انتشار رساله حقوق با دستخط منسوب به امام سجاد(ع)

انتشار رساله حقوق با دستخط منسوب به امام سجاد(ع) به گزارش علم عدل خبرگزاری حوزه نوشت: همزمان با سالروز ولادت سیدالساجدین، رساله حقوق با دستخط منسوب به امام سجاد(ع) منتشر گردید.همزمان با پنجم شعبان سال ۱۴۴۱ هجری قمری و روز ولادت حضرت زین العابدین(ع)، برای اولین بار رساله حقوق امام سجاد(ع) با دستخط منسوب به آن امام همام منتشر گردید. رسم الخط این نسخه از رساله حقوق از روی قرآن شماره ۱۶ كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی منسوب به آن حضرت اقتباس شده است.
رساله حقوق امام سجاد(ع)، حدیثی طولانی، مشتمل بر بیشتر از پنجاه تكلیف و وظیفه انسان نسبت به خود و دیگران است، حقوق در این مقام، صرفاً ناظر به حقوق واجب شرعی نیست، بلكه شامل احكام استحبابی، اخلاقی و عرفی هم می شود، قدیمی ترین منابع حدیثی كه این رساله را به صورت كامل ثبت كرده اند، عبارتند از تحف العقول، حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرانی (متوفای ۳۸۱ق) كه در آن ۵۰ حق از حقوق ثبت شده، اما سند رساله یاد نشده است(الخصال، ابوجعفر محمد بن علی بن حسین بابویه قمی (شیخ صدوق)، متوفای ۳۸۲ ق من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق).
مؤلف تحف العقول این رساله را مانند سایر روایات كتاب بدون سند آورده است، اما مرحوم صدوق (ره) آنرا با سند متصل روایت كرده است، در متن سه روایت نقل شده از كتاب های فوق اختلافاتی دیده می شود، مانند اینكه مقدمه رساله در كتاب من لا یحضره الفقیه نیامده و از حق الله الاكبر شروع شده است، عبارات خصال شرح بیشتری دارد و شروحی هم بر این رساله نوشته شده است.
امام سجاد (ع) در این رساله به بیان دسته بندی شده انواع حقوقی كه مراعات آن بر انسان لازم است، می پردازند كه می توان این حقوق را در سه دسته كلی بررسی كرد، این سه دسته را كه در احصای امام(ع) به پنجاه حق می رسد، می باید جامع ترین منشور حقوقی دانست كه در متون دینی به صورت جامع بیان شده است. با عنایت به این كه این وظایف نسبت به آحاد افراد جامعه مطرح شده و همگان می توانند چنین مطالبه ای را از هم داشته باشند، وظایف مطرح شده را می توان به شكلی بیان منشور حقوق عمومی از دیدگاه امام سجاد(ع) دانست هرچند با تتبع در متون دینی و منابع فقه اسلامی می توان دسته بندی های دیگری هم یافت. /6262

1399/01/14
22:00:55
5.0 / 5
3215
تگهای خبر: اسلامی , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت