ابطال مصوبه دولت درباره محدود كردن محل تجمعات مردمی

ابطال مصوبه دولت درباره محدود كردن محل تجمعات مردمی به گزارش علم عدل دیوان عدالت اداری با استناد به آزادی اجتماعات بر اساس قانون اساسی، مصوبه دولت درباره محدود كردن محل تجمعات مردمی را باطل نمود.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، هیأت وزیران در جلسه ۰۳/۲۰/ ۱۳۹۷ به پیشنهاد وزارت كشور و به استناد اصل یكصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مصوبه ای محل های مناسب برای تجمع های گروه های مختلف مردمی را در تهران و شهرستان ها تعیین و تصویب كرد. درپی تصویب این مقرره، سه شاكی خصوصی در دادنامه هایی جداگانه، اما با موضوعی واحد نسبت به این مصوبه بدلیل محدود كردن آزادی تجمعات شكایت كرده و خواستار ابطال این مقرره در هیات عمومی دیوان عدالت اداری شدند.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری هم در تاریخ ۰۶/۲۶/ ۱۳۹۸ با حضور رئیس و معاونین دیوان، رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشكیل شد و بعد از بحث و بررسی با اكثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت كرد. در رأی هیأت عمومی در این مورد چنین آمده است: تصویب نامه مورد شكایت كه محل های تجمع گروه های مختلف در تهران و شهرستان ها به محل های مشخص محـدود شـده اولاً: با اصل ۲۷ قانـون اساسی كـه تشكیل اجتماعـات و راه پیمایی هـا را از حیث محل های اجتماعات علی الاطلاق آزاد اعلام نموده مغایرت دارد. ثانیاً: با توجه به ماده ۱۱ قانون نحوه فعالیت احـزاب و گروه های سیاسی مصوب ۱۳۹۴/۱۱/۰۴ كـه وظایف و اختیارات كمیسیون احـزاب مبحث مـاده ۱۰ قانون مـذكور را احصاء كرده و مطابق بند ۶ مـاده ۱۱ قانون مرقوم بررسی و اتخاذ تصمیم در مورد درخواست برگزاری تجمعات و راهپیمایی ها كه مستلزم تعیین محل برگزاری آن هم خواهد بود، یكی از وظایف و اختیارات كمیسیون مذكور می باشد، ازاین رو مصوبه مورد اعتراض با قوانین مذكور مغایرت دارد و مستند بـه بند ۱ مـاده ۱۲ و مـاده ۸۸ قانون تشكیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می شود.

1398/07/07
19:22:39
5.0 / 5
5004
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت