مهدی فقیه:

زیارت اربعین نشان مسلم شیعه است

زیارت اربعین نشان مسلم شیعه است علم عدل: مهدی فقیه، كارشناس دینی معتقد می باشد پیاده روی اربعین یك آرم (نشان) برای شیعیان است.به گزارش علم عدل به نقل از خبر آنلاین، اربعین سالار شهیدان آن چنان جایگاهی در نزد خداوند دارد كه امام حسن عسگری (ع) زیارت اربعین را یكی از پنج نشانه افراد مؤمن عنوان كرده و در كتب دینی ما بر آن تاكید شده است. مهدی فقیه، كارشناس دینی درباب زیارت اربعین و اهمیت آن با اشاره به اینكه شیعه چندین آرم دارد كه یكی از آن زیارت اربعین است می گوید: زیارت اربعین آرم (نشان) مسلم شیعه است.

چرا زیارت اربعین در كتب دینی ما مورد تاكید است و چه فلسفه ای در آن نهفته است؟
اربعین تاریخ مسلم تشیع است و اهل تسنن هم آنرا یادآوری كرده اند و اهمیت آن در تاریخ آنها هم ذكرشده است. درواقع ما درباب اربعین با عنایت به ادعیه كه از دوده به ما رسیده است مستندات واقعی داریم كه می توانیم از هركدام از آنها بعنوان یك مستند و تاریخ شیعه ذكر نماییم.
در روایاتی كه درباب اربعین آمده یك جایگاه ویژه نسبت به زمان و مكان آن بیان شده مثلاً برای ایام اربعین و حركت به سمت سیدالشهدا ادعیه ای وجود دارد كه این ها روایات و مستندات شیعه است كه حقیقی است و آنچه نسبت به ایام اربعین مطرح گردیده است بطور قطع نسبت به ایام دیگر این گونه نیست یعنی ایام اربعین را یك ایام ویژه ای دانسته اند. ما در روایات داریم كه برخی از مكان ها و یا زمان ها ویژه است اما اینكه هم مكان و هم زمان ویژه باشد فقط برای اربعین ذكرشده است.
زیارت سیدالشهدا در روز اربعین آرم(نشان) مسلم شیعه است. شیعه چندین آرم دارد و بعضی از دوده پنج و برخی دیگر هفت نشانه را در این خصوص ذكر كرده اند كه یكی از آن زیارت اربعین است، بدین سبب زیارت اربعین با بقیه زیارت ها و یا برنامه های دیگر تفاوت هایی دارد و همانطور كه دوده به آن اشاره كرده اند كشتی امام حسین (ع) هم «اوسع» به معنای بزرگ تر و هم «اسرع» به معنای تندتر است، همه دوده نور هستند و در آن هیچ شكی نیست اما نور امام حسین و كشتی نجات امام حسین (ع) هم بزرگ تر است و هم سریع تر به مقصد می رسد.
بر اساس این مستندات اربعین برای شیعه و سنی جایگاه ویژه ای دارد و خیلی از بزرگان دین ما زیارت اربعین را برای خودشان واجب قرار می دادند و مرتب به زیارت اربعین می رفتند و در كتاب های خودشان بر این مساله تاكید كرده اند، به عقیده من باید یك جایگاه ویژه ای برای اربعین قائل شد.
به نظر شما حضور گسترده مسلمانان در روز اربعین چقدر می تواند موجب وحدت آفرینی بین مسلمانان جهان شود؟
در حال حاضر یك كاروان چند میلیون نفری شكل گرفته است كه به سمت وسوی امام حسین حركت می كند كه در این كاروان فقط مسلمان ها نیستند بلكه از همه مذاهب و ادیان در آن حضور دارند كه این ها یك عقیده خاصی نسبت به سیدالشهدا دارند.
در میان افرادی كه به زیارت اربعین می روند هستند كسانی كه اعتقاد محكم دینی ندارند یا بعضی لائیك بودند اما با توسل به امام حسین (ع) حاجت هایشان را می گرفتند و می گیرند. داستان هایی وجود دارد كه خیلی از این افراد نابینا بودند و شفا پیدا كردند، پس زیارت سیدالشهدا در روز اربعین مختص قوم و شخص و افراد خاصی نیست بلكه برای عموم انسان ها است و این كاروان بشریت است كه به سمت وسوی اربعین حركت می كند. شكی نیست كه در آینده بطور قطع این كاروان ها به وجود حضرت حجت متوسل می شوند و بوسیله حضرت حجت تمام عالم متوجه امام حسین (ع) می شوند كه اصل و نقطه و وجود همه بشریت روی برنامه عاشورا و اربعین امام حسین (ع) است.
اربعین وحدت تمام بشریت است و بشریت باید به سمت اربعین حركت نماید و هر بشری برای نجات خودش باید به اربعین اباعبدالله الحسین و به سمت وسوی سیدالشهدا برود تا به سعادت برسد. وجود سعادت هر بشر امام حسین است.
به نظر شما آیا راهپیمایی اربعین سبب تقویت عنصر مقاومت در منطقه می شود؟
این ها خود یك نوع حركت مقاومتی و حركت هایی است كه جریانی را به سمت وسوی دوده و انسان بودن و چگونه زیستن، آزادگی و زیر بار ظلم نرفتن می برد. این حركت ها همه از اهداف اربعین است. شكی نیست كه اربعین بهترین نمونه قضیه مقاومت، یكدلی و همدلی ها و شكستن استكبار جهانی است.

۲۵۸۲۵۸

منبع:

1398/07/09
14:40:06
5.0 / 5
4953
تگهای خبر: حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت