بازگشت از سفر عشق

بازگشت از سفر عشق علم عدل: راهپیمایی اربعین یك سیر و سلوك معنوی است؛ این سفر با عشق آغاز و به عشق ختم می شود.


شروع این سفر با عشق است و بازگشت این سفر نیز همه بر طبق عشق و محبت است. عنصر اصلی در عرفان همین محبت است. افراد بسیاری در این راه توبه می كنند، ذكر خدا می گویند، منقلب می شوند و تحمل درونی پیدا می كنند. مسیر زندگی بسیاری در این سفر عوض می شود و تحت تأثیر قرار می گیرند. عده ای كه شاید چندان مذهبی و متدین نباشند، اما پس از این سفر، علاقه آنها به دین و مذهب و ایمان به خدا بسیار قوت می گیرد. این از آثار معنوی و عرفانی این سفر است.
همانطور كه مقام معظم رهبری فرموده اند، راهپیمایی اربعین درواقع یك تریبون و مانیتوری است كه عظمت عاشورا، امام حسین(ع) و فرهنگ عاشورایی را در سطح جهانی به نمایش می گذارد؛ به خاطر اینكه همه رسانه ها فیلم و تصویر این همایش با شكوه جهانی را منعكس می كنند. مشاهده این تصاویر، سؤالی را برای مردم جهان به وجود می آورد در خصوص اینكه حسین كیست و عاشورا چیست و كربلا كجاست؟ تصاویر راهپیمایی اربعین تمام بینندگان سراسر جهان را به تفكر و مطالعه درباره فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) وامی دارد. از این جهت، اربعین یك تریبون بزرگ و قدرتمند برای معرفی امام حسین(ع) در سطح جهان است.
این سفر و راهپیمایی، برای جمهوری اسلامی ایران و كشور عراق قدرت سیاسی در منطقه ایجاد می كند؛ گردهمایی و اجتماع جمعیت میلیونی در كنار یكدیگر نشان دهنده قدرت و پتانسیل قوی سیاسی این دوكشور در منطقه و جهان است. اما تاكید من بر این است كه زوار به قصد كسب معنویت این سفر را آغاز كنند و تمام توجهات آنها در طول این سفر بر مسئله معنویت، عرفان، معرفت و عشق حسینی باشد. اگر آن انرژی عمیق باطنی و فرهنگی حاصل شود، به دنبالش آن قدرت سیاسی هم حاصل خواهد شد.
نكته دیگر این است كه این سفر در واقع ایجاد وحدت می كند؛ مثلا وحدت بین ملت ایران و عراق. یك زمانی این دوكشور در جنگ با یكدیگر بودند اما حالا می بینیم كه با چه عشق و تمایلی به یكدیگر خدمت می كنند. این نعمت بزرگی است. این وحدت، اتحاد و همدلی، آن هم برای خدا و به نیت مخلصانه الهی و برای رضایت امام حسین(ع) می تواند یك وحدت پایدار باشد كه با وحدت های ظاهری و قشری سیاسی متفاوت می باشد. این نعمت بسیار بزرگی است كه در این سفر اتفاق می افتد. «حب الحسین یجمعنا» بعنوان شعار مشترك همه زوار نشانه ارزشمندی این اتحاد است.
در این سفر زوار از همه گروه های سیاسی مختلف در داخل و خارج كشور و از كشورهای مختلف گردهم می آیند. بدین سبب نباید مباحث سیاسی در این میان مطرح شود، بلكه همان معنویت و اخلاق بر بحث های دیگر باید غلبه داشته باشد. همدلی و نزدیكی قلوب در زائران؛ همان عشق حسینی است كه سبب نزدیكی دل ها می شود و بسیار باارزش است. نكته دیگر برای مسئولان این است كه آنها با برنامه ریزی های بهتر و مدیریت دقیق تر بیشتر از این می توانند از این اجتماع میلیونی عاشقان حسینی استفاده و بهره برداری كنند. باید تلاش شود تا بی برنامگی و نداشتن نظم و انضباط به كمترین حالت خود برسد و از این فرصت و جمعیت بزرگ برای مسائل فرهنگی و معنوی و اخلاقی بسیار بیشتر استفاده گردد.
* عضو هیئت علمی موسسه آموزشی امام خمینی


منبع:

1398/07/29
23:52:13
5.0 / 5
5003
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت