سه مرحله و 5 اقدام برای فروپاشی فرهنگی اسپانیای مسلمان

سه مرحله و 5 اقدام برای فروپاشی فرهنگی اسپانیای مسلمان به گزارش علم عدل بازخوانی وضعیت فرهنگی و اجتماعی در اندلس اسلامی و فهم علل فروپاشی فرهنگی در آن یك لزوم تاریخی برای امروز ماست.به گزارش علم عدل به نقل از خبر آنلاین فتح اندلس مسیحی توسط مسلمانان برای مسیحیان بسیار گران به اتمام رسید و بر همین اساس، فكر شكست دادن مسلمین، لحظه ای از سر زمام داران مسیحی خارج نشد. شكست راهبردهای مختلف مسیحیان ضد مسلمانان، آنها را به سمت گشودن جبهه فرهنگی و ترویج فساد، فحشا و بی بندو باری سوق داد. راهبرد آنها شامل سه مرحله بود:
مرحله اول: تبلیغ و ترویج افكار و اندیشه های مسیحیت با هدف ایجاد تزلزل در عقاید جوانان مسلمان و سست نمودن آنان در پایبندی به احكام دینی.
مرحله دوم: نفوذ در امر حیاتی و مهم تعلیم و تربیت جوانان مسلمان از راه گرفتن امتیاز باز كردن مدارس مجانی با هدف تعلیم مطالب انحرافی و القای شبهات در جوانان مسلمان.
مرحله سوم: توسعه روابط تجاری با مسلمین با هدف ترویج فساد و بی بند و باری در زمام داران و بخصوص جوانان مسلمان اندلس.
نتیجه مراحل سه گانه
نتیجه مراحل سه گانه مذكور كه جملگی یك راهبرد اساسی برای فروپاشی اندلس اسلامی و خارج كردن این سرزمین از دست مسلمانان بود، تخدیر افكار و اندیشه های مسلمانان بود. وضعیت فرهنگی – اجتماعی بوجود آمده در اندلس اسلامی، این گونه در كتاب «غروب آفتاب در اندلس» تشریح شده است:
1. می خوارگی كه در گذشته در بین مردم عیاش اندلس به صورت خفا انجام می شد، یك عمل عمومی و علنی گردید و چون طبقه تحصیل كرده و به اصطلاح روشن فكر مردم اندلس آن روز در این عمل پیش قدم بودند، بنابراین شراب خوارگی و می گساری كردن نشانه تجدد و روشن فكری گردیده و هر كس از این عمل اجتناب می كرد، كهنه پرست و خرافی نامیده می شد.
2. جوانان می گسار و بی بند و بار، روش پدران خویش را حقیر شمرده و آنان را نادان و احمق ودور از تمدن خواندند.
3. لباس ساده خویش را كه نشانه صبر و تحمل و كار و فعالیت و كوشش بود از تن در آورده و لباس حماقت و تكبر و زشت سیرتان، یعنی جامه تن پروری را به تن كردند.
4. مسجد و جوامع مذهبی در انحصار پیرمردان و پیرزنان در آمد و جوانان را با مسجد و نماز سرو كاری نبود.
5. دختران زیبا و طناز اروپایی كه در همه جا مامور دلربایی از جوانان مسلمان بودند با دقت هر چه تمامتر مأموریت خویش را انجام دادند و در نتیجه جوانان مسلمان تا نیمه های شب در گوشه مهمانخانه ها به سر بردند.
تحلیل استاد مطهری
استاد شهید آیت اله مطهری در كتاب «آشنایی با قرآن» قصه پر غصه اندلس اسلامی را این گونه شرح می دهد:
«تاریخ بشر نشان داده است كه هر گاه قدرت های حاكم می خواهند جامعه ای را تحت سلطه خود قرار دهند و آنرا استثمار كنند، تلاش می كنند تا روح جامعه را فاسد كنند و برای این منظور تسهیلات شهوت رانی را برای مردم مهیا می كنند و آنها را به شهوت رانی ترغیب می كنند. نمونه عبرت انگیزی از این شیوه كثیف، فاجعه ای بود كه در اسپانیای مسلمان برای مسلمانان صورت گرفت.
مسیحیان برای خارج كردن اسپانیا از چنگ مسلمانان، از طریق فاسد كردن روحیه و اخلاق جوانان مسلمان واردعمل شدند تا آن جا كه توانستند وسایل لهو لهب و شهوت رانی را به سهولت در اختیار مسلمانان قرار دادند و در این كار تا آن جا پیش رفتند كه حتی سرداران و مقامات دولتی را هم فریفتند و آنان را آلوده ساختند و بدین سان توانستند عزم، اراده، نیرو، شجاعت، ایمان و پاكی روح مسلمین را از میان بردارند آنها را به آدم هایی زبون، ضعیف، شهوت ران، شراب خوار و زن باره مبدل كنند و پرواضح است كه غلبه و پیروزی بر چنین مردمی كار سختی نیست.»
در نهایت مسیحی ها به نتیجه مطلوب رسیدند و فرماندهان تن پرور و عیاش به ظاهر مسلمان در مقابل دشمن، روح مبارزه، استقامت و پایداری را از دست دادند و برخی با مسیحیان به صورت محرمانه قرار خیانت به دین و سرزمین اسلامی گذاشتند و برخی دیگر را كاری با دفاع در مقابل تهاجمات دشمن نبود و از سویی هم جوانان مسلمان كه باید در هجوم به ارزش ها و حریم مقدس اسلام و كشور اسلامی بعنوان نیروهای بسیار كار ساز وارد صحنه گردند، در اثر گناه و آلودگی بی تفاوت شده بودند و این چنین بود كه در روز دوم ژانویه 1492 میلادی بعد از هشت قرن، گرانادا آخرین مقر اسلامی اسپانیا، بدون خون ریزی، تسلیم حكام مسیحی شد. مسیحیت بعد از تسلط بر اسپانیا، شرایط سخت و دشواری را برای مسلمانان و یهودی ها به وجود آوردند بگونه ای كه یا باید به مسیحیت می گرویدند و یا از اسپانیا خارج می شدند. بعد از مدتی مسیحی ها، تمام كسانی كه سابقه مسلمانی داشتند را از سرزمین اسلامی اخراج كردند و با تمامی مظاهر اسلامی مقابله نمودند بگونه ای كه حالا، مسلمانان در اسپانیا فقط 8/0 درصد جمعیت این كشور را می سازند.
/6262

1398/07/06
18:18:56
5.0 / 5
5179
تگهای خبر: اسلامی , سابقه , مامور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت