای بی حس کردن و نیز دارو گذاشتن در زخمها و جراحتها اشکال ندارد.
* احتیاط واجب آن است که روزه دار از مواد مخدری که از راه بینی یا زیر زبان جذب می شود خودداری کند. آیت الله مکارم شیرازی:
پرسش: حکم تزریق آمپول و سرم در حین روزه داری چیست؟
پاسخ: تمام انواع آمپول های دارویی یا تقویتی یا بی حسّی که به صورت عضلانی تزریق می شوند و همین طور تزریق عضلانی واکسن برای افراد روزه دار اشکالی ندارد؛ ولی تزریق آمپول ها و سرم های وریدی (که در رگ تزریق می شوند) جایز نیست. آیت الله سیستانی:
پرسش: آیا سرم و یا آمپول خوراکی که از رگ تزریق می شود روزه را باطل می کند، شامل این که مریض ناچار باشد و یا نباشد؟
پاسخ: در هر دو صورت روزه را باطل نمی نماید. پرسش: من آسم دارم؛ آیا استفاده از اسپری برای تنگی نفس روزه را باطل می کند، و من نمی دانم دارو داخل ریه می رود یا داخل مری؟ پاسخ: اگر دارو را فقط وارد ریه کند روزه را باطل نمی ‏کند و اگر شک دارید که به مجرای تنفسی می رود یا به مری، استفاده اشکال ندارد و روزه را باطل نمی نماید. 2323


منبع:

1399/02/09
13:36:22
5.0 / 5
3547
تگهای خبر: حكم , رمضان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت