كتابی كه مطالعه اش برای مسلمانان و مذاهب مسیحی ضروریست

كتابی كه مطالعه اش برای مسلمانان و مذاهب مسیحی ضروریست به گزارش علم عدل كتاب «مسیحیت انجیلی: بررسی گسترش اونجلیكالیسم در جهان امروز»، تألیف مشترك حجت الاسلام والمسلمین دكتر محمد مسجدجامعی و مصطفی رستگار (كارشناس ارشد مطالعات مسیحی)، در چارچوب چهار بخش و پیوست های آماری و توضیحی، به جامعه فرهنگی و علمی عرضه شده است.مسیحیت انجیلی یا تبشیری (اِوَنجلیكالیسم) جنبشی است كه عمدتاً از قرن ۱۸ شروع شد و به علل گوناگون به سرعت در نقاط مختلف جهان گسترش یافت. صدمه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ناشی از انتشار این نوع از مسیحیت، به خصوص در جوامعی كه هنوز در قالب های غیرمدرن به سر می برند، مطالعه‌ی آنرا هم برای مسلمانان و هم برای غیرمسلمانان و حتی برای سایر مذاهب مسیحی ضروری ساخته است. نوع فعالیت مُبلغان جنبش مزبور، خصوصاً در جوامع یاد شده، به توازن های لازم برای پایداری اجتماعی و فرهنگی لطمه وارد ساخته، مشكل آفرین خواهد بود. بنا بر این و به سبب پشتوانه های قوی مالی و سیاسی و هم روانشناختیِ انجیلی ها، مطالعه‌ی جوانب گوناگون این پدیده ضرورتی اجتناب ناپذیر است. خصوصاً بررسی صدمه پذیری ها و هم مصونیت های موجود در جوامعی كه مورد هدف آنهاست، می تواند بسیار راهگشا باشد. ماهیت عمیقاً صهیونیستی و اسرائیل پرستانه‌ی الهیاتِ مسیحیت انجیلی هم شایان توجه بسیار زیاد است.
در كتاب «مسیحیت انجیلی: بررسی گسترش اونجلیكالیسم در جهان امروز» كه در نوع خود اولین به شمار می آید، سعی شده است كه به لزوم ها و دغدغه های فوق الذكر پاسخ داده شود.
این كتاب به چهار بخش تقسیم شده است:
بخش نخست: تاریخچه و الهیات اونجلیكالیسم، مقاله ای است به قلم مصطفی رستگار كه با كنكاش در تاریخچه و الهیات اونجلیكالیسم (مسیحیت انجیلی یا تبشیری) به بازیابی و رمزگشایی از معانی پوشیده‌ی بعضی از گفته های اسرائیل دوستانه‌ی سیاسیونی غالباً امریكایی، نظیر مایك پِنس (Mike Pence) و مایك پامپِئو (Mike Pompeo)، كه همگی پیرو این نوع از مسیحیت و بالطبع صهیونیست می باشند، می پردازد.
بخش دوم: دین و هویت امریكایی، حاوی سه مصاحبه با استاد محمد مسجدجامعی است، تحت عناوین: ترامپ و تحولات دینی در جامعه‌ی امریكا، ترامپ و هویت امریكایی و پایتختی بیت المقدس: زمینه ها و ریشه ها. در این سه مصاحبه خصوصیت های تاریخی و اجتماعی و فرهنگی و روانشناختی جامعه‌ی امریكا، از بدو مهاجرت اروپاییان به آن سرزمین تا به امروز مورد مطالعه قرار گرفته است، خصوصیت هایی كه این جامعه و سرزمین را به بستر بسیار مناسبی برای بسط و تقویت مسیحیت انجیلی مبدل ساخته است. در این سه مصاحبه به فراز و نشیب های تاریخی اونجلیكالیسم و هم به رابطه‌ی آن با سیاست امریكا در ادوار گوناگون پرداخته شده است.
بخش سوم: اونجلیكالیسم در مناطق مختلف جهان، شامل شش مصاحبه با استاد محمد مسجدجامعی است، تحت عناوین: امریكا و اروپا، امریكای لاتین، آسیای دور، افریقای سیاه، حوزه‌ی شوروی سابق، و هند. در این مصاحبه ها، خصوصیت های اجتماعی، فرهنگی، دینی، روانشناختی و سیاسی حوزه های جغرافیایی مزبور توضیح داده می شود و صدمه پذیری ها و هم مصونیت های آنها در مقابل رشد و گسترش اونجلیكالیسم مورد بررسی قرار می گیرد.
بخش چهارم: اونجلیكالیسم در بین مسلمانان، شامل دو مصاحبه با مبحث شرایط موجود در «كشورهای مسلمان» و سه مصاحبه با مبحث شرایط و خصوصیت های «مهاجران مسلمان» در كشورهای غربی می باشد. كلیه‌ی بررسی های یاد شده در بخش سوم كتاب، اینبار بطور ویژه در مورد كشورها و مهاجران مسلمان صورت می گیرد.
در یك جمع بندی كلی، محمد مسجدجامعی در ضمن چهارده مصاحبه‌ی فوق الذكر، از یك سو به بررسی خصوصیت های تاریخی، اجتماعی، روانشناختی، فرهنگی، اخلاقی و سیاسی پیروان این جنبش پروتستانیِ امریكایی می پردازد و از طرف دیگر، با واكاوی زمینه ها و یا موانع عمدتاً فرهنگی و روانشناختی و سیاسی-اجتماعیِ موجود در جوامع مختلف جهان امروز، امكان گسترش این نوع مسیحیت را ارزیابی می نماید.
چهار پیوست انتهایی كتاب شامل آمارها و روندهای جهانی اونجلیكال ها، منابع برای مطالعه‌ی بیشتر، فرهنگ اصطلاحات و هم قسمت اعلام است. گفتنی است، حجت الاسلام محمد مسجدجامعی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در واتیكان و مراكش و مدیركل اسبق امور فرهنگی وزارت امور خارجه، هم اكنون، رئیس مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر (مرام)، مشاور عالی و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در قم و هم از اساتید دانشكده روابط بین الملل وزارت امور خارجه در تهران است. او از معدود شخصیت هایی است كه علاوه بر مطالعات گسترده درباره‌ی سایر ملل، فرهنگ ها، ادیان و مذاهب، در خلال ارتباط های مداومی كه به مناسبت های گوناگون با غیرایرانیان داشته است و دارد، كوله باری گرانبها و سنگین از شناختِ واقعیت های دیگران فراهم آورده است، گنجینه ای كه می باید به مردم روزگار ما و هم آیندگان منتقل و به دقت مطالعه و استفاده گردد.
مصطفی رستگار، كارشناس ارشد مطالعات مسیحی، مقالات و یادداشت های مختلفی درباره آیین مسیحیت نگاشته و كلیساهای پروتستان و خاصه كلیسای پروتستان امریكایی را به شكلی میدانی و دقیق می شناسد. محمد مسجدجامعی مقاله ایشان در ابتدای این كتاب را با عبارت «مُمتّع و جامع» توصیف كرده است.
۵۷۵۷

1398/09/27
15:37:31
5.0 / 5
5021
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت