بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری؛

نهادهای بین المللی حقوق بشر ابزار دست زورگویان شده اند

نهادهای بین المللی حقوق بشر ابزار دست زورگویان شده اند به گزارش علم عدل معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری، اظهار داشت: در دوران كنونی دولت هایی پرچم دار مبارزه برای پیشبرد حقوق بشر شده اند كه خود سیاهه ای از نقض حق های بشری را در كارنامه خود دارند.به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بیانیه صادر كرد.
متن بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به این شرح است:
بیش از هفت دهه از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر می گذرد. اعلامیه ای كه هدف آن حفظ حقوق انسان ها در عرصه های مختلف از بدو تولدش تا ختم حیات است. اعلامیه ای كه قرار بود معیاری جهانی باشد برای احترام به حقوق بنیادین بشر. حقوقی همچون حق بر آزادی و برابری انسان ها، حق بر حیات، حق بر آزادی اندیشه و بیان و... كه برمبنای اعلامیه حق همه انسان ها است. حقوق بشر به منزله ی حقوق "بنیادین" و "فردی" نگریسته می شود كه به هر انسانی در هر نقطه از جهان فقط به سبب انسان بودنش تعلق می گیرد. حقوق بشر در دنیای امروز با چالش های گوناگونی روبه روست؛ و آن گونه كه حقوق بشر امروز از نظر سیاسی بدیهی به نظر می آید، اجرای كامل آن امری چندان آسان نیست.
با نگاهی گذرا به هفتاد سال اخیر و مسیری كه بشریت تا امروز طی نموده است چندان كارنامه درخشانی از وضعیت حقوق بشر و حقوق انسانی به دست نمی دهد، و همین طور دورنمای آینده بشریت نیز با عنایت به وضعیت امروز حقوق بشر چندان امیدوارانه به نظر نمی رسد. هنوز هم وضعیت جهان به شكلی است كه بسیاری انسان ها از اینكه حقوقی انسانی دارند آگاه نیستند و تنها آنجا كه انسان بداند حقوقی دارد می تواند برای برخوردار شدن از آن حقوق مبارزه كند. حقوق بشر بعنوان یكی از مهم ترین شاخصه های تمدن و پیشرفت جامعه بشری، امروزه بازیچه قدرت های بزرگ شده است. ابهام در تعریف آن و استفاده ابزاری از آن و معیارهای دوگانه حقوق بشری، یكی از مهم ترین كاستی ها و چالش های كنونی ارتقای حقوق بشر در جهان بشمار می رود. بیشتر از هفت دهه از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گذشته است اما همچنان در اقصی نقاط دنیا شاهد نقض حقوق بشر هستیم.
از یك سو خاورمیانه دست خوش حوادث بیشماری همچون نقض حقوق انسانی در یمن و سوریه و عراق و افغانستان است؛ از طرف دیگر نقض حقوق انسانی در كشورهای غربی مدعی دموكراسی و حقوق بشر همگی حكایت از این دارد كه همچنان تا رسیدن به نقطه ایده آل حقوق بشر فاصله زیادی داریم.
طنز تلخ ماجرا اینجاست كه در دوران كنونی دولت هایی علم حقوق بشر را به دست گرفته اند و پرچم دار مبارزه برای پیشبرد حقوق بشر شده اند كه خود سیاهه ای از نقض حق های بشری را در كارنامه خود دارند. طنز تلخ تر اینكه این دولت ها با ادعای حقوق بشر و دموكراسی خواهی مبادرت به مداخله در امور داخلی كشورهایی می نمایند كه تنها تفاوت آنها، اختلاف ایدئولوژیك در تعریف و معیارهای حقوق بشر می باشد. شوربختانه نهادهای بین المللی حقوق بشر همچون شورای حقوق بشر سازمان ملل یا اركان سیاسی همچون شورای امنیت نیز تبدیل به ابزاری در دست این زورگویان و ناقضین حقوق بشر در جهت مطامع آنها شده است. بنظر می رسد كه در این شرایط ما اولا نیاز به یك تعریف مشترك از حقوق بشر در سطح جهانی داریم ثانیا ساختارهای بین المللی همچون سازمان ملل نیاز به یك بازبینی جدی با هدف برخورد و نگاه یكسان به مقوله حقوق بشر دارد.
مادامی كه به مقوله حقوق بشر همچون ابزار نگریسته شود چشم انداز رعایت حقوق بشر در آینده همچنان مه آلود خواهد بود. معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری همواره كوشیده در این بین سهم و نقشی هرچند كوچك در شفاف تر شدن این آسمان غبارآلود نقض حقوق بشر در دنیا و پیشبرد وضعیت حقوق بشر خصوصاً در ایران اسلامی داشته باشد. امید است كه چشم انداز پیش رو با تمامی این تلاش ها خصوصاً كوشش های كنشگران و فعالین بی ادعای حقوق بشری، آسمان غبارگرفته نقض حقوق بشر تبدیل به آسمان آبی و شفاف گردد.


منبع:

1398/09/21
20:28:45
5.0 / 5
5051
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت